تاریخ 1393/02/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
50 دليل براي دوست داشتن جام جهاني 2014

سرويس ورزشي:
دليل هاي زيادي براي دوست داشتن جام جهاني 2014 وجود دارد که خواندن آن خالي از لطف نيست.  
بيستمين دوره جام جهاني تابستان سال جاري در کشور برزيل برگزار مي شود و 32 تيم راه يافته به بزرگترين رويداد فوتبالي جهان در هشت گروه چهار تيمي برابر هم به ميدان مي روند.  
هر چند برزيل در راه ميزباني جام جهاني 2014 با مشکلات زيادي از قبيل خشونت در ورزشگاه ها، شرايط ميزباني در ورزشگاه هاي اين کشور و اعتراض مردم برزيل به هزينه هاي زياد ميزباني جام جهاني مواجه بوده است، اما دلايل زيادي هم وجود دارد که جام جهاني 2014 بهترين جام جهاني تاريخ از جنبه هاي مختلف خواهد بود.  
در زير 50 دليل براي اثبات اينکه جام جهاني 2014 بهترين جام جهاني تاريخ خواهد بود را بررسي مي کنيم.  
1- بازگشت به برزيل  
ديگر مي خواستيد جام جهاني در کجا غير از برزيل برگزار شود؟ اصلا آيا مي شود جايي بهتر از برزيل براي ميزباني يک رويداد بزرگ فوتبالي تصور کرد؟  
شايد خيلي ها برزيل را ابداع کننده فوتبال ندانند اما اين کشور را مي توان جايي براي رشد ورزش فوتبال معرفي کرد.  
برزيل از سال 1950 نتوانسته است ميزباني جام جهاني را بر عهده داشته باشد. اکنون 64 سال بعد از آن دوره برزيلي ها اميدوار هستند جام جهاني هيجان انگيزي را شاهد باشند.  
2- مدعي بودن ميزبان  
برزيل در خيلي از رشته هاي ورزشي دنيا تيمي مدعي محسوب مي شود. آنها اکنون در جام جهاني 2014 ميزباني جام جهاني را بر عهده دارند و يکي از مدعيان قهرماني محسوب مي شوند. ميزباني جام جهاني باعث شده است تا برزيلي ها براي قهرماني به اين دوره به آب و آتش بزنند و اين مي تواند به زيبا تر شدن مسابقات کمک کند.  
3- اولين جام جهاني نيمار 
خيلي از برزيلي ها اميدشان براي جام جهاني 2014 را روي نيمار گذاشتند.نيمار که در جناح چپ خط حمله برزيل بازي مي کند بازيکن سرعتي و تکنيکي است که دوست دارند مانند پله در اولين حضور خود در جام جهاني به قهرماني برسد. خيلي از برزيلي ها منتظر بازي زيباي او و گل هاي اين ستاره برزيلي در جام جهاني هستند.  
3- ستاره هاي جوان  
خيلي از تيم ها براي جام جهاني 2014 در ترکيب خود بازيکنان جوان زيادي دارند که مي تواند به زيباتر شدن اين رقابت ها کمک کند. نيمار تنها بازيکن جوان جام جهاني محسوب نمي شود. در کنار او ستاره هاي جوان زيادي چون ماريو گوتسه، ماريو بالوتلي و مارکو رويس قرار دارند.  
4- همه تيم هاي بزرگ صعود کردند  
به هر گروهي نگاه کنيد، يکي دو تيم مدعي حضور دارند. اين بار برخلاف دوره هاي قبل همه تيم هاي بزرگ صعود کردند. اسپانيا، هلند، آلمان، آرژانتين، برزيل، انگليس، ايتاليا، پرتغال، آمريکا، کلمبيا و اروگوئه همه اين تيم هاي مدعي در جام جهاني 2014 حضور دارند و اين مي تواند باعث جذابيت جام شود.  
5- مسي و رونالدو در اوج قرار دارند 
ليونل مسي و کريستيانو رونالدو دو بازيکن بزرگ جهان در حال حاضر در بهترين شرايط خود قرار دارند. مسي با 26 سال و رونالدو با 29 سال پيش از جام جهاني 2014 توانستند عملکرد خوبي از خود نشان دهند و اکنون در اوج آمادگي هستند و در دو سه فصل گذشته عملکرد خوبي داشتند. البته رونالدو در سال گذشته عملکرد بهتري از ليونل مسي داشت و بايد ببينيم مي تواند پرتغال را به موفقيت در جام جهاني برساند يا خير.  
6- نزديکي با کشور هاي آمريکايي  
60 درصد از کشورهاي قاره آمريکاي جنوبي در جام جهاني 2014 حاضر هستند. آنها اميدوار هستند در اين دوره جام جهاني بتوانند نمايش خوبي داشته باشند. قاره آمريکا به لطف ميزباني برزيل و برتري اروگوئه در بازي پلي اف نسبت به دوره هاي قبل تيم هاي بيشتري در جام جهاني دارد.  
آرژانتين، برزيل، شيلي، اروگوئه، اکوادور و کلمبيا تيم هاي قاره آمريکاي جنوبي در جام جهاني هستند که مي توانند با توجه به نزديکي بعد مسافت در جام جهاني از شرايط ميزباني استفاده کنند.  
7- ورزشگاه هاي جديد  
هرچند برزيل با مشکلات زيادي در راه ميزباني جام جهاني روبرو بوده است، اما تصاوير جديد از اين ورزشگاه ها نشان مي دهد که اين همه تاخير و صبر هواداران ارزشش را داشته است. پنج ورزشگاه جديد در کشور تازه ساخته شده است، يک ورزشگاه به طور کامل بارسازي شده است و بقيه ورزشگاه ها نيز با تغيير و احول زيادي روبرو شدند. ورزشگاه هاي جديد در کشور برزيل نشان مي دهد که جام جهاني رويايي در انتظار علاقه مندان به فوتبال است.  
8- جو کشور ميزبان  
بازي هاي جام جهاني هميشه حساسيت بالايي دارند. اکنون تصور کنيد که اين بازي ها در کشور فوتبال  خيز برزيل برگزار شود. برزيل کشوري است که اعتبار زيادي در زمينه فوتبالي دارد. جو موجود در کشور برزيل مي تواند هيجان بازي هاي جام جهاني را افزايش بدهد و همه علاقه مندان به فوتبال از يک فستيوال فوتبالي لذت خواهند برد.  
9- جشنواره هاي خياباني  
برزيل کشوري است که به خاطر جشنواره هاي خياباني مطرح است و اين جشنواره ها را به خوبي اجرا مي کند. قطعا ديدن اين جشنواره هاي خياباني مي تواند يکي از سرگرمي هاي هواداران تيم هاي ملي از سراسر جهان در آن باشد. جشنواره برزيلي که در زميان جام جهاني در برزيل برگزار مي شود جشنواره بومبا است که در ماه جولاي در منطقه آمازون برزيل برگزار مي شود.  
10- آرژانتين - برزيل  
اين ديداري است که خيلي ها منتظر آن هستند. ديدار آرژانتين و برزيل ديداري است که مي تواند خيلي ها را پاي تلويزيون ميخکوب کند. آرژانتين تيمي با ستاره هاي زيادي در جام جهاني است و برزيل نيز از طرفي ميزباني جام جهاني را بر عهده دارد و از بازيکناني خوبي در ترکيب خود استفاده مي کند.  
11- موفقيت برزيل در جام کنفدراسيون ها  
برزيل پس از ناکامي در جام هاي جهاني 2006 و 2010 به نوعي حس دلزدگي را در بين هواداران خود ايجاد کرد اما قهرماني اين تيم در جام کنفدراسيون ها با برتري 3 بر صفر برابر اسپانيا دوباره شور و شوق فوتبالي را به اين کشور برگرداننده است.  
12- اجتماع خاص برزيلي ها  
آفتاب سوزان برزيل و سواحل توريستي اين کشور در کنار ويژگي هاي طبيعي منحصر به فرد باعث خواهد شد تا هواداران و مسافران جام جهاني علاوه بر ديدن بازي هاي زيبا، از ديدن مناظر طبيعي کشور برزيل نيز لذت ببرند و گرماي هوا در اين کشور را فراموش کنند.  
13- ظهور مدعي هاي جديد  
ديگر جام جهاني به ديدن يک سري بازي هاي خاص خلاصه نمي شود. در سال هاي گذشته کشور هايي چون کلمبيا، ژاپن ، شيلي و سوئيس مي توانند تيم هاي شگفتي ساز جام جهاني لقب گيرند. فوتبال زيباي اين کشور ها مي تواند انگيزه را براي تيم هاي ديگر حاضر در جام جهاني نيز زياد کنند و شاهد بازي هاي زيباي از تيم هاي حاضر در اين رقابت ها باشيم.  
14- اولين حضور بوسني در جام جهاني  
بوسني و هرزگوين در جام جهاني 2014 تنها کشوري است که براي اولين بار حضور در اين رقابت ها را تجربه خواهد کرد. بوسني در انتخابي جام جهاني موفق شد به عنوان تيم نخست بالاتر از يونان مسافر برزيل شود تا اين کشور کوچک که کمتر از 4 ميليون نفر جمعيت دارد نيز طعم صعود به جام جهاني را بچشد. ستاره آنها در جام جهاني ادين ژکو و ميرالم پيانيچ هستند که مي توانند افتخار بزرگي براي کشورشان به ارمغان آورند.  
15- جنبه فرهنگي  
فوتبال تنها چيزي نيست که تماشاگران تيم هاي مختلف براي آن به برزيل مي روند. کوهستان شکر و مجسه مسيح از جمله ديگر پديده هاي فرهنگي است که در طول جام جهاني براي هواداران فوتبال جالب توجه خواهند بود.  
16- سواحل  
برزيل کشوري است که از سواحل زيادي بهره مي برد. معروف ترين اين سواحل کوپاکابانا است. علاوه بر آن سواحل شهر هاي باهيا، سائوپائولو و ريو نيز شهر هاي ديگري هستند که سواحل بزرگ و خاصي دارند و مي توانند براي علاقه مندان به فوتبال جالب باشند.  
17- فوتبال خياباني  
ديدن کودکاني که در خيابان هاي برزيل به دنبال توپ مي روند اتفاق کميابي نيست و در هر گوشه و کنار اين کشور مي تواند شاهد اين صحنه بود. چيزي که در ساير کشور هاي دنيا خيلي کم ديده مي شود. شايد به همين خاطر باشد که فوتبال ساحلي برزيل از بقيه کشور ها سرآمد است. آنها تاکنون 17 بار در جام جهاني فوتبال ساحلي شرکت کردند که در 13 دوره آن به قهرماني رسيدند.  
18- جنگل هاي استوايي  
علاوه بر سواحل، جنگل هاي استوايي زيادي در کشور برزيل وجود دارد که يکي از مناظر زيباي کشور ميزبان جام جهاني 2014 محسوب مي شود. قطعا جنگل هاي استوايي يکي از مقاصد هواداران حاضر در برزيل براي تماشاي بزرگترين رويداد فوتبالي جهان محسوب مي شود.  
19- گوناگوني شهري  
شهر هاي برزيل از يک ويژگي خاص بهره مي برند و آن هم گوناگوني شهري است. سائوپائولو، بلوهوريزنته و رسيفه از جمله شهر هاي برزيل در جام جهاني محسوب مي شود که از ويژگي هاي خاصي برخوردار هستند و آن را از ساير شهر هاي صنعتي اروپا متمايز مي کند.  
20- کاکسيرولا  
پس از رهايي از شر وووزلا، اين بار با يک وسيله منحصر به فرد ديگر در جام جهاني روبرو خواهيم بود که بعيد به نظر مي رسد مانند وووزلا روي مغز بينندگان برود. کاکسيرولا يکي از ساز هاي برزيلي است که از آن در طول جام جهاني بيشتر خواهيم شنيد.  
21- کشوري تقريبا ارزان  
برزيل برخلاف کشور هاي ديگر جام جهاني کشوري ارزان تر محسوب مي شود. البته قيمت هايي که در برزيل وجود دارد بايد با قيمت هاي کشور هاي ديگر مقايسه شود . نسبت به کشور هاي اروپايي در برزيل قيمت ها پايين خواهد بود و اين نيز يکي ديگر از دلايل دوست داشتن جام جهاني 2014 است.  
22- گروه هاي هماهنگ  
خيلي از گروه ها و بازي خاي جام جهاني هم سطح هستند. براي مثال بازي هاي گروه  C ، E  و H  گروه هايي هستند که هر چهار تيم آن براي صعود به مرحله بعد شانس دارند. حضور کشور هايي مثال پرتغال و آلمان در يک گروه، اسپانيا و هلند در يک گروه و انگليس و ايتاليا در گروه ديگر باعث جذابيت مسابقات نيز مي شود.  
23- جمع تيم هاي شگفتي ساز  
معمولا در هر دوره جام جهاني بايد منتظر يک تيم شگفتي ساز باشيم. همانطور که کره جنوبي در جام جهاني 2002 شگفتي ساز شد، و يا اروگوئه در جام جهاني قبل، در اين دوره نيز بايد منتظر ظهور يک تيم شگفتي ساز ديگر باشيم. به نظر مي رسد شگفتي ساز جام جهاني 2014 از گروه نخست باشد جايي که علاوه بر تيم برزيل، تيم هاي کرواسي، مکزيک و کامرون نيز در آن حضور دارند و در صورت صعود هر کدام به مرحله بعد مي توانند بقيه تيم هاي حاضر در اين رقابت ها را دچار سردرد کنند. 
 24- اسپانيا به دنبال جامي ديگر  
اسپانيا پس از قهرماني در جام ملت هاي اروپا شال 2008 موفق شد در بقيه تورنمت هاي مهم به قهرماني برسد. آنها اکنون اميدوار هستند پس از سال ها به کشوري تبديل شوند که از قهرماني خود در جام جهاني دفاع کرده است. آنها قطعا براي اين کار کار سختي پيش روي دارند با توجه به اينکه بازي ها در آمريکاي جنوبي برگزار مي شود که تاکنون هيچ تيم اروپايي نتوانسته است در آنجا به قهرماني برسد.  
25- تيم هاي ترسناک  
بلژيک  از جمله تيم هاي حاضر در جام جهاني محسوب مي شود که با توجه به بازيکنان خوب زيادي که در اختيار دارد مي تواند در جام جهاني تاثير خوبي از خود به جاي بگذارد. آنها که با قاطعيت به جام جهاني راه يافتند از جمله تيم هاي هستند که مي خواهند خودشان را در جام جهاني اثبات کنند.  
26- تيم هاي باشگاه محور 
 در جام جهاني 2014 تيم ملي روسيه تيمي است که اغلب بازيکنان آن از دو تيم زسکا روسيه يا زنيت سن پترزبورگ هستند. اين مي تواند باعث هماهنگي بيشتر بازيکنان روسيه شود و از نکات جالب توجه جام جهاني خواهد بود.  
27- دعوت از اسطوره هاي ايتاليايي 
در جام جهاني 2014 مي توان آخرين حضور بزرگان ايتاليايي را در جام جهاني ديد. نفراتي چون بوفون، ده روسي، پيرلو و جيلاردينو از بازيکناني هستند که آخرين حضورشان را در جام جهاني تجربه خواهند کرد.  
28- ريش هاي پيرلو  
لازم است چيزي ديگري درباره آن بگوييم؟ بعيد به نظر مي رسد. فقط مي توان گفت جالب است.  
29- حضور بازيکنان با تجربه  
بازيکنان با تجربه زيادي در جام جهاني 2014 حضور خواهند داشت که فقط شامل تيم ملي ايتاليا نمي شود. ديديه دروگبا از ساحل عاج، فرانک لمپارد، پاتريس اورا، درک کويت و ميرسلاو کلوزه ديگر بازيکنان باتجربه جام جهاني 2014 محسوب مي شوند.  
30- کاپيتان هاي ستاره  
کاپيتان هاي زيادي در جام جهاني 2014 حضور دارند که همگي ستاره هاي تيم هاي ملي شان محسوب مي شوند. فيلي لام (آلمان)، تياگو سيلوا (برزيل)، ليونل مسي (آرژانتين) و استيون جرارد (انگليس) کاپيتان هاي ستاره هاي جام جهاني 2014 محسوب مي شوند.  
31- حضور مستقيم پله در جام جهاني 
برزيل در تاريخ خود بزرگان زيادي را در ترکيب خود دارد که سرآمد همه آنها پله است. حضور پله در راس اين رقابت ها باعث هيجان زياد و جذابيت هاي جام جهاني مي شود.  
32- نسل طلايي آلمان  
نسل طلايي فوتبال آلمان پس از سال ها به اوج ختگي خود رسيده است و اکنون همه آلماني ها اميدوار هستند در جام جهاني بتوانند به افتخار زيادي در يان رقابت ها دست يابند. آلمان در جام جهاني تيم بزرگ و خوبي دارد و مي تواند يکي از تيم هاي مدعي در اين جام باشند.  
33- لباس هاي زيباي جام 
 تيم هاي جام جهاني قبل از آغاز اين رقابت ها از پيراهن هاي خود رونمايي کردند که زيبايي اين پيراهن ها باعث شد علاقه مندان به فوتبال بي صبرانه منتظر آغاز اين رقابت ها باشند تا از ديدن اين پيراهن هاي زيبا در مسطيل سبز لذت ببرند. 
34- برازوکا  
توپ جام جهاني 2014 که برازوکا نام گذاري شده است طرح زيبايي دارد و بعيد به نظر مي رسد مانند توپ قبلي جام جهاني توي ذوق بخورد. طرح زيباي برازوکا بسيار چشم نواز و خاص است.  
35- مصدومان کم  
در هر دوره جام جهاني بازيکنان بزرگي به دليل مصدوميت از حضور در اين رقابت ها محروم مي شوند اما در جام جهاني 2014 تاکنون اين اتفاق رخ نداده است . تنها بازيکن ستاره اي که دچار مصدوميت شده است رادامل فالکائو و سامي خديرا کلمبيايي است که به نظر مي رسد به جام جهاني برسد و مشکلي براي همراهي تيمش نداشته باشد.  
36- فناوري خط دروازه  
براي اولين بار در تاريخ جام جهاني از فناوري خط دروازه استفاده مي شود و ديگر شاهد ناداوري و بحث هاي بازيکنان با داوران درباره گل شدن يا گل نشدن يک توپ نخواهيم بود.  
37- کم شدن تصميمات جنجالي  
به نظر مي رسد با توجه با داوران حاضر و دوره هايي که براي آنان در نظر گرفته شده است شاهد يک تورنمت کم حاشيه در جام جهاني باشيم.  
38- تفاوت هاي تاکتيکي  
تفاوت هاي تاکتيکي در بين تيم هاي مدعي جام جهاني از ديگر نکات ويژه جام بيستم خواهد بود. سيستم 1-3-2-4 که در دوره قبلي جام جهاني بسيار هواخواه پيدا کرده بود در اين دوره جام جهاني کم شده است و تيم ها با تفاوت هاي تاکتيکي زيادي در جام جهاني حضور خواهند داشت.  
39- رشد شبکه اجتماعي  
رشد شبکه هاي اجتماعي نظير توئيتر و فيسبوک باعث خواهد شد علاقه مندان به فوتبال خيلي سريع به اطلاعات جام جهاني دست يابند. افزايش گوشي هاي همراه و تبلت در بين علاقه مندان به فوتبال مي تواند باعث جذاب شدن جام جهاني شود.  
40- هزينه جام جهاني  
براي جام جهاني 2014 برزيل بيش از 10 ميليارد دلار هزينه شده است که نسبت به دوره هاي قبل جام جهاني رقمي خيره کننده است. رشد بازسازي براي جام جهاني و ساخت ورزشگاه هاي جديد بيشتر هزنه هاي جام جهاني را به خود اختصاص داده است.  
41- بيش از 3 ميليون هوادار  
ورزشگاه هاي برزيل ظرفيت بالايي دارند و اين باعث مي شود که تعداد تماشاگران جام جهاني بالا برود. بيش از 3 ميليون هوادار جام جهاني 2014 را از نزديک تماشا خواهند کرد که رقم جالب توجهي خواهد بود.  
42- گرد همايي هواداران  
کشور برزيل قبل از جام جهاني اعلام کرده در همه شهر هاي ميزبان بازي هاي جام جهاني هواداران کشور هاي مختلف مي توانند در مکان هاي از پيش تعيين شده گرد هم آيند و دور هم جمع شوند.  
43- اسپري هاي محو شونده  
براي اولين بار در تاريخ جام جهاني از اسپري هاي محو شونده استفاده خواهد شد که تاکنون در بازي هاي جام جهاني بي سابقه بوده است.  
44- بازي هاي رايانه اي  
بازي هاي رايانه اي زيادي در کشور برزيل وجود خواهند داشت که بلافاصله با آغاز جام جهاني ميزبان هواداران و علاقه مندان به فوتبال خواهند بود.  
45- اقدامات امنيتي  
برزيل در جام جهاني 2014 اقدامات امنيتي زيادي براي تامين امنيت اين بازي هاي تدارک ديده است که نه تنها در ورزشگاه ها که در تمام شهر هاي ميزبان جام جهاني وجود دارند.  
46- پيش زمينه المپيک  
دو سال پس از جام جهاني 2014، قرار است المپيک 2016 نيز در ريو برزيل برگزار شود. ميزباني اين دو رويداد بزرگ ورزشي با تاثير زيادي که روي اقتصاد کشور برزيل گذاشته است مي تواند علاقه مندان به ورزش را در 2 سال به اين کشور جذب کند. 
47- ستاره هاي شناخته نشده  
بازيکنان بزرگي چون پائول پوگبا، لوکاس مورا، رحيم استرلينگ، ماريو گوتسه و متئو دي سيگليو در جام جهاني 2014 براي اولين بار حضور در بزرگترين رويداد فوتبالي را تجربه خواهند کرد.
48- مربيان با انگيزه  
چند تن از مربيان حاضر در جام جهاني 2014 پس از اين دوره از سمت خود کناره گيري خواهند کرد. لوئيس فان خال سرمربي تيم ملي هلند يکي از اين مربي هاست که هدايت تيم ملي هلند را بر عهده دارد و قرار است بلافاصله پس از پايان اين رقابت ها هدايت يکي تيم باشگاهي که به نظر منچستر يونايتد است را بر عهده گيرد. 
49- فيل بزرگ مي خواهد دوگانه را کسب کند  
لوئيس فيليپه اسکولاري که موفق شد همراه برزيل در جام جهاني 2002 به قهرماني در جام جهاني برسد، اميدوار است بتواند در جام جهاني 2014 قهرماني دوم خود را با برزيل کسب کند.  
50- بعد مسافت  
همانگونه که بعد مسافت مي تواند تيم هاي حاضر در جام جهاني را خسته کند، اما حداقل يک ويژگي مثبت دارد و آن هم اين است که هواداران و تماشاگران فوتبال مي توانند برزيل گردي کنند و از تمام کشور ديدن کنند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان