تاریخ 1393/02/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آغاز مرمت کارخانه تاريخي پنبه پاک کني گرمسار

سرويس خبر:
مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان از آغاز مرمت کارخانه پنبه پاک کني گرمسار خبر داد.
به گزارش روابط  عمومي اداره کل ميراث  فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، «محمدحسين بحرالعلومي» اظهار داشت: فاز اول مرمت اين کارخانه تاريخي با همکاري اداره ميراث فرهنگي و شهرداري شهرستان گرمسار آغاز شده است.
وي گفت: فاز اول مرمت اين بناي تاريخي شامل اندود و سفيدکاري ديوارها، تعمير درها و پنجره ها، نصب شيشه، نقاشي درها و پنجره ها، سيم کشي و کابل کشي، نصب روشنايي به شکل اوليه، تميزکاري و چيدمان وسايل کارخانه و دستگاه ها و... است.
بحرالعلومي با بيان اين که مرحله اول مرمت اين کارخانه هفته جاري به پايان مي رسد، افزود: اين کارخانه پس از انجام مراحل بعدي مرمت به باغ موزه صنعت گرمسار تبديل خواهد شد.
کارخانه پنبه پاک کني گرمسار در سال 1304 هجري شمسي فعاليت خود ر ا آغاز کرده است، مساحت اين کارخانه بالغ بر چهار هزار متر مربع است و شامل قسمت هاي مختلفي از جمله بخش کارگذاري موتورها، انبار پنبه، بخش تبديل پنبه و... است.
اين کارخانه در ضلع غربي ميدان معلم شهرستان گرمسار واقع شده و در دو طبقه و با پلان مستطيل شکل ساخته شده است.
نماي ساختمان بسيار ساده است و فقط در لبه فوقاني آن کنگره هاي آجري در يک رديف دور تا دور ساختمان به غير از ضلع جنوبي آن وجود دارد.
مصالح تشکيل دهنده اصلي در انبارها خشت و گل است که يک رديف آجر، نماي خارجي ستون هاي آن را شامل مي شود که در نگاه اول به نظر کاروانسرايي درون شهري مي رسد که بعدها تغيير کاربري پيدا کرده اما از همان ابتدا به عنوان انبار پنبه ساخته شده است و الگوي ساخت آن از پلان کاروانسراهاي اين منطقه نشات گرفته است.   

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان