تاریخ 1392/11/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دانستني هاي خانواده
دليل خوب براي عدس خوري

کوچک اما مغذي. ساده اما پرفايده.
بله عدس را مي گوييم. همان که با آن عدسي، عدس پلو و غذاهاي ديگر مي پزيد و شايد بدون توجه به خواص آن ميل مي کنيد.
عدس يکي از آن مواد غذايي معروف و پرطرفداري است که همه کمابيش از خواص آن مطلع هستند. مي خواهيم در اين مطلب چند دليل خوب بياوريم که يادتان باشد در تهيه ي انواع غذاها از سوپ و آش گرفته تا رشته پلو و غيره از آن استفاده کنيد. لطفا با ما همراه باشيد.

عدس اساسي سيرتان مي کند
عدس نيز مانند اعضاي ديگر خانواده ي حبوبات شاخص گليسمي پاييني دارد. يعني اينکه قند خون را با جهش ناگهاني مواجه نمي کند. در واقع اينکه به کندي هضم مي شود و سيري طولاني مدتي ايجاد مي کند. همين هم باعث مي شود از پرخوري و ريزه خواري دور باشيد.  

عدس: با يبوست مقابله مي کند
هر 100 گرم عدس 5 گرم فيبر دارد که حدود يک چهارم نياز روزانه ي ما را تامين مي کند. اگر از مشکل يبوست رنج مي بريد مي توانيد به اين ماده ي غذايي اعتماد کنيد. البته حواستان باشد که عدس حاوي ميزان قابل توجهي فيبرهاي غير محلول در آب مي باشد که مصرف زياد آن باعث تحريک روده ها مي شود. اگر زياد نفخ مي کنيد نيز در مصرف حبوبات احتياط کنيد. براي کاهش اين مشکل مي توانيد قبل از مصرف آن ها را در آب بخيسانيد.

عدس: آهن بزنيد
هر 100 گرم از اين ماده ي غذايي حاوي حدود 3 ميلي گرم آهن است. شايد به نظر زياد نيايد اما براي همه به ويژه خانم هاي جواني که در سن باروري هستند و به دليل عادت ماهيانه خون از دست مي دهند بسيار مفيد است به خاطر اينکه کمک مي کند تا آهن بيشتري جذب کنند. توجه داشته باشيد که آهن موجود در عدس آهن گياهي محسوب مي شود که کمتر از آهن حيواني جذب بدن مي شود. توصيه مي کنيم براي جذب حداکثري آهن آن ويتامين  C هم مصرف کنيد. به عنوان مثال عدس را پخته و به سالاد سبزيجاتتان اضافه کنيد و آن را با سرکه و ليموترش ميل کنيد.

عدس خوش اخلاقتان مي کند
عدس حاوي تمام ويتامين هاي خانواده  B  مي باشد. اين ويتامين ها ضداسترس هاي فوق العاده اي هستند. براي همين اگر استرستان زياد است هر چه بيشتر از اين مواد غذايي بهره ببريد. خوشبختانه ويتامين هاي گروه  B  مانند منيزيم موجود آن در براي بهبود خلق و خوي ما مفيد است. در واقع همکاري منيزيم و ويتامين  B6  براي اينکه استرس را ناکار کند و خلق و خويتان را بهتر کند فوق العاده است.

عدس براي مقابله با کلسترول بد خون
عدس نيز مانند چاي سبز حاوي آنتي اکسيدان هاي خانواده ي کاتچين ها مي باشد. ميزان اين آنتي اکسيدان ها زماني که عدس ها را خيس کرده و بپزيد بيشتر مي شود. نتايج پژوهش ها نشان مي دهد که اين آنتي اکسيدان ها با کلسترول بالا مقابله کرده و به اين ترتيب خدمت زيادي به قلب مي کنند. به عقيده ي متخصصان عدس نيز به اندازه ي ميوه هاي قرمز يا چاي (و حتي بيشتر از آن ها) منبع آنتي اکسيدان هاي محافظ قلب مي باشد. پس براي تنظيم کلسترول خون و حفظ سلامت قلبتان عدس ميل کنيد.

عدس: منبع پروتئين هايي ارزان تر از گوشت
عدس نيز مانند بقيه ي حبوبات منبع خوب پروتئين ها محسوب مي شود. 100 گرم عدس به اندازه ي 100 گرم گوشت پروتئين دارد با اين تفاوت که چربي هاي مضر وارد بدنتان نمي کند. براي همين هم عدس يک انتخاب سالم براي محدود کردن پروتئين هاي حيواني و کاهش اسيدهاي چرب اشباع شده است که در عين حال هواي جيب را دارد. مي توانيد شب ها به جاي گوشت از عدس استفاده کنيد. 40 تا 50 گرم عدس خام به همراه سبزيجات ديگر بهترين انتخاب است. توجه داشته باشيد از آنجايي که عدس حاوي اسيدآمينه ي ضروري متيونين نيست لازم است که آن را به همراه غلات کامل ميل کنيد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان