تاریخ 1392/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آموزش اقتصاد به فرزندان را جدي بگيريد

خانواده نقش مهمي در آماده کردن فرزندان براي زندگي بهتر در آينده دارد. جنبه اقتصادي نيز بايد براي آماده سازي کودک مد نظر قرار گيرد. در اين بخش شما را با برخي راه هاي آماده سازي کودک براي کسب درآمد بيشتر و آشنايي غيرمستقيم با هزينه و پس اندازهاي معقول آشنا مي کنيم:
   پول را براي فرزندانتان هدف قرار ندهيد بلکه آن  را ابزاري براي رسيدن به هدف بدانيد.  
 در تنظيم برنامه اقتصادي خانواده، از فرزندانتان نظرخواهي کنيد و نظرشان را در جمع خانواده، مطرح و از برنامه و نظرهاي زيباي آنان با توجه به سن و سال شان تشکر کنيد. با اين کار مي توانيد تفکر اقتصادي فرزندانتان را تقويت کرده و به شخصيت اجتماعي آنان، جهت ببخشيد.
 سعي کنيد در ايام فراغت تابستان، کودکانتان را به کلاس ها و کارهايي هدايت کنيد که مورد علاقه آنان باشد تا در آينده، تخصص و حرفه اي بياموزند.
 با کودکان، بازي خريد و فروش کنيد تا از اين طريق، مفاهيم آموخته  شده در مدرسه را بخوبي در زندگي نمايشي و بعدها در زندگي واقعي، به کار گيرند.
 مهارت قناعت کردن را به کودکانتان آموزش دهيد و به آنان بياموزيد که از وسايل زندگي خود مانند مداد، کيف و...  نهايت استفاده را ببرند. به عنوان مثال،  از بريده هاي کاغذ، براي ساخت کاردستي، محاسبات و يادداشت هاي موقتي استفاده کنند.
مرز بين خساست و قناعت را براي کودکان مشخص کنيد.
سعي کنيد کودکان را هرچند مدت، هنگام خريد با خود به بازار ببريد.
 توصيه مي شود هنگام خريد، کودکان مبلغ معامله را محاسبه و پرداخت کنند تا از اين طريق، دانسته هاي آموزشگاهي به صورت کاربردي درآيد.
 هرچند مدت، کودکان بالاي 5 سال را با رعايت نکات ايمني به فروشگاه محله بفرستيد تا خودشان خريد کنند، در اين هنگام هيچ گاه به دست فرزندتان يادداشتي مبني بر اقلام خريد ندهيد. بگذاريد کودکتان از تمامي حواس خود در زندگي استفاده کند.
هرچند مدت، پول هاي جمع آوري شده قلک کودک تان را به حساب بانکي او انتقال دهيد.
 براي فرزندتان در بانک، حساب پس انداز همراه با سود افتتاح کنيد. در اين هنگام، سعي کنيد فرزندتان با شما در بانک حضور يابد، حضور کودکان بالاي 8 سال در بانک براي افتتاح حساب، بسيار لذتبخش است.
 اگر خودتان فروشنده کالايي هستيد، گاهي از کودک تان براي فروشندگي کمک بگيريد و آداب فروش را به طور غيرمستقيم به او آموزش دهيد.
 در صورت امکان، گاهي فرزندتان را به محل کارتان ببريد تا از نزديک با دنياي مشاغل آشنا شود و محصول کار و هنر او را خودتان يا ساير اعضاي خانواده خريداري کنيد. با اين کار، فرزندتان از درآمد دسترنج خود لذت مي برد و همچنين براي کار و هنر بهتر در آينده، آماده مي شود.
 هرچند مدت يک بار از کودکتان پول قرض کنيد تا از اين راه، احساس تعاون و نوعدوستي را به طور غيرمستقيم به او آموزش دهيد.
 به کودکتان اجازه دهيد از پس انداز خود، آنچه را که دوست دارد بخرد تا ياد بگيرد زندگي، فقط پس انداز کردن پول نيست که لذت بردن از امکانات هم هست.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان