تاریخ 1393/04/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس دانشگاه علوم پزشکي شاهرود:
شاهرود محلي مناسب براي مطالعات چشم پزشکي است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
رييس دانشگاه علوم پزشکي شاهرود گفت: با توجه به نتايج به دست آمده از اجراي مرحله اول طرح بررسي شاخص هاي چشم پزشکي، از سوي مجريان اين طرح اعلام شد شاهرود محلي مناسب براي مطالعات چشم پزشکي است.
عباس موسوي افزود: به دنبال اجراي موفقيت آميز مرحله اول طرح بررسي چشم پزشکي در شاهرود اجراي فاز دوم اين طرح در تير سال جاري آغاز مي شود.
وي خاطرنشان کرد: بنا به اظهار مجريان، اين طرح در کمترين زمان و بهترين شکل و حداقل هزينه و منابع مالي و انساني در مرحله اول به ثمر نشسته و نتايج بسيار ارزنده اي به همراه داشت.
رييس دانشگاه علوم پزشکي شاهرود اظهارداشت: اين طرح با کمک بيمارستان فوق تخصصي چشم نور در تهران با هدف فراهم کردن مطالعه آينده نگر براي تعيين شيوع و بروز بيماري هاي اصلي چشم در سنين بالا و مشخص کردن تعيين کنندگان آن طراحي و اجرا شده است.
وي ادامه داد: مرحله اول اين طرح در سال هاي 1387 و 1388 انجام شد و هم اکنون شاهد آغاز مرحله دوم طرح در تير ماه سالجاري هستيم.
موسوي تاکيد کرد: جامعه هدف در اين مطالعه افراد بين 40 تا 64 سال شهر شاهرود است.
وي خاطر نشان کرد: آخرين آزمايشات چشم پزشکي که در دنيا معمول است روي اين گروه سني انجام مي شود.
وي با بيان موفقيت آميز بودن اين طرح در مرحله اول گفت: جامعه هدف در اين مطالعه افراد 28 هزار و 779 نفر از جمعيت 40 تا 64 سال شهر شاهرود بود.
وي اظهار داشت: حدود يک ششم اين جمعيت براي ورود به اين مطالعه در نظر گرفته شد به طوري که در فاز اول مطالعه با مراجعه به درب منزل افراد در مجموع شش هزار و 311 نفر دعوت شدند.
وي تاکيد کرد: از اين ميان پنج هزار و 190 نفر با درصد مشارکت 2.82 درصد در مطالعه شرکت کردند.
رييس دانشگاه علوم پزشکي شاهرود گفت: معاينات متعدد از جمله، اندازه گيري فشار خون ، تهيه نمونه خون براي آزمايشات، معاينات اپتومتري شامل تعيين قدرت ديد، بررسي ميدان ديد، معاينات تخصصي چشم پزشکي، تعيين فشار چشم، معاينه عدسي، شبکيه و سلامت شبکيه و قرنيه بر روي آنها انجام شد.
وي اضافه کرد: در صورت مشاهده مشکل چشم پزشکي به طور رايگان درمان و يا در صورت نياز در تهران تحت مراقبت و مداوا قرار گرفته و در ادامه طرح نيز به همين شکل انجام خواهد شد.
رييس دانشگاه علوم پزشکي شاهرود اظهار داشت: اطلاعات پايه و اوليه اين مطالعه به عنوان شاخصي از بيماري هاي چشم در منطقه به مسوولان کشور و در قدمي فراتر به دنيا اعلام مي شود.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان