تاریخ 1390/08/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان با اشاره بهمحقق نشدن هدف اصلي آمريکا در نشست شوراي حکام;
ايران در برابر قطعنامه اخير باوجود ناکامي آمريکا، نبايد موضع منفعلانه اي داشته باشد

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اين که تحريم هاي ضد ايراني و ارسال پرونده ايران به شوراي امنيت هدف اصلي آمريکا در نشست شوراي حکام بود که ناکام ماند، گفت: دستگاه ديپلماسي نبايد با يک موضع انفعالي تنها از عدم ارجاع پرونده ايران به شوراي حکام خوشحال باشد.  
مصطفي کواکبيان درگفت و گو با خبرنگار سياسي خبرگزاري خانه ملت،  صدور قطعنامه شوراي حکام عليه ايران را نوعي ناکامي براي آمانو و آمريکا دانست و گفت: آمريکا مي خواست دريک مرحله و درهمين نشست به هدف اعمال تحريم هاي بيشترعليه ايران برسد که اين اتفاق با حمايت غيرمتعهدها رخ نداد.
نماينده مردم سمنان ومهديشهردرمجلس شوراي اسلامي عدم ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت را مورد تاکيد قرارداد وافزود: تحريم هاي ضد ايراني وارسال پرونده به شوراي امنيت هدف اصلي آمريکا در نشست شوراي حکام بود که با دو راي مخالف منتفي شد.
عضو فراکسيون خط امام (ره) با بيان اينکه تصميم گيري دررابطه با تحريم هاي بيشترعليه ايران درهمين اجلاس مورد هدف آمريکا بود، تصريح کرد: ازاين نظر آمريکا نتوانست به توفيق برسد.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاکيد براينکه آمريکا صدردصد به اهداف خود دراين قطعنامه نرسيد، ادامه داد: البته نبايد از صدور اين قطعنامه خوشحال بود و علي رغم ناکام ماندن آمريکا و آمانو ايران نبايد موضع منفعلانه اي درباره اين قطعنامه داشته باشد.

ايران بايد با کشورهايي که راي مثبت به قطعنامه ضد ايراني دادند مذاکره کند
وي با تاکيد بر اين که دستگاه ديپلماسي نبايد با يک موضع انفعالي تنها ازعدم ارجاع پرونده ايران به شوراي حکام خوشحال باشد، تاکيد کرد: ايران بايد با کشورهايي که راي مثبت به قطعنامه ضد ايراني دادند مذاکره کند.

آمانو بايد درشکل مدير کل آژانس ظاهر شود
کواکبيان داشتن ديپلماسي فعال را ضرورت به نتيجه رساندن پرونده هسته اي ايران دانست و با اشاره به ادامه مذاکرات در بهارآينده در رابطه با برنامه هسته اي ايران، گفت: دراين چند ماه باقي مانده آمانو بايد از مجري عوامل آمريکا بيرون آيد و به او تفهيم کنيم که بايد در شکل مديرکل آژانس و نه مجري دستورات آمريکا ظاهر شود.
نماينده مردم سمنان با اعلام اين که نقش روس ها، چين وغير متعهدها را نبايد درصدور قطعنامه ضعيف فراموش کرد ، به درخواست آژانس براي بازديد از تاسيسات هسته اي اشاره کرد و گفت: براي تمام کشورهايي که راي مثبت به ايران داده اند بايد برنامه شفاف هسته اي اين کشور تفهيم شود و درعين حال بازرسان آژانس هم چنان بتوانند از تاسيسات هسته اي ديدن کنند.
وي با تاکيد براينکه شتاب در تصميم گيري عليه آژانس، ساير کشورها را در موضع نامناسبي عليه ايران قرارمي دهد، گفت: بايد با ديپلماسي فعال مانع اقدامات خصمانه عليه ايران شويم .
پرونده هسته اي ايران قبل از اين که فني و حقوقي باشد تحت تاثير رابطه ايران و آمريکا سياسي شده و آمريکا سايه خود را بر پرونده هسته اي ايران انداخته است و اجازه حل اين موضع را نمي دهد 
کواکبيان با تاکيد بر اين که ايران برنامه پنهاني درزمينه هسته اي ندارد، تصريح کرد: پرونده هسته اي ايران قبل از اينکه فني و حقوقي باشد تحت تاثير رابطه ايران و آمريکا بيشتر سياسي شده و آمريکا سايه خود را بر پرونده هسته اي ايران انداخته است و اجازه حل اين موضع را نمي دهد.
قطعنامه شوراي حکام عليه ايران با 32 راي موافق، دو راي مخالف و يک راي ممتنع به تصويب رسيد.
آژانس بين المللي انرژي اتمي پيش نويس تعديل شده قطعنامه قدرت هاي غربي عليه ايران را بدون اجماع به تصويب رسانيد.
بنابراين گزارش، کوبا و اکوادور به اين قطعنامه راي منفي دادند و اندونزي نيز به اين قطعنامه راي ممتنع داد.
بر اساس اين گزارش، شوراي حکام از ايران خواست تا براي بازرسان آژانس امکان دسترسي به تاسيسات هسته اي خود را فراهم کرده و با آژانس همکاري به عمل آورد.
همچنين، آژانس خواستار پاسخگويي ايران به نگراني ها درباره آن چه که از آن به عنوان گسترش تسليحات هسته اي ياد کرد، شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان