تاریخ 1392/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اخبار فرهنگي و هنري استان سمنان

معاونت هنري اداره کل ارشاد استان سمنان:
23 نمايش از ابتداي سال جاري تا کنون در اين استان بر روي صحنه رفت

سرپرست معاونت هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان،از اجراي 23 نمايش از ابتداي سال جاري تا کنون در اين استان خبر داد و گفت: امسال هر دو هفته يک نمايش در استان سمنان به روي صحنه رفته است.

نعمت الله قنبري گفت : اين نمايش ها در مجموع 135 اجرا داشته اند و به عبارتي در بيش از دو سوم از روزهاي سال امکان تماشاي نمايش براي دوستداران هنر تئاتر در استان فراهم بوده است.

وي در خصوص شاخص ترين فعاليتهاي انجمنهاي هنري اين استان افزود : انجمن موسيقي اين استان طي يک سال گذشته، فعاليت هاي خوبي داشته که شاخص ترين آنها در سال جاري، تشکيل ارکستر محلي استان سمنان و اجراي آن در شهرستانهاي سمنان و گرمسار بود.

سرپرست معاونت هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همچنين اضافه کرد: در طول سال جاري چندين کنسرت موسيقي نيز در شهرهاي مختلف استان برگزار شد که با استقبال دوستداران اين هنر در استان همراه بود.

وي، شاخص ترين انجمن نمايش استان همکاري در برگزاري بيست و چهارمين جشنواره تئاتر استان و نيز ارديبهشت تئاتر ايران دانست و افزود: هنرمندان تئاتر استان امسال سال پرکاري در استان داشتند و اجراهاي مختلفي در شهرستان هاي مختلف و از جمله در سمنان،شاهرود،گرمسار و... به روي صحنه رفت.

سرپرست معاونت هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همچنين افزود: فعاليت شاخص انجمن سينماي جوانان استان نيز همکاري در بيست و هفتمين جشنواره بين المللي فيلم کودکان و نوجوانان و سي امين جشنواره فيلم کوتاه تهران بوده است.

قنبري در ادامه از برگزاري دوره هاي آموزشي متعدد در انجمن هاي هنري اين استان خبر داد و اضافه کرد: ساخت چندين فيلم از ديگر محصولات هنري انجمن سينماي جوانان در استان سمنان طي سال جاري بوده است.

سوقندي، کالاي فرهنگي حامل انديشه و موکد احساس است

مراسم تجليل از خبرنگاران که با حضور شخصيت هاي استاني در محل سالن همايش هاي هلال احمر شاهرود در هفته گذشته برگزار شد.

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان در اين مراسم با اشاره به اينکه هر آنچه از فرهنگ بيگانه وارد فرهنگ ما مي شود بايد به صورت عرفي و ديني بومي سازي شود ابراز داشت: حوزه اطلاع رساني يک تخصص است و با سواد عمومي نمي توان دست به چنين کاري زد.

محمد رضا سوقندي با تاکيد بر نقش رسانه در حوزه اقتصاد و تاثير عوامل موثر اقتصادي در بخش هاي توليد، عرضه، تقاضا، مصرف، قيمت بازار و... اظهار داشت: بازار انحصاري ناشي از نگاه بيروني در حوزه رسانه است و موجب شکل گيري گفتگوي ناسالم مي شود.

کالاي فرهنگي را حامل انديشه، موکد يا حامل احساس خواند و ادامه داد: زبان و بيان رسانه با ساير حوزه ها متفاوت است و هر مسئولي که زبان رسانه را نشناسد با مشکل مواجه خواهد شد.

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان تبديل انديشه به کالاي توليدي در حوزه فرهنگ را داراي ارزش اقتصادي و فرهنگي دانست و بيان داشت: مصرف کالاهاي فرهنگي بر خلاف ساير کالاها با لذت دروني همراه است.

سوقندي در خاتمه با بيان اين که کالاي فرهنگي با گذشت زمان ارزشمند مي شود تاکيد کرد: بايد اقشار مختلف از جمله رسانه سهم خود را در تمدن نوين و سبک زندگي اسلامي و اقتصادي مقاومتي مشخص کند.

در اين مراسم طي سه مرحله از پيشکسوتان عرصه خبر، خبرگزاري هاي و رسانه هاي ديجيتال و خبرگزاري هاي محلي و مکتوب با اهداء تنديس و لوح يادبود قدرداني شد.

شعر، آئينه تمام نماي احساسات و جلوه هاي زندگي انسان است

سرپرست نمايندگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان ميامي گفت: شعر به عنوان آئينه تمام نماي احساسات، حالات، نيازها و جلوه هاي زندگي انسان است.

رضا مهديان در ديدار با تني چند از شعرا و اديبان شهرستان ميامي خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبري در اهميت شعر فرمودند گاهي مي بينيد که براي حفظ يک بناي اعتقادي يا عاطفي، آن قدر که يک شعر اهميت دارد، چندين کتاب اهميت ندارد.

وي از برنامه هاي آتي اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان ميامي را تقويت و راه اندازي انجمن شعر دانست و افزود: با شناختي که از شاعران اين شهرستان داريم مي توانيم براي شعر و شاعران منطقه آينده خوبي را پيش بيني کرد.

شاعر و اديب شهرستان ميامي نيز در اين ديدار با تاکيد بر اينکه انجمن شعر شهرستان پيش از اين مورد غفلت واقع شده بود عنوان کرد: هنر شعر يکي از قديمي ترين هنرها محسوب مي شود که در گفتار عاطفي انسان بروز مي کند.

علي محمد ترابيان با تاکيد بر جايگاه شعر نزد امامان اذعان داشت: ائمه معصومين شاعران متعهد را مورد تشويق قرار مي دادند تا به اين وسيله به تبليغ دين با زبان شعر بپردازند.

وي با بيان اين مطلب که اگر شاعر پايبند به بنيادهاي اخلاقي بود شعر او مورد اهميت و داراي جايگاه قرار خواهد گرفت عنوان کرد: شعر اسلامي بعد از انقلاب رشد خوبي کرده و مورد توجه بزرگان انقلاب از جمله امام، مقام معظم رهبري، شهيد مطهري و... قرار گرفته است و شهيد مطهري در اين باره گفته اند، کميت (از شاعران اسلام) با همان شعرهايي که سرود بيشتر از يک سپاه به بني اميه ضربه زد.

اين شاعر در خاتمه با اشاره به اينکه شعر جايگاه واقعي خود را در ميان مردم را پيدا نکرده است تصريح کرد: اميدواريم با راه انداز اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان ميامي و پي گيري در خصوص راه اندازي انجمن شعر و ادب، اين مقوله رونق بهتري پيدا کند.

هديه مقام معظم رهبري به كارگردان انيميشن "سلامي براي روح الله"

در دومين روز از برگزاري سمينار فصلي مديران مراكز استاني حوزه هنري از بهروز خندان دل، كارگردان انيميشن «سلامي براي روح الله» و برگزيده چهارمين جشنواره مردمي فيلم عمار كه جايزه خود را به مقام معظم رهبري تقديم كرده بود، تقدير شد.

در دومين روز از برگزاري سمينار فصلي مديران مراكز استاني حوزه هنري از بهروز خندان دل، كارگردان انيميشن «سلامي براي روح الله» و برگزيده چهارمين جشنواره مردمي فيلم عمار كه جايزه خود را به مقام معظم رهبري تقديم كرده بود، تقدير شد.

پويانمايي «سلامي براي روح الله» به مدت 17 دقيقه كه از توليدات حوزه هنري استان سمنان و کاري از گروه انيميشن حوزه هنري شاهرود محسوب مي شود، به رويدادي در زمان اقامت امام راحل در نوفل لو‏شاتو اشاره دارد كه در روز كريسمس، مسيحياني كه هداياي امام را دريافت كرده‏اند به ديدار ايشان مي آيند.

فيلم پويانمايي«سلامي براي روح الله» موفق به کسب ديپلم افتخار و تنديس چهارمين جشنواره فيلم عمار به عنوان اثر منتخب از ميان هفتاد اثر راه يافته به بخش مسابقه گرديد.

بهروز خندان دل كارگردان انيميشن «سلامي براي روح الله» جايزه جشنواره فيلم عمار را به مقام معظم رهبري تقديم كرد و معظم له با دريافت جايزه معنوي جشنواره، هديه اي را به وي اهدا نمودند كه در دومين روز از برگزاري بيست و پنجمين سمينار فصلي مديران استاني حوزه هنري اين هديه توسط محسن مومني شريف به خندان دل تقديم شد.

خندان دل بعد از دريافت جايزه خود درباره انيميشن «سلامي براي روح الله» گفت: اين انيميشن با الهام از آيه 33 سوره مريم به تصوير كشيده شد. اين اثر به دو زبان فارسي و فرانسه توليد شده و ساختار مستند گونه دارد.

وي ادامه داد: ما دراين انيميشن سعي كرديم به شخصيت امام خميني (ره) گام به گام نزديك شويم تا قداست ايشان حفظ شود.

اين كارگردان انيميشن با بيان اينكه ما در پژوهش كار به اين نكته كه اتفاق نوفل لوشاتو با افق گفتمان بين المللي حوزه هنري تطبيق دارد رسيديم، افزود: در توليد اين مجموعه در بخش محتوا، چينش پلان ها و دوبله صداي امام خميني (ره) كه به خوبي انجام شد، دست غيب را به خوبي مشاهده كرديم.

خندان دل اضافه كرد: در جلساتي كه در استان داشتيم همواره اعلام مي كردم كار بايد به دست مخاطب اصلي برسد. موفقيت هر كار زماني است كه مخاطب آن اثر از كار استقبال كند و آن را ببيند. در زمان برگزاري جشنواره عمار كه اين انميشن دو بار اكران شد و هر بار با استقبال مخاطبان روبرو گرديد، متوجه شدم اين اثر مسير خود را طي كرده است.

وي با اشاره به اينكه تا زمان برگزاري مراسم اختتاميه جشنواره عمار از برگزيده شدن انيميشن بي اطلاع بوده است، گفت: در شب اختتاميه به نادر طالب زاده دبير جشنواره گفتم كه براي ساعت 10:30 شب بليط براي شهرستان دارم. اما وي من را از رفتن منصرف كرد و شروع به تعريف از محاسن انيميشن «سلامي براي روح الله» نمود و اين در حالي بود كه من هنوز از انتخاب انيميشن در اين جشنواره بي اطلاع بودم.

خندان دل ادامه داد: بعد از انتخاب «سلامي براي روح الله»، اين جايزه را به آقاي مومني سپردم تا آن را به مقام معظم رهبري تقديم كند و او هم واسطه اين فيض شد.

وي در پايان سخنان خود ابراز داشت: از جناب آقاي سيد عباس دانائي رييس حوزه هنري استان سمنان، جناب آقاي مجيد مصلحي مدير کل امور استانها و مجلس حوزه هنري و تيم توليد كننده انيميشن تشكر مي كنم كه با كمك آنها اين اتفاق رخ داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان