تاریخ 1390/08/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
از ابتداي آذرماه آغاز مي شود;
پيش فروش نفت خام به مردم

وزير نفت از پيش فروش نفت خام به مردم از طريق اوراق سلف نفتي به عنوان يک روش نوين سرمايه گذاري خبر داد و گفت: اين شيوه سرمايه گذاري هم اکنون تصويب شده است و پيش بيني مي شود در آذرماه اجرايي شود.  
به گزارش ايسنا، رستم قاسمي گفت: پيش فروش نفت به مردم در قالب اوراق سلف نفتي (عرضه و معامله قرداد سلف موازي استاندارد نفت)، يکي از روش هاي نوين براي جذب سرمايه در صنعت نفت است که در دستور کار جدي وزارت نفت قرار دارد و پيش بيني مي شود جاذبه زيادي براي مردم و متقاضيان داشته باشد. 
او افزود: شرکت ملي نفت ايران براي تامين مالي طرح هاي سرمايه گذاري خود اوراق سلف نفتي به سررسيد چهار ساله را به وسيله بانک عامل به صورت نقدي به متقاضيان مي فروشد و وجوه خريداران را جمع آوري مي کند. سپس برگه حواله هاي استانداردي به خريدارن اعطا مي کند که بيانگر حق مراجعه و دريافت نفت خام يا تسويه نقدي با شرکت ملي نفت ايران در سررسيد است.  
وي ادامه داد: هر برگ اوراق سلف نفتي پيش فروش حداقل 10 بشکه نفت خام به قيمت روز (مثلا 100 دلار آمريکا) است. البته با اين شرايط ضمن عقد که چنانچه در سررسيد، قيمت هر بشکه نفت از 140 دلار پايين تر بود، دارنده حواله حق اختيار فروش به 140 دلار به شرکت ملي نفت ايران خواهد داشت و چنانچه در سررسيد، قيمت هر بشکه نفت از 160 دلار بالاتر بود شرکت ملي نفت ايران حق اختيار خريد به 160 دلار از دارنده حواله خواهد داشت. در صورتي که در سررسيد قيمت هر بشکه نفت بين 140 تا 160 دلار باشد، خريداران مي توانند تسويه نقدي يا مطابق شرايط شرکت ملي نفت ايران تسويه فيزيکي کنند.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان