تاریخ 1393/01/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گفتاري به انگيزه مهمترين رويدادهاي چند روز اخير در استان
نقشه راه استان در سال 93
   نويسنده : صحت گو

تجليل از دستگاه ها و نهادهاي ستاد تسهيلات نوروزي استان

در حالي که از ديروز ثبت نام متقاضيان دريافت يارانه در استان ما سمنان همزمان با سراسر کشور آغاز شده و اين روزها گمانه زني هاي فراواني براي تعيين قيمت جديد بنزين اين حامل پرحاشيه انرژي اعلام مي شود، بسياري از مديران استاني و منطقه اي در حال ارائه برنامه هاي سازمان متبوع خود براي رسيدن به اهداف متعالي نظام و رهبري، به ويژه با محوريت اقتصاد و فرهنگ هستند.
از سوي ديگر نيز بسياري از دستگاه ها و نهادهاي درگير ستاد تسهيلات نوروزي، در حال ارائه آمار و گزارشات مختلف در رابطه با عملکرد سازمان متبوع خود در تعطيلات نوروزي سال 93 هستند که مي توان براي ستاد تسهيلات نوروزي استان، ثمره قابل توجهي را ارزيابي کرد. آنچه که آمار تصادفات و مرگ و مير جاده اي پر از مسافر در ايام نوروزي سال 93 در سطح استان ما سمنان (حتي با اعلام پرخطر بودن جاده سبزوار- شاهرود که بخشي از اين محور در استان ما سمنان قرار دارد) مي توان گفت که امسال اشک و ماتم کمتري ميهمان خانه هاي ايراني ها و هم استاني ها گرديد. در سال هاي نه چندان دور، شادي عيد خيلي از ايراني ها و هم استاني ها با شنيدن خبر مرگ عزيز و آشنايي چه دور و نزديک تلخ مي شد، وقتي ميزان اين مرگ و ميرهاي جاده اي به ويژه در نوروز به مرز بحران رسيد، کارشناسان بر آن شدند تا چاره انديشي کنند و همزمان با تصميم گيري ها پشت درهاي بسته تبليغات رسانه اي کليد خورد.
اگر در گذشته تنها و تنها رانندگان مقصر همه تصادفات جاده اي شناخته مي شدند، اين بار ايرادات جاده و ضعف در امدادرساني در صحنه تصادفات نيز مدنظر قرار گرفت و تلاش ها براي رفع اين نواقص متمرکز شد. از سوي ديگر جديت پليس راه استان در برخورد با متخلفان برجسته تر شد و افزايش ميزان و مبلغ جرايم گرچه ناخوشايند به نظر مي رسيد، اما تصويب و اجرايي کردن آن تاثير بسياري در کنترل تخلف رانندگان داشت. کارشناسان راه و ترابري، پليس راه و حمل و نقل جاده اي استان توانستند نقاط پرخطر جاده هاي استان به ويژه کريدور اصلي شمال به تهران و غرب به شرق اين خطه را شناسايي و براي رفع يا کاهش اين موانع گام اساسي و اصولي بردارند.
در اينجا بود که امدادرساني سريع و تخصصي در صحنه تصادفات، به عنوان يکي از موثرترين راه هاي نجات مسافران و کاهش آسيب هاي جاده اي مورد توجه مسئولين استاني قرار گرفت و سازمان امداد و نجات هلال احمر، اورژانس پزشکي استان وارد گود شدند و با برنامه ريزي سازمان يافته و استقرار در پايگاه هاي سيار و ثابت تاثير به سزايي در کاهش آمار مرگ و ميرهاي جاده اي استان داشتند. جدا از اين نهادها، ديگر سازمان هاي حمايت گر و خدماتي، همچون شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با توزيع و کنترل به موقع سوخت خودروهاي مسافران، آتش نشاني با اشرافيت کامل به مسايل و وظايف مربوطه به ويژه در چهارشنبه آخر سال، لحظه تحويل سال و روز طبيعت، شهرداري ها و سازمان منابع طبيعي و محيط زيست با معرفي پتانسيل ها و ظرفيت ها و ا ماکن ديدني هر منطقه و در راس آنان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان، آموزش و پرورش و مراکز خوابگاهي دانشگاه هاي استان، نيروي انتظامي و حتي اداره اوقاف استان در ايام پرمسافر و نوروز فاطمي امسال سنگ تمام گذاشتند و در انجام  وظايف دستگاهي و رسالت خود در اين ايام نقش به سزايي را در ستاد تسهيلات نوروزي استان ايفا کردند که جاي قدرداني، سپاسگزاري و تجليل دارد. به هر حال وقتي همه سر سفره هفت سين نشسته بودند و ثانيه ها را معکوس مي شمردند، تا سال جديد تحويل شود، خيلي ها در جاده ها و پايگاه هاي مستقر در محورهاي مواصلاتي استان شبانه روز خدمت مي کردند، تا ضمن ارائه خدمات مطلوب تر به مسافران و زائران حرم رضوي، در کاهش فاجعه هاي جاده اي نقش موثري داشته باشند.

گراني از معضل کم آبي و خشکسالي استان

اخيرا مديرعامل پرتلاش و با تدبير، آب منطقه اي استان کمبود آب و خشکسالي در استان را مهمترين مشکل استان در سال 93 برشمرده است. دو موضوع اساسي و نگران کننده که از مدت ها قبل هشدارهاي لازم در مورد افزايش و گسترش اين دو معضل توسط کارشناسان و رسانه ها داده شده بود. استان که تا دهه پيش در مرحله تنش آبي قرار داشت، با اعلام اخير مسئول محترم آب منطقه اي استان از مرحله بحران هم عبور کرد و به اين ترتيب استان مان با آينده اي مبهم  و نامطلوب در بخش هاي امنيت غذايي، کوچ نمودن و حتي بهداشتي قرار خواهد گرفت و اگر به اين مسائل توجه نشود، مسايل مطرح شده جدي خواهد بود. در مقابل توليد در کشاورزي اين خطه با بهره وري نازل آب که اخيرا با افزايش حق آبه دشت گرمسار، صداي کشاورزان گرمساري هم درآمده است. مصرف افراط گرايانه شهروندان و کاستي هاي موجود در اين بخش طي سال هاي گذشته، تغيير اقليم نيز سهم اندکي در بروز بحران آب داشته است. در مجموع بنا به پيش بيني کارشناسان اگر الگوي کشت رعايت نشود، توليد با بهره وري موجود ادامه يابد و برداشت از چاه هاي موجود ادامه يابد و برداشت از چاه هاي غيرمجاز، حاشيه اندک رودهاي استان و ... همچنان تداوم يابد، حداکثر تا 20 سال آينده پهنه وسيعي از فلات مرکزي کشور و از جمله استان ما سمنان بايد شاهد کوچ خواهد شد و از اين رو از سکنه تخليه مي گردد.
از آنجا که 87 درصد از مصارف آبي استان از منابع زيرزميني تامين مي شود و بخش قابل توجهي از آب هاي استان در بخش کشاورزي مصرف مي شود و بروز خشکسالي، توسعه زندگي و جهت دهي اشتغال زايي استان را به مخاطره انداخته است، مي طلبد که در اين زمينه با نگاهي ژرف تر و گسترده تر زمينه رفع اين معضل را برطرف کرد. در سال هاي اخير جهت گيري ايجاد اشتغال به سمت کشاورزي بوده. آن هم نه ايجاد اشتغال ناشي از بهره وري، بلکه از طريق توسعه سطح زير کشت که افزايش مصرف آب را به همراه داشته است. علت هم مشخص  است، وقتي آب به عنوان يکي از مهمترين نهاده هاي مورد مصرف در کشاورزي تقريبا رايگان در اختيار برخي کشاورزان و توليدکنندگان قرار داده مي شود، طبيعي است که مصرف کنندگان دغدغه اي براي افزايش بهره وري و کاهش مصرف آب نداشته باشند و اين يکي از معضلات جدي آب در استان است. هرچند که مسئولين و کارشناسان، از بهينه نمودن مصرف آب در تمام زمينه ها سخن مي گويند، ولي وقتي انگيزه اي براي کاهش مصرف آب وجود نداشته باشد و ميلي براي تغيير الگوي کشت پديد نيايد، بايد شاهد استمرار افت سفره آب زيرزميني، کاهش آب دهي چاه ها و حجم ذخاير آب خوان، افزايش هزينه هاي ناشي از کف شکني، نشست زمين در اثر افت سطح آب سفره ها و ايجاد خشکسالي در دشت هاي سمنان، جنوب گرمسار و ميامي، ايوانکي، سرخه، خارتوران، دامغان و شاهرود بود. اين فرونشست زمين، سبب مي گردد که بارش هاي اندک هم در سطح استان جذب اين زمين ها و نشست ها نگردد و بحران کم آبي جدي گردد و حتي اجراي برخي پروژه ها و طرح هاي پرسر و صدا و جنجالي همچون انتقال آب از درياي خزر به فلات مرکزي ايران از جمله استان سمنان هم نتواند معضل کم آبي و خشکسالي استان را مرتفع کنند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان