تاریخ 1390/09/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون وزير صنعت و تجارت:
صادرات کالاهاي بي کيفيت آثار مخربي دارد

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات کالاهاي بي کيفيت اثرات مخربي به دنبال دارد.  
به گزارش ايسنا، عباس قبادي در مراسم تجليل از صادرکنندگان نمونه استان همدان گفت: کالاهاي صادراتي استان همدان کيفيت لازم را داشته هر چند بسياري از اين کالاها از ساير گمرکات صادر شوند.   وي ادامه داد: هر کالا و تاجري که از کشور به ساير کشورها مي رود سفير ايران در آن کشور محسوب مي شود، به همين دليل بايد کيفيت کالاها و رفتار تاجران مناسب باشد. 
قبادي تصريح کرد: ما مي توانستيم در کشورهاي افغانستان، عراق و آسياي ميانه پيشتاز باشيم که انصافا نتوانستيم به اين مهم دست يابيم.  
وي با بيان اينکه کشور ما پتانسيل اين را دارد تا بتواند بازارهاي جهاني را در دست بگيرد اظهار کرد: دولت وظيفه دارد تا در خدمت تجار و بازرگانان باشد و اطلاعات بروز را دراختيار آنها قرار دهد.  
مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي ايران اضافه کرد: در برنامه چهارم صادرات14 و دو دهم ميليارد دلاري هدف گذاري شده بود که 150 درصد آن تحقق يافت.   وي تصريح کرد: اين رقم در سال گذشته 32 و شش دهم ميليارد دلار با احتساب ميعانات گازي و 26 و چهار دهم ميليارد دلار بدون احتساب ميعانات گازي بوده است.  
وي با بيان اينکه سال گذشته به 162 کشور صادرات داشته ايم، خاطرنشان کرد: کشورهاي قاره آسيا، حوزه خليج فارس و کشورهاي اسلامي کشورهاي هدف بوده اند.  
وي درباره صادرات در سال جاري نيز گفت: در شش ماهه سال گذشته 37 ميليون تن به ارزش 20و 25 دهم ميليارد دلار با احتساب ميعانات گازي و 32 ميليون تن به ارزش 15 و شش دهم دلار با احتساب ميعانات گازي صادرات داشته ايم.  
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: اين رقم در مقايسه با سال قبل 12 درصد از نظر وزني و 40 درصد از نظر ارزشي رشد داشته است. 
قبادي با بيان اينکه اتکا به صادرات تک محصولي تحريم ها را بر ما راحت مي کند يادآور شد: اگر تحريم ها بر کشور اثر ندارد به علت اتکا به صادرات غير نفتي است چنانکه در سالهاي گذشته نسبت واردات به صادرات يک پنجم بوده که اين رقم در سال 90 به سه پنجم رسيده است، يعني در قبال وارداتي که داريم 62 درصد صادرات داشته ايم که تراز تجاري کشور بهتر شده است.   وي اذعان کرد: ريشه بسياري از مشکلات در صادرات تک محصولي بويژه نفت است بنابراين اهميت صادرات غير نفتي بالاست.  
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه مديريت واردات از نکات اساسي در وزارتخانه محسوب مي شود خاطر نشان کرد: جلوگيري از واردات کالاهاي فاقد کيفيت و قدرت چانه زني با کشورهايي که واردات از آنجا صورت مي گيرد از مزيتهاي مديريت واردات است.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان