تاریخ 1393/04/16 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روحاني:
در سال دوم خدمت، کمبودهاي سال اول را جبران کنيم

رئيس‌جمهور گفت: دولت بايد سينه خود را سپر کند و با همدلي و همگرايي و اميدِ بر مبناي تدبير و آينده‌نگري، راه را براي حضور و مشارکت فعال مردم در اداره کشور هموار سازد و مجموعه دولت وظيفه و تعهد اصلي خود را خدمت بي‌منت به مردم بزرگ ايران مي‌داند.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني در ديدار و ضيافت افطار اعضاي دولت و معاونان وزرا و رؤساي سازمان‌هاي تابعه، گفت: مردم بار امانت سنگيني را بر دوش ما گذاشته‌اند. هم بايد به وظيفه سختي که پيش رو داريم واقف باشيم و هم بايد افتخار کنيم به اينکه مردم عزيز و بزرگ، ما را لايق دانستند که بار مسئوليت اداره کشور را بر دوش بگيريم.

وي با تاکيد بر اينکه "همه‌چيز ما بر مبناي اميد بوده و اميد ما بر مبناي تدبير است"، اظهار کرد: اگر انسان در همه اموري که مسئوليتش را بر دوش دارد، آينده‌نگر باشد و پايان و نتيجه و آثار آن کاري را که شروع کرده به دقت مدنظر قرار دهد، اين به معناي تدبير است و چنانچه کار را با تدبير انجام دهيم در وجود خودمان و در جامعه اميد را ايجاد مي‌کنيم.

رئيس‌جمهور ادامه داد: امروز همگي رسالت سنگيني را بر عهده گرفته‌ايم، بنابراين بايد يکصدا و همدل باشيم و دست به دست هم دهيم و مطمئن باشيم که مي‌توانيم و خداوند اين نعمت را بر ما ارزاني خواهد داشت تا بتوانيم بار امانتي را که بر دوش گرفته‌ايم به خوبي و به سلامت به مقصد و مقصود برسانيم.

وي با تاکيد بر تسهيل شرايط براي حضور و مشارکت مردم در اداره امور، خطاب به حاضران تصريح کرد: به مردم قول داديم که کار مردم را به خود مردم مي‌سپاريم و قول داديم که هر کاري که امکان‌پذير باشد و مردم توان انجام آن را داشته باشند به آنها واگذار کنيم؛ از اين رو شما به عنوان مسئولان رده بالاي دولت بايد به گونه‌اي حرکت کنيد و مشاوره دهيد که در نتيجه آن هر کاري که مردم مي‌توانند، انجام دهند، به آنان واگذار شود.رئيس‌جمهور، مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي را به تقويت سازمان‌هاي مردم‌نهاد دعوت کرد و گفت: همه بايد تلاش کنند تا سازمان‌هاي مردم‌نهاد، بخش خصوصي و تعاوني‌ها بتوانند به مردم خدمت کنند و براي اين کار وظيفه دارند پيچ و خم‌هاي اداري را از پيش پاي مردم بردارند.

روحاني بر ضرورت چابک‌سازي دولت تاکيد کرد و مسئولان را به حرکت در اين مسير فرا خواند و گفت: بياييد همه در ماه مبارک رمضان با خداي خود عهد کنيم که اگر کاري را با سه نفر مي‌شود انجام داد، با چهار نفر انجام ندهيم؛ همان‌طور که يک فردي که زياد فربه باشد نمي‌تواند چابک حرکت کند، دولت هم همين‌طور است. يک دولت با اعضاي بسيار زياد براي کار محدود معنايش اين است که وقت مردم را تلف مي‌کند و کار يک روز را چند روزه انجام مي‌دهد.وي همچنين با اشاره به اهميت ايجاد و تقويت دولت الکترونيک و تأکيد بر فعال‌تر شدن وزارت ارتباطات در اين رابطه اظهار کرد: دولت اگر الکترونيک شود، مردم کمتر نياز پيدا مي‌کنند تا پاي ميز مسئولان حاضر شوند و چقدر سخت است پاسخ دادن در پيشگاه خداوند در روز قيامت که اگر فردي در کنار ميز مسئولي، ثانيه‌اي بيش از آنچه لازم بوده، وقت او تلف شده باشد و خداي ناکرده بر سر او منت گذاشته و عزت و کرامت او مخدوش شده باشد.

روحاني خطاب به همه مديران مسئولان مجموعه دولت تاکيد کرد: بايد اين نکته را باور کنيم که خادم مردم هستيم و اين باورمان باشد که کشور و منابع و بيت‌المال، از آنِ مردم است و ما صرفاً بايد به مردم خدمت کنيم و اجير و خدمتگزار مردم هستيم و اين عين بيان پيامبر اسلام(ص) است که فرمود «انا اجيرکم» وقتي پيغمبر اسلام چنين مي‌فرمايند، ديگر تکليف ما روشن است.رئيس‌جمهور در همين راستا تصريح کرد: بايد خادم مردم باشيم؛ البته نه در زبان بلکه بايد به گونه‌اي عمل کنيم که مردم عزتمند و قدرتمند باشند و کشورمان آباد باشد.وي با بيان اينکه "ظرفيت‌هاي زيادي در کشور وجود دارد و چنانچه اين ظرفيت‌ها به فعليت درنمي‌آيد، همه ما مسئول و مقصر هستيم"، گفت: کشوري مثل ايران با تمدني کهن و سابقه تمدني هزاران ساله با دين بزرگي مثل اسلام، با الگوهايي چون پيامبر و اهل بيت(ع) و کتابي چون قرآن و انقلابي مثل انقلاب اسلامي، با شخصيت بزرگي چون امام راحل و با شخصيتي که امروز مي‌تواند همه ما را پيوند بزند به نام رهبري عزيز نظام، اگر در اين شرايط نتوانيم کشور را به پيش ببريم، مقصر هستيم.روحاني با يادآوري وعده‌هاي دولت به مردم و اهتمام جدي تمام مسئولان به اجراي آنها، گفت: ما به مردم وعده داديم که اين کشور را از آن مسير بسيار سخت ديروز به مسيري آسان‌تر و راحت‌تر عودت خواهيم کرد.

يک سال از آن وعده ما گذشته و از آن روزهايي که به مردم قول داديم يک‌چهارم زمان مان صرف شده است؛ بايد بررسي کنيم که آيا به يک‌چهارم وعده‌اي که به مردم داديم عمل شده است؟ اگر نشده بايد از مردم عذرخواهي کنيم.

وي اضافه کرد: ما به مردم وعده داديم و گفتيم که ارتباط اين کشور را با دنيا و با همسايگان بهتر و بيشتر مي‌کنيم، ما به مردم وعده داديم راهي را انتخاب مي‌کنيم که اميدواري شما را حفظ مي‌کنيم و به مردم وعده داديم به گونه‌اي رفتار مي‌کنيم که اعتماد شما به دولت باقي بماند و وعده داديم زندگي شما را بهبود مي‌بخشيم و خزانه خالي را به تدريج پُر مي‌کنيم، شرايط اخلاقي جامعه را بهتر مي‌کنيم و به شما دروغ نمي‌گوييم، که اگر روزي خطا کرديم به شما مي‌گوييم خطا کرديم و از شما عذرخواهي مي‌کنيم و شرايط زندگي فرزندانتان را براي آينده اميدبخش مي‌کنيم؛ آيا به وعده‌هايمان عمل کرده و توانسته‌ايم در بخش‌هاي مختلف شرايط بهتري را براي جامعه ايجاد کنيم؟ در اين باره بايد مردم بزرگ ما قضاوت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان