تاریخ 1393/02/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
طرح ملي و بين المللي ترسيب کربن در 11 روستاي دامغان آغاز شد

سرويس خبر:
مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان از اجراي طرح ملي و بين المللي ترسيب کربن براي نخستين بار در اين استان و 11 روستاي جنوب شهرستان دامغان خبر داد و افزود: اين طرح در حاشيه کوير مرکزي و با مساحتي بالغ بر 53 هزار و 268 هکتار و با همکاري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور و دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP)  در حال اجرا است.
به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، سيد حسن ميرعماد دوشنبه هفته جاري با يادآوري اين که اين طرح ملي و بين المللي دو هزار و 500 نفر جمعيت در 15 پارچه آبادي اجرا مي شود، تصريح کرد: روستاهاي حسينان، معلمان، رشم، کوه زر، شيمي، توچاهي، کلو، سينگ، سوسن وار، سلم آباد و ديان دامغان از اين طرح بهره مند مي شوند.
وي اضافه کرد: براي اجراي اين طرح ملي و بين المللي از سال 1391 با پيشنهاد دفتر امور بيابان متولي اين امر در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور، رسما در استان سمنان آغاز شد و با توجه به تجربيات موجود و با نظر کارشناسان، منطقه کوه زر و سرکوير دامغان با توجه به بياباني بودن آن و دوري از شهر که منجر به محروميت ساکنين آن شده است و همچنين بحث هاي پيشروي بيابان و کوير که در منطقه حاکم است انتخاب شد.
مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان افزود: در آذرماه سال 92 موافقتنامه اين طرح با استانداري سمنان مبادله و به اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان ابلاغ شد.
ميرعماد گفت: در دي ماه سال گذشته مشاور و تسهيلگران طرح انتخاب شدند که در انتخاب ايشان نيز علاوه بر توانايي به بحث بومي بودن آنها توجه ويژه اي شد و هماهنگي هاي لازم نيز براي آموزش تسهيلگران و اجراي طرح انجام و در بهمن سال گذشته نخستين کارگروه براي شروع پروژه و آشنايي مردم منطقه با طرح به صورت رسمي انجام گرفت.
در اين جلسه که معاونان و کارشناسان امور بيابان اداره کل منابع طبيعي استان سمنان و جمعي از مديران دستگاه هاي اجرايي شهرستان دامغان مرتبط با اجراي طرح حضور داشتند، مشاوران و تسهيلگران طرح ملي و بين المللي ترسيب کربن در جنوب شهرستان دامغان گزارشي از آخرين اقدامات انجام گرفته ارائه دادند.
فرماندار شهرستان دامغان حفظ مراتع را از مهمترين دستاوردهاي طرح ملي و بين المللي ترسيب کربن دانست و گفت: اجراي اين طرح در جنوب شهرستان دستاوردهاي خوبي براي مردم منطقه خواهد داشت.
مرتضي علي آبادي در کار گروه شهرستاني طرح بين المللي ترسيب کربن در جنوب شهرستان دامغان در محل فرمانداري اين شهرستان اظهار داشت: حفظ مراتع و منابع طبيعي و کمک به توليدات کشاورزي از مهمترين موضوعاتي است که در اجراي اين طرح مهم و بين المللي در دستور کار قرار دارد که همه ما بايد به اجراي موفق آن کمک کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان