تاریخ 1393/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
اعتماد عمومي را تقويت نماييد
   نويسنده : فرزامي

خبرهاي عجيب و بسيار تاسف باري که از بطن و متن قضاياي وام گرفتگان از نظام بانکي، از طريق مجلس و ديگر نهادهاي خبري به گوش مي رسد، حکايت از آن دارد که به سبب عملکرد غيرمتعارف برخي از دولتمردان پيشين، وضعي پيش آمده است که جامعه ي ما نخست اعتماد خود را نسبت به دولتمردان از دست داده  و ديگر آن که اين عدم اعتماد را به دولت جديد تسري مي دهد و اگر اين نگرش و تسري عموميت پيدا کند و قضاياي اسف بار مقرون به حقيقت باشد بزرگ ترين لطمه به اصل نظام خواهد بود و اين طليعه ي  بي اعتمادي در دولت يازدهم در موضوع تقاضاي همراه با تبليغات وسيع و نيز تهديدهاي ضمني حذف يارانه ها آشکار شد و متاسفانه برخي تحليل گران بدون توجه به عمق قضايا آن را با جهت خاصي نشاني را به اشتباه دادند و بي اعتمادي را به پاي دولت روحاني نوشتند و پندار آنها اين بود که اين فرار به جلو را کسي نخواهد ديد!  
اکنون که زمزمه ي دريافت وام هاي کلان بانکي از ناحيه ي دولتمردان پيشين و ياران غار دولت پاک به گوش مي رسد، اگر صحت داشته باشد بايد پرسيد:  
1- در حالي که هزاران جوان در صف انتظار دريافت وام مصوب ازدواج، ان هم به رقمي که به لطف سياست اقتصادي دولت پاک بر سر سرمايه هاي زندگي مردم آورده فقط تکافوي يکي دو قلم از وسايل ضرور زندگي آنان خواهد کرد، سرگردانند. آيا دريافت وام دولتمردان، مصداق «رانت» و سوئ استفاده از قدرت نيست؟  
2- در حالي که سرمايه هاي بانکها از مخزن سپرده هاي مردم تامين مي شود و بانک ها به اين سپرده ها، اغلب بيش از 20% سود مشارکت پرداخته اند، سود مشارکت آن وام هاي کلان چگونه بوده است و اگر همين امروز، مردم اماناتي که به بانک سپرده اند، طلب کنند تکليف رد امانت که نص صريح قرآن کريم است، چه خواهد بود؟  
3- اگر آن چنان که دهان به دهان مي گردد، اين قضايا  حقيقت داشته باشد، پاسخ اين نابرابري ها و نابرادري هاي حضور در دولت پاک بر عهده ي کيست و چگونه بايد جامعه ي حيرت زده و بي اعتماد را اقناع کرد؟ 
4- در شرايطي که ميليون ها نفر به لطف تدبير مدعيان اقتصادي، زير خط فقر زندگي مي کنند و در شرايطي هستند که سختي معاش، آنان را از معادشان غافل کرده است و کارت هاي هديه حق مسلم آنان است، با کدام منطقي کارت هديه ي پنجاه ميليون توماني «هبه» شده است؟ واکنون هديه کننده و اين هديه گيرنده در چه شرايطي هستند؟ و در کجا بي دغدغه آرميده اند؟ مگر نبود که مولاي متقيان (ع) فرمودند: «اگر بيت المال به مهريه ي زنانتان صرف شده باشد، برمي گردانم؟» قانون را براي اين نوشته اند که حق مظلوم و مستحق را بازستاند.  
هنوز از وراي عمر بيش از يک نسل، در گوش همسالان صاحب اين نوشتار هست آن عبارت آن مرد براستي زاهد و قاطع که بر زهد و قاطعيت او عارف و عامي و دوست و دشمن معترفند که گفت: «من به پشتيباني اين ملت که مرا قبول دارد، دولت تعيين مي کنم...» و راست گفت چون مشي او و سخن او و هر کنش و واکنش او را ملت قبول داشت به همين علت قادر به اعمال بزرگ و کارهاي نشدني شد آن چنان که در مخيله ي هيچ کس نمي گنجيد! حتي همراهان و همگان وي نمي توانستند آنچه را که شد باور کنند!  
«قبول عام»، «اقبال عمومي» و «اعتماد عمومي » اين محاسن را دارد. وقتي ملت کسي را دوست داشته باشد، ديده و دلش را فرش قدم هاي او مي کند به خصوص مردم مردمي ايران که سراپا عاطفه و رقت احساس اند. اين، آن قبولي نيست که بتوان با شلاق و تهديد و تهمت و به دشنام يکطرفه کشاندن بتوان حاصل کرد. اگر غير از اين بود مگر ممکن مي شد که در هميشه ي تاريخ با آن همه زمينه چيني و تحريف، حقيقت حق، زنده تر از هميشه باقي بماند.  
نگارنده به ضرس قاطع معتقد است تمامي آن کساني که ديوار بلند بي اعتمادي مردم را نسبت به دولت پي ريخته اند، ستون پنجم دشمنان ايران بوده اند و خواسته و ناخواسته، آب به آسياب دشمن ريخته اند. آن هم دشمني که اکنون از موضع قدرت و استنطاق با ما مذاکره مي کند و امتيازهاي آن چناني مي خواهد! مگر اين همه تبليغات سو» و تمهيدات بنگاه هاي سخن پراکني پرشمار و تحليل هاي آن چناني بيگانگان، جز اين است که اعتماد عمومي نسبت به حکومت، هر روز سست و سست تر شود و بين مردم و حکومت، فاصله بيفتد.  
بنابراين، بازسازي و لزوم احياي اعتماد عمومي بر عهده ي تمامي قواي سه گانه به ويژه ي قوه ي قضائيه است و بايد تاکيد کرد که اين بازسازي اهميتي بيش از ديگر امور کلان جامعه، حتي سياست خارجي و مذاکرات هسته اي دارد; چون با شکست دروني، موفقيت بيروني چه سودي خواهد داشت. بديهي است که نپرداختن به اين ستم «رانت» ها و آن جفاي اختلاس آسيب جدي و غيرقابل جبران در پيامد خود خواهد داشت نخست آن که به بدنامي همه ي عوامل دولت- که جز عده ي قليلي از آنان- خدوم و امين جامعه هستند منجر خواهد شد ديگر آن که حاشيه ي امني به وجود مي آيد که ديگران هم به گروه اهل رانت و اختلاس و کارت هاي هديه بپيوندند و از مواخذه و حساب، هيچ باکي نداشته باشند.   

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان