تاریخ 1390/08/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
علي مطهري در صحن علني مجلس تاکيد کرد:
سکوت مجلس يعني شکل گرفتن استبداد در کشور

نماينده تهران، ري، اسلامشهر و شميرانات از استعفاي خود در مجلس دفاع کرد.   به گزارش ايلنا، علي مطهري در صحن علني مجلس گفت: از اين که ماجراي سوال از رئيس جمهور به اينجا ختم شد و وقت نمايندگان به جاي مسائل اساسي کشور به استعفاي اينجانب اختصاص يافت متاسف هستم. اما چه مي شود گفت براي مردمي که از سرنوشت اين سوال مي پرسند. يکي مي گفت به خاطر بيداري اسلامي فعلا به صلاح نيست. ديگري مي گفت چون از خاتمي سوال نشد از احمدي نژاد هم نبايد سوال شود.  مطهري افزود: سومي مي گفت چون بي بي سي و صداي آمريکا خوشحال مي شوند و چهارمي مي گفت چون در تحريم هستيم، نبايد اين امر اتفاق بيافتد و من هرچه فکر کردم چه ارتباط منطقي بين اين مقدمات هست به نتيجه نرسيدم.  
نماينده تهران تاکيد کرد: با اين استدلال ها بايد بسياري از اختيارات نمايندگي را ببوسيم و کنار بگذاريم چراکه تا زماني آرمان هاي انقلاب و دفاع از آرمان فلسطين زنده هستند، بي بي سي و آمريکا ابراز شادي مي کنند و تحريم ها وجود دارد و بايد گفت حتي بهانه گيري آن ها در مسائل هسته اي به خاطر پايبندي به آرمان فلسطين است. پس نقشه ها براي براندازي انتها ندارد و حال نمي توان نتيجه گرفت که از اصلاح امور خود داري کنيم و اختيارات نمايندگي را ناديده بگيريم و اتفاقا براي اينکه نقشه هاي دشمن بي ثمر بماند بايد اين کار را انجام دهيم.   وي افزود: حال با سوال از رييس جمهور قرار بود چه اتفاقي بيافتد که معاونين پارلماني و هيئات رئيسه مانند دو تيغه قيچي نمايندگان را تحت فشار گذاشتند تا امضاي خود را پس بگيرند چرا که قرار بود به کميسيون برود و ظرف يک ماه رئيس جمهور به مجلس بيايد و توضيح دهد بدون اينکه راي گيري براي قانع شدن نمايندگان وجود داشته باشد. آيا اين روش مفيد است يا اينکه دولت و مجلس مواضع خود را بمباران مي کنند.   وي خطاب به نمايندگان مجلس گفت: مي دانيد که آقاي لاريجاني داماد ماست و از باب مزاح مي گويم که داماد ناخلفي است چون با طرح سوال همراهي نکرد. به خدا اگر ايشان رئيس جمهور بود و همين اقدامات را مي کرد با او همين گونه رفتار مي کرديم.  
علي مطهري ادامه داد: از 100 نماينده سوال کننده تشکر مي کنم و از 71 نفري که بر امضاي خود پافشاري کردند، سپاس ويژه دارم. از   همان ابتدا تلاش داشتم اسامي کساني که امضاي خود را پس گرفتند اعلام نشود چراکه معتقد بودم نماينده بايد در تصميم گيري آزاد باشد و تا ديروز هم دنبال اسامي افرادي که پس گرفتند، نرفتم چون اساسا اين پس گرفتن را قبول ندارم چراکه نماينده فکر مي کند يک خطر ملي در پيش است و از طرفي هيات رئيسه بايد بي طرف بماند.  وي تاکيد کرد: اگر   همان روز که اين طرح به هيات رئيسه تقديم شد به انجام مي رسيد مسئله پس گرفتن پيش نمي آمد اما نماينده در اين شرايط متزلزل مي شود و به جاست که از اسلامي نماينده ساوه يادي کنيم که اصرار داشت اين طرح انجام شود.  علي مطهري ادامه داد: پس از استعفا اين سوال 85 امضا داشت اما هيات رئيسه اصرار داشت که استعفا را اعلام وصول نکند.  علي مطهري با بيان اينکه در اين جريان دو منطق وجود دارد، گفت: اينکه بگوييم تخلفات را جدي نگيريم و منطق دوم اين است که مجلس نبايد با اين رفتار ها تساهل کند و سکوت مجلس يعني پاگرفتن استبداد. مجلس براي جلوگيري از سرکشسي دولت ها ايجاد شده است چراکه همه دولت ها ميل به تک روي دارند و اين مجلس است که بايد از حقوق مردم دفاع کند و مجلسي که صرفا ثناگو باشد به ملت خيانت کرده است و چقدر اشتباه است که اين ها مي گويند رهبر داريم و اگر لازم ديد اين کار را انجام مي دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان