تاریخ 1393/02/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ايرج مظفري: کواچ به دستياران با انگيزه نياز دارد

سرويس ورزشي:

کاپيتان اسبق تيم ملي واليبال، با ارزيابي دلايل ناکامي نماينده ايران در جام باشگاه هاي جهان و شرايط تيم ملي پيشنهادهاي خود را براي تعيين دستياران کواچ اعلام کرد. ايرج مظفري در گفت و گويي اظهار کرد: ارزيابي نماينده ايران در مسابقات باشگاه هاي واليبال جهان بسيار جالب است. اگر به ترکيب اعزامي تيم متين نگاه کنيم، کاملا با ترکيبي که در ليگ برتر 1392 بازي مي کرد، متفاوت بود. هشت بازيکن اين تيم تغيير کرده بود، يعني تيم اصلي ورامين کاملا تغيير کرده بود. حتي مربيان اين تيم هم عوض شده بودند. به نظرم سازمان ليگ فدراسيون واليبال بايد قرارداد بازيکنان و مربيان را تا پايان زمان برگزاري مسابقات باشگاه هاي جهان تنظيم کند. فصل نقل و انتقالات واليبال معمولا تا آبان طول مي کشد. بايد پايان آن، آخر مسابقات باشگاه هاي جهان باشد. اين ظلم است که بازيکني مثل نظري افشار يا ميرزاجانپور در اين مسابقات نيستند؟ چرا مربي خوبي مثل عباس برقي در اين مسابقات نيست؟

وي افزود: اگر سازمان ليگ قرارداد بازيکنان را تا پايان باشگاه هاي جهان ببندد ديگر نمايندگان ايران اينقدر ضعيف در مسابقات باشگاه هاي آسيا حاضر نمي شوند. وقتي فدراسيون واليبال به يک باشگاه اجازه مي دهد هفت ملي پوش را يکباره جذب کند، بايد اجازه دهد که همين بازيکنان هم در اختيار باشگاه باشند. يا اينکه از ابتدا به هيچ باشگاهي اجازه ندهد همه ملي پوشان را در اختيار بگيرد تا اردوهاي تيم ملي بعدها به مشکل نخورد. باشگاهي که بهترين ها را جذب مي کند و پول خوبي مي دهد نبايد در مسابقات مهمي مثل باشگاه هاي جهان ترکيب خود را در اختيار نداشته باشد. پيشنهاد من اين است که سازمان ليگ از همين حالا در اين باره تصميم گيري کند که در سال هاي آينده شاهد حضور پرقدرت تر نمايندگان واليبال ايران در آسيا و جهان باشيم. ملي پوش سابق واليبال ايران يادآور شد: درباره اعزام تيم بانوان به مسابقات باشگاهي هم به نظرم فدراسيون مي توانست راسا عمل کند. تيم گاز قهرمان مسابقات شد. اين درست نبود که همين تيم به اسم متين به مسابقات آسيايي برود. بهتر بود که از ابتدا از باشگاه هاي فعال در حوزه بانوان تعهداتي گرفته شود که در صورت قهرماني آن تيم حتما به مسابقات آسيايي برود. بايد ضمانت کافي از باشگاه ها بگيرند. فدراسيون هم بايد کمک کند. به نظرم فدراسيون مي تواند از محل درآمدهاي خود به باشگاه ها براي شرکت در مسابقات برون مرزي کمک کند. چه ايرادي دارد که از محل درآمدهاي فدراسيون به قهرمان مسابقات بانوان هم بها داده شود. باز هم خوب کاري کردند که کادر و ترکيب تيم قهرمان بانوان را تغيير ندادند. اين موضوع جاي تحسين دارد که فدراسيون تلاش کرد همان ترکيب قهرمان مسابقات به جام باشگاه ها برود و اجازه نداد ترکيب تغيير کند. ايرج مظفري همچنين درباره برنامه هاي تيم ملي گفت: چند روز قبل مصاحبه اي از سرپرست تيم ملي در رسانه ها ديدم. او گفته بود گزينه دوم مربيگري ايراني براي تيم ملي هنوز مشخص نيست و بايد براي آن برنامه ريزي شود. اين خبر از ديد من براي واليبال بسيار مسرت بار است. اينکه دو ايراني روي نيمکت تيم ملي باشند خيلي خوب و مهم است. نمي دانم چرا اين خبر تا الان عنوان نشده است. کاري که ولاسکو نکرد و اجازه نداد مربيان ايراني روي نيمکت باشند. فقط در يک مسابقه که سيچلو نبود ناصر شهنازي روي نيمکت نشست و اين اصلا درست نبود. حالا که قرار است دو نفر روي نيمکت تيم ملي بنشينند خيلي مهم است که چه کساني انتخاب مي شوند.
همين حالا فرض کنيد که سه سال قرارداد کواچ با ايران تمام شده و او مي خواهد برود. همين دستيارانش بايد افراد توانايي باشند که بتوانند سکان تيم ملي را در دست بگيرند. کاپيتان سابق تيم ملي واليبال با اشاره به حضور حسين معدني در تيم الف و پيمان اکبري در تيم ملي «ب» خاطرنشان کرد: نظر من اين است که پيمان اکبري هم به تيم ملي «الف» برود. ما کسي را مي خواهيم که از تجربيات کواچ بهره ببرد و بتواند بعدها براي واليبال ايران مفيد باشد. براي ارزيابي عملکرد مربيان ملاک تيم هاي باشگاهي نيست. چون موفقيت تيم هاي باشگاهي تا حدي به هزينه ها هم بستگي دارد. حسين معدني هم قبلا دو سال سرمربي تيم ملي بوده است. حالا جامعه واليبال بايد بپذيرد که اين بار چه کسي مربي تيم ملي شود. خيلي از مربيان خوب واليبال ايران هستند که ذوق و انگيزه کار براي تيم ملي دارند. بهروز عطايي هم از مربياني است که در سال هاي اخير همواره خوب کار کرده است. او هم مي تواند گزينه اي براي نيمکت تيم ملي باشد. محمد ترکاشوند هم مي تواند فضاي کار در تيم ملي «ب» را داشته باشد. بايد براي بازيکنان بزرگي که حالا مربي شده اند فضاي کار باز کرد. متاسفانه من اين فضا را نداشتم و نتوانستم ساختاري به عنوان پشتيبان داشته باشم. اما ساير دوستان از ساختار باشگاهي کمک گرفته اند و حالا مي توانند در اختيار تيم ملي باشند. ايرج مظفري در ادامه گفت: بايد گزينه ها مربيگري تيم ملي را با يکديگر مقايسه کنيم. الان مگر چند گزينه داريم. خيلي ها شرايط نداشتند که مطرح شوند. هر کدام از مربيان ايراني شرايط و ويژگي هاي خوبي دارند. بايد فضاي کار را به مربياني بدهيم که انگيزه کار داشته باشند. گاهي يک وزير در دولت مسئوليتي دارد. بعد او را استيضاح مي کنند. ديگر نمي شود که در همان دولت يک وزارت خانه به او داد. ممکن است آن وزير هم ديگر انگيزه کار نداشته باشد. جامعه اين را نمي پذيرد. الان فدراسيون واليبال احتياج به اتاق فکر دارد. بايد خانواده واليبال فکرها را روي هم بگذارند. اختلاف نظر رشد مي آورد. بايد دوستداران واليبال حرف ها و نظرات خود را به گوش رئيس فدراسيون واليبال برسانند.

اصلا سوال من اين است که آيا در ليگ جهاني همچنان اين امکان وجود دارد که دو مربي ايراني روي نيمکت تيم ملي باشند و يا اينکه ليست نهايي بسته شده و بايد براي بازي هاي آسيايي برنامه ريزي کرد؟ جاي امثال عطايي و اکبري در تيم ملي «الف» خالي است. من دوست ندارم که فرصت سوزي شود. وي در پايان گفت: خيلي ها در اطراف رئيس فدراسيون از حالا مي خواهند با رئيس بعدي کار کنند. ولي نبايد فراموش کنيم که داورزني براي واليبال ايران زحمات زيادي کشيد. او از ابتدا افکار جهاني داشت. خيلي کارها انجام داد. واليبال بانوان را احيا کرد. اما شايد برخي در اطراف او مشاوره هاي درستي نمي دهند. احساس مي کنم که در اين مقطع زمان فدراسيون نياز به مشاوره دارد. اميدوارم که حرف هاي من به گوش رئيس فدراسيون برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان