تاریخ 1392/12/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يادداشت
صنايع دستي نگين استان سمنان ‌

آب و هواي متفاوت اقليم خشك بياباني، نيمه بياباني، نيمه خشك، مناطق كوهستاني و ارتفاعات بالاي چهار هزار متري در استان سمنان باعث تنوع در فرهنگ، آداب و رسوم و بينش مردماني شده كه طي اعصار گذشته توانسته‌اند، با ايجاد زمينه‌هاي مختلف فرهنگي و هنري جايگاه مناسب فرهنگي را براي خود به وجود آورده و هم چنين باعث به وجود آمدن هنرها و صنايعي شده كه بعدها نتوانسته آنها را با جهان خارج نيز ارتباط دهد.

تفاوت اقليمي و فرهنگي مناطق مختلف كويري و كوهستان‌هاي استان موجب بروز خلاقيت‌هاي هنرمندان رشته‌هاي مختلف صنايع دستي شده و توانسته بيشترين تنوع را در اين هنرها با خصوصيات فرهنگي متفاوت به ارمغان بياورد.

نقش برگرفته از طبيعت بكر، تا كوهستان مرتفع شمالي استان توانسته ذهن صنعتگر اين مناطق را طي هزاران سال به خود معطوف داشته و رهآورد اين بينش بصري بر روي ظروف، دست بافته‌ها و ديگر اقلام هنري به يادگار بماند، تنوع اقليم در اين استان زيبايي آثار صنايع دستي اين منطقه را دو چندان نموده است.

اين همه صنايع دستي زيبا همه و همه نشان از عشقي است كه صنعتگران استان را برآن داشته است تا تجليات ذهني خويش را از زيبايي كوير تا كوه‌هاي سر به فلك كشيده شمالي استان با دستان اعجاز‌برانگيزشان بر محصولات صنايع دستي جاودانه سازند و اين همه نشان از كوير است و كوه‌هاي زيباي استان و به همين خاطر است كه اين استان را <نگين كوير> مي‌نامند.

وجود كارگاه‌هاي متنوع كنوني صنايع دستي در استان از دل كوير تا كوه‌هاي شمالي آن نشان از همت بلند و ديد زيباي هنرمندان پرتلاش اين استان دارد. به طوري كه در استان شركت‌هاي تعاوني متعدد صنايع دستي به همت عزيزان صنعتگر و هنرمند تشكيل شده و در كليه شهرستان‌ها و روستاها هنرمندان جوان و پويا در زمينه هنرهاي گوناگون صنايع دستي هم چنان مشغول به فعاليت مي‌باشند.

در اين ميان وجود هنرمندان جوان و پيشكسوت رشته‌هاي مختلف صنايع دستي كه در سطح ملي و بين‌المللي مطرح مي‌باشند، فرصتي را فراهم مي‌آورد تا نگاهي ويژه چه از لحاظ هنر- صنعت و چه از ديد اقتصادي- هنري به اين مقوله كرده و براساس آن برنامه ريزي جامع و كاملي را اتخاذ نمود.

بانگرش علمي و دقيق به وضعيت صنايع دستي با توجه به دو مقوله فوق‌الذكر و مورد بحث ( فرهنگي- اقتصادي ) در چهار سال گذشته ايجاب مي‌نمايد كه:

سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كه متولي اين امر در استان مي‌باشد مي‌بايستي براي حفظ، اشاعه و احياي اين هنر، صنعت برنامه ريزي جامعي نموده و ضمن ايجاد ارتباط تنگاتنگ با بخش دانشگاهي صنايع دستي در استان، از تخصص، تجربه و كارشناسي هنرمندان پيشكسوت و نيز مديران با تجربه اين حوزه مشاوره و استفاده نمود تا براساس علايق، سلايق و اندوخته‌هاي علمي و تجربي آنان، با پيوند خوردن به مقررات اداري بتوان راه كارهاي علمي و اجرايي متناسب و در خور شان هنرمندان و نيز اين هنر به منصه ظهور رساند.

اميد اينكه در دولت تدبير و اميد، اين قشر از جامعه كه اكثر اوقات در مظلوميت و محجوريت به سر برده‌اند بتوانند ضمن ايجاد اشتغال و كسب درآمد، استان و كشور عزيزمان ايران در عرصه‌هاي هنر جهاني هرچه بهتر معرفي نمايند و توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي اين بخش از هنر- صنعت را در معرض ديد هم استانيها و جهانيان قرار دهند.

محمد ابراهيم همتي ‌

مدرس دانشگاه آزاد واحد سمنان ‌


نسخه چاپي ارسال به دوستان