تاریخ 1392/09/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
چشم به راه نگاه بومي گرايانه
   نويسنده : فرزامي

وزير محترم کشور در هنگام معرفي استاندار خوزستان، در گزينش استانداران، از نگاه منطقي و درست «بومي گرايانه» سخن گفتند. اين که بر مبناي چنين نگرشي، با شناختي که مسئولان بومي دارند و زير و بم امور را مي دانند، در حل مشکلات و کمک به رشد و توسعه، موفق هستند.
اتخاذ چنين سياستي  البته خواسته ي مردم روشن بين و موقع شناسي است که دولت اعتدال و تدبير و اميد را بر مسند نشانده اند بنابراين از وظايف دولت يازدهم، عمل به شعارهاي انتخاباتي و وفاي به عهدي است که با ملت بسته و خلف وعده هم در اين مورد، بايسته و جايز نيست.  اما حکايت استان سمنان در اين ميانه، مصداق چند ضرب المثل حکيمانه است که نماي بيرونش، مردم را کشته و نمود درونش ما را. اين استان مثل عودي است که بوي خوشش نصيب ديگران مي شود اما خود مي سوزد و حکايت کفاشي است که کفشش پاشنه ندارد!  
امروزه، به هر جاي اين کشور که قدم مي گذاري، مي شنوي که استان سمنان، رئيس جمهور مي پرورد و بيراه هم نمي گويند. نه امروز، بلکه ديرزماني است از سده هاي گذشته که سمنان، صدر اعظم و وزير و وکيل و کارگزار بر مسند اجرايي کشور نشانده است و تاريخ، گواه چنين حقيقتي است. اما با تاسف خود استان از پروردگان خود بهره اي نبرده و همين نقص، عامل ضد توسعه ي استان به شمار مي رود و بايد هر چه زودتر ، چاره اي انديشيد.  
در توفيق ديداري، به حضور جناب وکيلي، از استاد عبدالرفيع حقيقت، حکايت گردهمايي پانصد نفر از سمناني هاي مقيم آمريکا نقل شد به اين که سيصد نفر از آن جمع، استادان شاغل در دانشگاه هاي آن کشور هستند و اين افتخار، تايي از بسيارها در جاي جاي استان است.  اين نکته ي ظريف، همان داستان کوزه گري است که از کوزه ي شکسته آب مي خورد. آمريکا بايد از نبوغ و توان مندي آن فرهيختگان استفاده کند اما ما بي بهره باشيم!  
حال اگر به دلايلي توجيه وزارت کشور و هيئت دولت چنين بوده است که استان علم پرور و کهن و با فرهنگ سمنان از تجارب و قاطعيت و تاثر ناپذيري مهندس وکيلي استفاده کند، لزوم نگاه بومي گرايانه ي وزارت کشور مي تواند در نگرش جناب استاندار اعمال گردد و دلايل توجيهي وزارت کشور در سطح مديران استان و شهرستان ها، تسري نيابد وگرنه گله مندي دوچندان خواهد بود و براي مردم استان که اين روزنامه، ناقل نظريات و خواسته هاي آنان است، پذيرش مديران پروازي و ناآشنا به محيط، غير قابل تحمل خواهد بود. همشهريان رئيس جمهور هرگز انتظار ندارند که نخبگان اجرايي و فرهيختگان علمي آنان، در پس پرده ي فراموشي و خاموشي بمانند و از توان مديريتي آنها استفاده ي بهينه نشود.  
مردم از رئيس جمهور محترم، هرگز انتظار ندارند که در مديريت هاي اجرايي استان، در بر همان پاشنه ي دولت پيشين بچرخد. ارزش ها در قياس عملي است به سخنداني و مصالح گويي نيست.  
هيئت محترم دولت يازدهم و وزيران مجرب گرانقدر، نبايد مديران ناآشنا به محيط و فاقد تجارب لازم را بر استان تحميل کنند. از بزرگان استان هم تقاضا داريم که در اين امر به استاندار محترم کمک کنند تا حاصل تجربه هاي ايشان براي منزلت اجرايي خودشان و استان به توفيق الهي با موفقيت همراه باشد.  
بديهي است که مشاوران خبره و بي غرض و کلان نگر مي توانند در اين ميان، بسيار موثر باشند. مردم هم با پرهيز از دسته بندي ها و منطقه گرايي ها و زياده خواهي ها، مي توانند ضمن بيداري و هشياري نسبت به آنچه در استان مي گذرد، ضلع سوم اين مثلث در رسيدن به توسعه ي مطلوب براي استان باشند.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان