تاریخ 1392/12/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شب عيد بدون ناراحتي با همسر

در زندگي مشترک مسائل و مشکلات بسيار زيادي وجود دارد، با توجه به روابط و گفتگو سازنده، درک تفاوتهاي فردي، سخنان دلنشين و اهميت دادن به يکديگر مي توان رابطه ي زيبايي را براي همديگر ترسيم کنيد.

بعضي مواقع رابطه زن و شوهر نامناسب و ناخوشايند مي شود. دلخوري و ناراحتيها افزايش مي يابد. چه کنيم تا از اين گونه ناراحتي ها جلوگيري کنيم، مخصوصا در اين ايام باقي مانده به عيد و از رابطه خود لذت بيشتري ببريم؟

در اين گونه موارد بسياري از زن و شوهرها فقط به ناراحتي ها و نکات منفي يکديگر دقت مي کنند. يکي از بهترين روشها اين است که آنها را براي مدتي ناديده بگيريم.

به نکات مثبت و قابليتهاي يکديگر توجه داشته باشيم و يک فهرستي از کارهاي مثبتي که از يکديگر انتظار داريم را تهيه کنيم. بيان کردن انتظارات مثبت در طرف مقابل احساس بهتر و خوشايندتري را بوجود مي آورد و موجب بهتر شدن ارتباطات و نگاههاي ما مي شود. اين اعمال و خواستها کاملا مشخص، واضح و در گامهاي کوچک انجام شود. مانند" در جمع کردن سفره به من کمک کن ". البته خواسته ها نبايد مربوط به کارهايي باشد که همسرتان نسبت به آن حساس است.

زماني که از عمل و رفتار او ناراحت مي شويد،بهتر است بسيار مودبانه نارضايتي و علل نارضايتي خود را بيان کنيد. بسيار مهم است که در بيان ناراحتي خود بسيار منطقي رفتار کنيد و از التماس کردن، رفتارهاي پرخاشگرانه و متهم کردن طرف مقابل بپرهيزيد و هميشه اين موضوع را در نظر داشته باشيد، شما دو نفر از دو ديدگاه و دنياي متفاوت هستيد و نياز به آن داريد با صحبت و گفتگوهاي موثر و سازنده، تفاوتهاي خود را به روي همديگر بگشايد و با کشف يکديگر و با احترام به تفاوتهاي همديگر مورد احترام يکديگر قرار بگيريد.

گوش کردن در خود را تقويت کنيد:

بسياري از مشکلات ارتباطي ما از آنجا ناشي مي شود که هميشه سعي مي کنيم در ارتباطاتمان گوينده باشيم و کمتر شنونده ايم و از طرف ديگر نيز وقتي شنونده هستيم، در ذهنمان به جاي گوش دادن به صحبتهاي طرف مقابل بيشتر ذهن خواني مي کنيم. واقعا به چيزهايي که طرف مقابل مي گويد، نمي توانيم گوش دهيم. در صحبتهاي که با همسرتان داريد، هميشه سعي کنيد مفهوم و معنا را از ديدگاه او درک و بازگو کنيد، اين کار به درک همدلانه و متقابل به شما کمک مي کند و بسياري از مشکلات و سوء تفاهم هاي بين شما را بر طرف مي کند.

در هنگام گفتگو سعي کنيد هر دو شما صحبت کنيد و فقط يک نفر گوينده نباشد. در هنگام صحبت کردن، محبت کردن به يکديگر را چاشني گفتگو هايتان کنيد اين کار موجب مي شود تا از درگيري و ناراحتي دور شويد، فضاي دوستانه و صميمانه را براي خود و شريک زندگي تان به وجود آوريد.

در ارتباط با يکديگر برنده و بازنده وجود ندارد يا هر دو شما برنده يا بازنده مي شود. بدانيد هر چقدر زمان بيشتري براي ارتباط موثر و برقراري محبت در محيط خانه خود سرمايه گذاري کنيد بيشتر، خود شما از اين فضا لذت مي بريد.

هميشه اميدوار باشيم تا با گذشت زمان و محبت کردن بيشتر به يکديگر، ناديده گرفتن بدي هاي يکديگر و ديدن خوبي ها همديگر و با تعهد، گذشته و وفاداري نسبت به يکديگر در زندگي مشترک خود لذت بيشتري را براي خود و همراهمان بوجود آوريم.

در ارتباطات و گفتگوهايتان سعي کنيد کمتر به گذشته متکي شود و بيشتر به زمان حال توجه کنيد و اينکه چگونه مي توانيد فضاي خوبي در زمان کنوني براي خود فراهم کنيد. فقط به گذشته از اين جهت نگاه کنيد تا آن اشتباهات درس عبرتي براي شما باشد. هر چقدر به زمان کنوني توجه بيشتري داشته باشيد کنترل شما براي بوجود آوردن محيط مناسب بيشتر مي شود.

در گفتگوهاي خود از سرزنش کردن يکديگر بپرهيزيد؛ در خانه اي که روابط ناسازگار وجود دارد نوع کلام و گفتگوهاي آنان بيشتر سرزنش کننده، توهين آميز و تحقير کننده است. در نتيجه در اين گونه روابط بيشتر طرف مقابل را مقصر مي دانيد و کمتر در مورد مشکلات رفتاري در خود دقت مي کنند. بنابراين يکي از راههاي روابط دلپذير و خوشايند کردن رابطه استفاده از کلمات دلنشين و دوري کردن از تحقير و توهين يکديگر است.

در نهايت در روابط زناشويي مهارتهاي بسياري زيادي را بايد به کار ببريم تا بتوانيم در زندگي خود موفق باشيم و از همه مهمتر اينکه هميشه اميدوار باشيم تا با گذشت زمان و محبت کردن بيشتر به يکديگر، ناديده گرفتن بدي هاي يکديگر و ديدن خوبي ها همديگر و با تعهد، گذشته و وفاداري نسبت به يکديگر در زندگي مشترک خود لذت بيشتري را براي خود و همراهمان به وجود آوريم.

سرويس جوانان


نسخه چاپي ارسال به دوستان