تاریخ 1393/02/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رشد جمعيت عاملي براي ايجاد تغييرات بنيادي در زندگي امروزي
   نويسنده : عليرضا عربي

اشاره:

رشد جمعيت شهري و گذر زمان در چند دهه گذشته عاملي بود تا تغييرات بنيادي و اساسي در نحوه و شکل زندگي مردم به وجود آيد که از جمله اين تغييرات مي توان به جايگزيني آپارتمان نشيني به جاي زندگي در خانه هاي حياط دار و بزرگ اشاره کرد. آپارتمان هايي که زندگي در آنها قواعد و قانون خاص خود را مي طلبد.
تغييرات به مرور زمان در شرايطي وارد جامعه مي شود که جايگزين شدن ماشين به جاي درشکه استفاده از تلفن همراه به جاي باجه هاي تلفن و بسياري از وسايل مدرن امروزي براي نسل ها و دهه هاي گذشته حتي فکر کردن و در تخيل آوردنش هم کار بسيار سختي بود.
از سوي ديگر تغييراتي نيز از سر اجبار و نياز در جامعه به وجود آمد که ديگر چاره اي براي رفع آن وجود نداشت و بايد به آن تن داده مي شد.
خارج شدن خانه ها از فضايي که وسعت آن امروزه براي نسل جديد کمتر در تخيل مي گنجد و تبديل شدن آنها به خانه هايي در ابعاد کوچک تر، به گونه اي که هر خانه روي خانه اي ديگر بنا شده، مدلي از زندگي را در خانه هايي به نام آپارتمان به وجود آورده است. مدلي که زندگي در آن خلاف زندگي در خانه هاي حياط دار و بزرگ تابع قواعد و قانون خاص خودش است.

*************************

فرهنگ، جز» لاينفک هر زندگي آپارتمان نشيني

فرهنگ، جز» لاينفک زندگي آپارتمان نشيني است و ناديده گرفتن اين بخش مهم در زندگي آپارتماني به وجود آورنده بخش بزرگي از مشکلات اجتماعي و معضلات رواني در اين محدوده است.
رسيدن به يک فرهنگ واحد در هر مجموعه آپارتماني در حالي است که هر خانواده ساکن در هر واحد مسکوني فرهنگ آپارتماني خاص خودش را دارد و همسو و همراه کردن همه فرهنگ ها با يکديگر در يک فرهنگ در عرصه عمل، کاري غير ممکن به حساب مي آيد.
با اين حال با توجه به محدوديت هاي زندگي آپارتمان نشيني نخست بايد رعايت حقوق ديگران مهم شمرده شود و ديگر آنکه در انتظار رعايت حقوق و قوانين از جانب ديگران نباشيد.

آپارتمان نشيني بايد متناسب با آداب و رسوم و فرهنگ ايراني باشد

امام جمعه موقت سمنان گفت: قرارگيري واحدهاي مسکوني در يک مجتمع آپارتماني موجب شکل گيري خانواده اي گسترده مي شود که فرصت هاي مناسب آموزشي و انتقال مهارت ها به يکديگر را فراهم مي کند.
حجت الاسلام محمد باقر عبدوس افزود: ميان تراکم جمعيت، ساکنان دائمي يا موقت، ميزان تردد، تعداد واحدها، قدمت، مساحت واحدهاي آپارتماني و همچنين بي نظمي و آلودگي هاي ساکنان به ناهنجاري هاي رفتاري با مشکلات آپارتمان نشيني رابطه اي مستقيم وجود دارد.
وي گفت: حفظ آرامش و زندگي مسالمت آميز در آپارتمان ها که نوعي سکونت دسته جمعي محسوب مي شود، وظيفه همه ساکنان است.

ضرورت توجه به حقوق ديگران و رعايت قوانين آپارتمان نشيني

امام جمعه موقت سمنان با بيان اينکه توجه به حقوق ديگران و رعايت قوانين آپارتمان نشيني به تحقق اين مطلب کمک مي کند  گفت: رعايت نظافت عمومي، پرداخت به موقع هزينه هاي آپارتمان و مشاعات، حفظ امنيت داخلي، جلوگيري از ايجاد سروصدا بويژه در ساعات استراحت و توجه به مسائل فرهنگي و پوشش فردي از جمله موارد با اهميت در زندگي آپارتماني است.
عبدوس افزود: استفاده از نظرات سازنده در اداره امور آپارتمان و کاهش هزينه ها يا ايجاد منبع درآمد براي پرداخت هزينه هاي مشترک از راهکارهاي موثر است.
وي گفت: براي زندگي مسالمت آميز در آپارتمان تفکر "چهار ديواري، اختياري" بايد از ذهن مردم پاک شود.
عبدوس افزود: شهرداري ها هم با برگزاري دوره هاي فرهنگ آپارتمان نشيني، توزيع بروشور در اين زمينه و ايجاد واحد هاي مشاوره حقوقي درباره قوانين زندگي در آپارتمان نقش موثر در ارتقاي اين فرهنگ در بين شهروندان دارند.

مصوبات کميته فرهنگ شهروندي لازم اجرا است

فرماندار شهرستان سمنان نيز در اين گفتگو به اهتمام جدي اين فرمانداري در سازماندهي آپارتمان نشيني اشاره کرد و افزود: کميته هاي مختلفي براي تحقق اين امر فعال است و اين کميته به عنوان مهم ترين کميته توسعه فرهنگ شهروندي بايد به صورت جدي و ماهانه تشکيل و گزارش اجرايي دستگاه ها از طريق دبيرخانه اعلام شود تا در خصوص رفع نقايص تصميم گيري شود.
حسن سعدالدين افزود: با توجه به حضور فرمانداري به عنوان شخصيت حقوقي در اين کميته همه مصوبات کميته فرهنگ شهروندي لازم الاجرا است.
وي با اشاره به ساخت آپارتمان ها و افزايش روز به روز آن در سطح شهر سمنان، تصريح کرد: مي طلبد که مردم و آپارتمان نشينان را با فرهنگ آپارتمان نشيني و حقوق و وظايف شان آشنا کرد.
فرماندار شهرستان سمنان با يادآوري اينکه بايد آپارتمان نشينان را به رعايت حقوق خود و همسايگان تشويق و ترغيب کنيم، اظهار داشت: اگر در زندگي آپارتمان  نشيني دستورات قرآني و فرمايشات پيامبر گرامي  اسلام(ص) در زمينه حقوق همسايه عمل شود، مشکلات رفع خواهد شد.
سعدالدين افزود: رعايت اين موضوع مي  تواند در کم کردن مشکلات آپارتمان  نشيني بسيار موثر باشد که بايد از طريق سبک معماري منازل و آپارتمان  ها و فرهنگ  سازي از طريق نهاد هاي فرهنگ  ساز دنبال شود.

غالب شهروندان بنا به هويت فرهنگي خود هيچ علاقه و نسبتي با آپارتمان نشيني ندارند

يکي از شهروندان سمناني نيز در اين گفتگو اظهار داشت: در واقع هزاران شهروندي که بنا به هويت فرهنگي خود هيچ علاقه و نسبتي با آپارتمان نشيني ندارند بنا به برخي عوامل جبري همچون مهاجرت، کمبود زمين کافي در شهرها و عدم توانايي مالي در داشتن خانه ويلايي مجبور به پذيرش سکونت در مجتمع ها و آپارتمان ها شده اند و در اين فرايند به دليل اينکه اين شيوه سکونت براي آنان دروني و تبديل به يک فرهنگ رفتاري نشده، موجب بروز چالش هاي بسياري در زمينه همسايگي شده است.
رحمت الله خورشيدي گفت: بر اين اساس توسعه آپارتمان نشيني و زندگي در مجتمع هاي مسکوني توجه بيش از پيش به مسائل همسايگي را مي طلبد و ترويج اصول و آئين همسايگي نيز مستلزم انجام برنامه هاي فرهنگي هدفمند است.
وي گفت: همه ما در طول عمرمان در انواع جوامع کوچک و بزرگ اجتماعي زندگي مي کنيم، در خانواده و خويشاوندان، در جامعه کوچکي به نام مدرسه، در جامعه بزرگ تري به نام دانشگاه، در محل کار، در همسايگي، در محله و در شهر از هرکدام از آنها هم خاطراتي داريم که در مجموع حاصل عمرمان را تشکيل مي دهند.
اين شهروند با يادآوري اينکه يکي از اين جوامع کوچک، زندگي با همسايه هاست که با تلخي و شيريني هايي نيز همراه است افزود: طي دوره هاي زماني مختلف ممکن است الگوها و شيوه هاي آن تفاوت کرده و تغيير کند. چنان که طي دهه هاي گذشته اين تغييرات در شهرها تحولات گسترده شکلي و ماهيتي نيز داشته است اما يک چيز را نبايد فراموش کرد و آن اين که با وجود همه اين تغييرات، همسايگي هم بخشي از خاطرات ارزشمند بسياري از خانواده هاي ايراني است.

آپارتمان نشيني فاصله ها را بيشتر کرده است

مجتبي اسدي 43 ساله نيز با اشاره به خاطرات خوش گذشته و ياد خانه هاي وسيع و تو در تو مي گويد: آن روزها همه افراد خانواده در يک خانه کنار يکديگر زندگي مي کردند و اين زندگي جمعي داراي محاسن بسياري بود که از آن جمله مي توان به احترام به بزرگترهاي فاميل و خانواده و پيوند و تحکيم بنيان خانواده اشاره کرد، اما با پيشرفت تکنولوژي امروز انسان ها در آپارتمان ها زنداني شده اند و هر روز از يکديگر فاصله بيشتري مي گيرند.    
وي افزود: چند روز پيش که در خانه يکي از همسايگان ميهماني بود تا ساعات پاياني شب من نتوانستم از صداي وحشتناک موسيقي و رفت و آمدهاي پياپي آنها استراحت کنم و وقتي هم که به آنها اعتراض کردم گفتند که چهار ديواري است و اختياري!  من نمي دانم پس اين فرهنگ آپارتمان نشيني که از آن تعريف مي کنند يعني چه؟ اگر دنياي امروز دنياي پيشرفت و تکنولوژي است بايد روابط بين انسان ها و فهم متقابل آنها هم رشد کند.
شهروند ديگري که کنار وي ايستاده و خود را رضا احمدي و بازنشسته آموزش و پرورش معرفي مي کند مي گويد: آن زمان، وسعت خانه ها بسيار بيشتر بود و صدا کمتر از خانه اي به خانه ديگر مي رفت، در عين حال فرهنگ ساده و سنتي مردم آن قدر بالابود که احترام به همسايه را واجب مي دانستند و موجب آزار ديگران نمي شدند.
وي با تاکيد بر اينکه امروز بايد بيشتر رعايت حال همسايگان را بکنيم، گفت: اما متاسفانه خانواده هايي هستند که همسايه ديوار به ديوار خود را نمي شناسند. اين در حالي است که به گفته امامان و معصومين (ع) تا 40 خانه آن طرف تر جزو همسايگان انسان به حساب مي آيند و از قديم هم گفته اند که "الجار ثم الدار" يعني اول همسايه مقدم است سپس خانه.

شيوه همسايه داري در آپارتمان آموزش داده شود

جعفر رهايي يکي ديگر از شهروندان سمناني نيز مي گويد: يکي از مسائلي که در دين اسلام به آن سفارش بسيار شده است مسئله همسايه و به اصطلاح همسايه داري است و حال که ما به ناچار وارد زندگي آپارتماني شده ايم بايد حساسيت بيشتري نشان دهيم و شيوه هاي همسايه داري در آپارتمان ها را هم بياموزيم.
اين شهروند ادامه داد: در احاديث بسياري که در اين مورد از قول ائمه اطهار (ع) نقل شده است مي توان به اهميت اين موضوع پي برد و همچنين از اين طريق مي توان به بهترين قواعد و قوانين يک زندگي اجتماعي دست يافت. در کتاب نهج الفصاحه از حضرت رسول اکرم (ص) نقل شده است که ايشان فرمودند "دو کس را خداوند روز قيامت با نظر رحمت نمي نگرد، آن که با خويش خود قطع رابطه کند و آن که با همسايه اش با بدي رفتار کند".

فرهنگ آپارتمان نشيني در ايران آن چنان که بايد و شايد جانيفتاده است

مريم مرادي، در پاسخ به سوال ما که آيا فرهنگ آپارتمان نشيني در جامعه ما جا افتاده و آيا قوانين مرتبط با آن رعايت مي شود؟ جواب داد: متاسفانه علي رغم گسترش آپارتمان نشيني در اکثر شهرهاي کشور، فرهنگ آن در ايران آن چنان که بايد و شايد جانيفتاده و هنوز مردم حق همسايگان خود را به درستي ادا نمي کنند.
وي افزود: نمونه اي از نبود فرهنگ آپارتمان نشيني را مي توان در بي توجهي برخي سکنه آپارتمان ها نسبت به نظافت و پاکيزگي محيط خواند و در هر آپارتمان افرادي هستند که با بي توجهي خود نسبت به نظافت مجتمع، علاوه بر آلودگي محيط پيرامون خود، باعث ناراحتي و عصبانيت  ديگر سکنه آپارتمان مي شوند.
اين شهروند ادامه داد: با توجه به گرد و غباري بودن هوا در برخي روزها، حياط آپارتمان نيازمند شستشوي بيشتر است ولي اين که چه کسي اين کار را انجام دهد و يا اين که هزينه آب براي هر بار شستشو برعهده چه کسي است، معمولا عامل اختلاف بين همسايه ها مي شود.
وي پيشنهاد کرد: ساختمان ها طوري طراحي شوند که تاسيسات مربوط به آب و برق با کنتور جداگانه نصب باشد و يا اين که نظافت آپارتمان ها به صورت نوبتي انجام شود در پاکيزگي ساختمان و رفع دلخوري همسايه ها از يکديگر به خاطر مسائل مالي موثر است.

مدير ساختمان نقش مهمي در برطرف کردن بخش اعظم مشکلات دارد

معراج جالينوس دانشجوي رشته مکانيک و از کساني که زندگي آپارتمان نشيني را تجربه کرده بر اين باور است: مدير ساختمان نقش مهمي در برطرف کردن بخش اعظم مشکلات آپارتمان ها دارد ولي مديري که معتمد، صالح و باتدبر باشد و با برپايي جلسات مستمر براي کنترل بيشتر فعاليت اعضا و نظم بخشيدن به کارها تلاش کند تا اکثر ساکنان مجتمع براي او و نظراتش احترام خاص قائل باشند.
اين جوان به سوال ما درخصوص "راهکار پيشنهادي براي برخورد با برخي همسايگان متخلف موجود درآپارتمان ها " جواب مي دهد: يکي از راه هاي موثر براي وادار کردن افراد به رعايت حقوق همسايگان برخورد قانوني با فرد متخلف است که ابتدا با تذکر و امر به معروف و در مراحل بالاتر با اطلاع دادن به پليس مي توان به مشکل پايان داد.
مدير يکي از آپارتمان هاي مسکوني هم مي گويد: ويژگي خاص مجتمع هاي آپارتماني طراحي و ساخت واحدهاي نزديک به هم است و به اين علت بايد بيشتر مراعات حال همسايگان را کرد. در اين راستا  قوانين مدوني از سوي مراجع ذي ربط تدوين شده اما رعايت آن مقررات از سوي ساکنان جدي گرفته نمي شود.

عمده ترين مشکل اهالي آپارتمان ها، در منافع مشترک است

کاشي يکي ديگر از آپارتمان نشينان سمناني نيز در اين گفتگو عمده ترين مشکل اهالي آپارتمان ها را در منافع مشترک عنوان کرد و گفت: چرا که قسمت هاي مشترک براي يک يا چند واحد، ولي قسمت اختصاصي محدوده واحد آپارتماني يک نفر است و بايد فرهنگ و قوانين آپارتمان نشيني را در جامعه نهادينه کرد زيرا يکي از عوامل افت اين فرهنگ عدم آشنايي و عمل مردم به قوانين است.
وي، نبود قوانين دقيق و لازم الاجرا و نيز ضعف در فرهنگ آپارتمان نشيني را از دلايل بروز مشکل در زندگي آپارتماني دانست و افزود: بايد با اطلاع رساني، ساکنان آپارتمان ها را با حقوق قانوني و عرفي آنها آشنا کرد.    
کاشي خاطرنشان کرد: در زمان حاضر فرهنگ آپارتمان نشيني نسبت به گذشته ارتقا يافته است و آپارتمان نشينان روابط اجتماعي و همسايگي بهتري دارند.    
اين شهروند با تاکيد بر لزوم تدوين "پيوست فرهنگي"، براي آپارتمان ها ابراز کرد: با توجه به اين که ساختمان هاي آپارتماني به خصوص مسکن مهر روز به روز در حال گسترش است بايد با برنامه ريزي دقيق و هدفمند نيازهاي فرهنگي جامعه را در اين نقاط پرتراکم مرتفع کرد.    
وي در خاتمه افزود: ساکنان مجتمع هاي آپارتماني موظفند براي احترام به اصل حسن همجواري، برخي بايدها و نبايدها را رعايت کنند. هر چند اين موارد در قانون پيش بيني نشده است، ولي رعايت آنها توسط ساکنان يک مجتمع قطعا از بروز اختلاف ها و تنش ها ميان همسايگان جلوگيري خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان