تاریخ 1393/02/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس جمهور:
عده‌اي به نام اين‌که بايد در برابر ابرقدرت‌ها بايستيم، جيب مردم را زدند

رييس جمهور با تصريح اين‌که در کشور عده‌اي به نام اين‌که بايد در برابر قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بايستيم، جيب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند، گفت: نگذاريد عده‌اي دو مرتبه با شعر و شعار ما را از راه بزرگي را که ملت ما در خرداد سال گذشته برگزيد و انتخاب کرد، منحرف کنند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جشن بزرگداشت روز مددکاري که در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد، با بيان اين مطلب، افزود: من به عنوان خادم شما الحمدلله تا به امروز خداوند به من حوصله زيادي را داده و اينقدر اين حرف‌ها را مي‌شنوم در سايت‌ها مي‌خوانم و از گوشه و کنار به گوشم مي‌رسد، ولي تا به امروز کاملا در برابر اين صحبت‌ها بي‌اعتنا بودم و فقط يک نکته به ذهنم رسيد و مي‌گويم خدايا گويي مي‌خواهي با اين نيش‌ها و آزارها ان‌شاءالله اجر ما را مضاعف کني. اميدوارم که ملت ما و رهروان امام عزيز صبر را پيشه خود کنند و نسبت به اين مسائل بي‌اعتنا باشند.

وي گفت: اگر بنا به پاسخگويي باشد و اين‌که در برابر تهمت‌هايي که هر روز از گوشه‌اي زده مي‌شود ما بخواهيم وقت خود را معطوف به پاسخگويي کنيم، معني آن اين است که ما به هدف خود نرسيده‌ايم؛ چرا که ما اهداف بلندي داريم. ما بايد تورم را کاهش دهيم و قدم به قدم آن را مهار کنيم. بايد اين اسب سرکش را در مسير درست قرار دهيم.

رييس جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اين که ما بايد براي جوانان عزيز خود که خوشبختانه اکثر آنها تحصيل کرده و فارغ‌التحصيل از دانشگاه‌هاي مختلف هستند، شغل ايجاد کنيم. گفت: آيا کسي مي‌تواند تحمل کند که در يک خانواده که دو فرزند جوان دختر و پسر که داراي تحصيلات عاليه هستند و پدر و مادرشان با هزار اميد و آرزو آنها را به مدرسه و دانشگاه فرستادند، اکنون بيکار باشند و پدر و مادرشان به جاي خوشحالي و لبخند دنياي از غم و غصه بر دل آنها سرازير باشد.

روحاني ادامه داد: بحث بر سر پول نيست، اشتغال بالاتر از پول است، بيکاري تنها بي‌پولي نيست، بلکه آغاز ده‌ها مشکل و گرفتاري است. بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي از جمله اعتياد، بدهکاري، جدايي، طلاق و ... از بيکاري نشات مي‌گيرد و آغاز مي‌شود . امروز همه بايد دست به دست هم بدهيم و مددکار بشويم، بايد اين غول بزرگي که به نام رکود بر اقتصاد ما سايه افکنده، همه با همکاري يکديگر از اين کشور دور کنيم و بايد شرايط را جهت رونق اقتصادي در کشورمان فراهم کنيم.

رييس جمهور گفت: ما امروز نياز به مددکاري‌هاي بزرگ داريم و در حقيقت بايد کشور کل ملت و نظام را همه با هم مدد کنيم. خداوند در قرآن نيز براي دين خود از انسان‌ها مدد خواسته است.

رييس جمهور با بيان اين که همه ما از جمله علماء، فضلا، دانشمندان و کارآفرينان همه بايد مددکار باشند گفت: همه بايد احساس کنند که امروز وظيفه مددکاري را بر دوش دارند و ما بايد مددکاري را از مولايمان علي (ع) بياموزيم.

رييس جمهور ادامه داد: مددکار بايد به مددجو بگويد خود توان داري و من مي‌خواهيم به تو کمک کنم که استعدادهايت شکوفا شود.

روحاني به اجراي برنامه از سوي معلولان ذهني و جسمي در اين مراسم اشاره کرد و گفت: ديديم که در اين مراسم معلولان ذهني و جسمي برنامه اجرا کردند و قطعاتي را نواختند و داراي چه استعدادهايي هستند.

وي تصريح کرد: اگر کسي بخشي از ذهن و يا جسمش معلوليت يافته و نتواند از توان خود در اين حوزه استفاده کند، به اين معنا نيست که نبايد به ديگر استعدادهاي او توجه کرد. انسان‌ها دنيايي از خلاقيت هستند و مددکار بايد با دانش و تخصص خود بفهمد که استعداد اين معلول چيست و چگونه بايد به آن کمک کند ما بايد استعدادهاي مددجويان را شکوفا کنيم و اگر راه مدد و به تعبير قرآن تعاون را در پيش بگيريم خداوند به ما کمک مي‌کند و پيروزمان مي‌کند.

رييس جمهور در بخشي ديگر از صحبت‌هاي خود با بيان اين که در همه امور بايد تکيه ما به مردم باشد، گفت: اين مردم هستند که قدرت بزرگ اين کشور محسوب مي‌شوند، اگر مي‌خواهيم اشتغال ايجاد کنيم، رونق در کشور ايجاد کنيم و فرهنگ را بسازيم بايد به مردم تکيه کنيم.

روحاني با اشاره به نامگذاري سال 93 از سوي مقام معظم رهبري به عنوان اقتصاد و فرهنگ گفت: امسال سال فرهنگ است، البته برخي‌ها متاسفانه خوب شروع نکردند. مي‌توانيم اصلاح کنيم وقت زياد داريم کمتر از دو ماه گذشته است سال فرهنگ يعني سال ادب و احترام به يکديگر.

رييس جمهور ادامه داد: نمي‌گويم کسي نقد و انتقاد نکند؛ نقد و انتقاد سازنده حق همه است نمي گويم کسي ننويسد و نگويد آزادي حق همه است، اما بايد همه به فکر مدد و کمک باشيم، نه مچ‌گيري. همه به فکر مدد باشيم نه تخريب. همه به فکر اصلاح امور نه انحراف باشيم.

رييس جمهور با تاکيد بر اين که امسال سال فرهنگ و اخلاق است و در واقع سال مدد است، گفت: چه انتخاب به جايي است که 13 رجب به عنوان روز مدد و مددکاري انتخاب شده است.

روحاني با تشکر از تلاش‌هاي مددکاران و کساني که در اين عرصه مشغول به کار هستند، در بخش ديگري از سخنان خود گفت: نهادهاي دولتي و شبه دولتي و نهادهاي عمومي بايد بدانند که يک گروه داوطلب مردمي وقتي وارد کار شود کار را بهتر انجام مي‌دهد و ما بايد زمينه را براي فعاليت آنها فراهم کنيم و در واقع کار را به مردم بسپاريم تا مردم با عشق و علاقه و توانمندي خود مشغول به فعاليت شوند.

رييس جمهور با تاکيد بر اين که بايد زمينه را براي فعاليت سازمان مردم نهاد فراهم کنيم، اظهارکرد: ما مردم خير فراوان داريم. اينجا ايران و پايگاه اسلام و خاندان رسالت است. و سرزميني است که مردم آن به اميرالمومنين(ع) عشق و علاقه دارند. مردم ما براي کارهاي خير و بر عهده گرفتن امور آمادگي دارند و ما بايد شرايط و زمينه را آماده کنيم تا مردم هر چه بيشتر به خلق و خوي ديرينه خود يعني مددکاري و کمک به ديگران برگردند.

حسن روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اين که با شعر و شعار استقلال و عزت درست نمي‌شود با فرياد و هوچي بازي عظمت مملکت درست نمي‌شود، گفت: ملت ما، ملت بزرگي است و فراز و نشيب‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته سختي‌هاي فراواني را ديده است و در واقع ملتي است که راه استقامت و ايستادگي را برگزيده است و پيرو خاندان رسالت است و به اين موضوع افتخار مي‌کند. به ياد روزهاي شادماني خاندان رسالت، خندان است و در روز شهادت آنها گريان است.

روحاني با بيان اين که ما نياز به کار، تلاش و فعاليت بيشتري داريم، تصريح کرد: من کاملا به آينده اين کشور اميدوارم. ملت ما از مشکلات نمي‌هراسند، ولي در نظر گرفتن يک نکته ضروري است و آن اين است که راهي را انتخاب کنيم که به اهداف بلند خود دست پيدا کنيم و در واقع بايد حواسمان را جمع اهداف بلند خود کنيم و اين که مي‌خواهيم چه کار کنيم. حاشيه‌سازان نبايد حواس ما را پرت کنند و مسير ما را منحرف کنند.

وي ادامه داد: در مسير راه ممکن است آدمي به سه راه و چهار راه برسد، اما بايد چراغ راهنما درست علامت بدهد تا راه درست را انتخاب کنيم. بايد نقشه راه پيش پاي ما باشد و بدانيم که از کدام جاده بايد برويم اگر راه طولاني را طي کنيم و بعد بفهميم که خطا بوده است اين رفت و برگشت براي مردم هزينه دارد.

به گزارش ايسنا، رييس جمهور در ابتدا سخنان خود در جشن بزرگداشت روز مددکار با تبريک ميلاد حضرت علي (ع) گفت: ايشان بهترين شاگرد مکتب نبوي بودند و ما کلمه مدد و مددکار را هميشه در کنار نام مولايمان ياد گرفته‌ايم. هر وقت مشکل داشته‌ايم گفته‌ايم يا علي مدد و در واقع آموخته‌ايم که بزرگترين مددکار تاريخ مولايمان حضرت علي (ع) بوده و هست.

رييس جمهور ادامه داد: او بود که هيچ شبي سر به بالين استراحت نگذاشت مگر اين که مطمئن شود فقراي شهرش در کوچه‌هاي مدينه و يا کوفه غذا به دست آنها رسيده است. هيچ شبي آرام نگرفت، مگر آن که قبل از آن بچه‌هاي يتيم خانواده‌هاي کوفه و مدينه را آرام کرد.

رييس جمهور با بيان اين که علي (ع) يعني مدد تاريخي، يعني آرامش بشريت و آ‌رامش همه انسانها ادامه داد: مددکاري از داوطلبي آغاز مي‌شود و شغلي نيست که کسي به خاطر دستمزدش يا مزايايش آن را برگزيده يا انتخاب کرده باشد. مددکاري شغلي است که از عشق آغاز مي‌شود، عشق به بشريت و انسان‌ها. عشق به آنهايي که در زندگي عادي و روزمره خود نياز به کمک و مدد دارند.

رييس جمهور ادامه داد: آنها ناچار هستند که مددجو باشند و ما بايد مددکار آنها باشيم. هر کاري که انسان خود داوطلب مي‌شود و در انجام آن پيش قدم مي شود هيچ کس جز خداوند نمي‌تواند ارج و مزدش را بدهد؛ آنهايي که داوطلب هستند و خود به صحنه مي‌آيند داراي جايگاه رفيعي هستند.

رييس جمهور با بيان اين که خداوند انسان‌ها را متفاوت آفريد، گفت: تفاوت غير از تبعيض و بي‌عدالتي است در تفاوت بروز و ظهور استعدادها آغاز مي‌شود و زيبايي‌ها و تنوع‌ها به چشم مي‌خورد و با اين تنوع‌ها همه ما را مورد امتحان قرار داده است. مثلا يکي نياز دارد و يکي بايد نياز را برآورده کند کيست که نياز نداشته باشد؟

رييس جمهور تصريح کرد: مددجو نياز به مددکار دارد و مددکار نيز نياز به مدد کردن دارد و کساني که در اين کار هستند و در اين راه فعاليت مي‌کنند، مي‌بينند که مدد کردن و مددکاري چه لذت بزرگي دارد و در آنجاست که آدم احساس مي‌کند که مسووليت انساني و وظيفه اخلاقي خود را انجام داده است. انسان جايي که مدد مي‌کند اين حس براي او ايجاد مي‌شود که به يک وظيفه بزرگ اسلامي و انساني انجام داده است.

رييس جمهور با تاکيد مجدد بر اين که مددجو نياز به مدد و مددکاري دارد و مددکار نياز به مدد کردن تا حس مسووليتش اشباع شود، گفت: خداوند انسان‌ها را به گونه‌اي خلق کرده که به يکديگر نياز داشته باشند . جهان و جامعه، جامعه مددجويي و مددکاري است و همه بايد به هم مدد کنيم.

حسن روحاني افزود: نکند در يک فضايي قرار بگيريم که به جاي مددکاري به ديگران، آزاردهي به ديگران جزء افتخارات فردي يا گروهي قرار بگيرد. البته، کم پيدا مي‌شود آدم‌هايي که با زبان خود نيش مي‌زنند و بعضا از اين کار لذت مي‌برند در واقع اينها بيمار هستند و نياز به مددکاري دارند بايد دست آنها را بگيريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان