تاریخ 1392/09/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کالبد شکافي جديد بي نياز از باز کردن بدن

پژوهشگران نوعي نرم افزار عرضه کرده اند که با استفاده از تصويربرداري دو بعدي و سه بعدي و تجهيزات بصري سازي براي رصد و بررسي بدن، امکان کالبد شکافي ديجيتالي را براي دانشمندان و پزشکان فراهم مي آورد.
" مت چاندران" کارآفرين مالزيايي و مجري اين طرح مي گويد: مي توان با استفاده از داده هاي خام توموگرافي رايانه اي چند تکه اي  (MSCT)  و پردازش آن با يک نرم افزار بسيار پيچيده، نياز به پاره و باز کردن بدن براي کالبد شکافي را از بين ببريم.
چاندران که مدير اجرايي  iGene است مي گويد کاهش آسيب وارده به خانواده فرد متوفي و تسکين احساسات مذهبي مهمترين عواملي بوده که اين گروه را به ارائه شيوه کم تهاجمي براي کالبد شکافي هدايت کرده است.
از ديگر فوايد اين شيوه مي تواند به بازيابي امن داده ها، تصويربرداري دو بعدي و سه بعدي از سرورهاي مرکزي و همچنين امکان ارائه داده ها به دادگاه، مراکز قانوني و بيمارستان ها براي دسترسي آسان به داده ها و اطلاعات است.
از اين شيوه مي توان براي آموزش به متخصصان پزشکي و دانشجويان در تشخيص هاي شبيه سازي شده استفاده کرد.
درحالي که کالبد شکافي از دهه 1950 که 60 درصد مرگ ها در آزمايشگاه بررسي مي شدند، تاکنون بسيار کاهش يافته اند اما هنوز 10 تا 20 درصد موارد مرگ، کالبد شکافي مي شوند.
فقط در آمريکا سالانه دليل بيش از 100 هزار مرگ ناشي از خودکشي به بررسي هاي کالبد شکافي نياز دارند. کالبد شکافي چه بنا به دلايل قانوني يا پزشکي اغلب توسط  پاتولوژيست ها انجام مي شود.
به گفته محققان شرکت سازنده اين سيستم، کالبدشکافي ديجيتالي يک سيستم جايگزين نيست بلکه يک شيوه مکمل براي کالبد شکافي هاي سنتي است اما مي تواند 70 درصد موارد را انجام دهد.
پس از بررسي با اين سيستم است که متخصصان کالبدشکافي نياز به بريدن بدن را جايز مي دانند يا خير.
ابزارهاي تشخيصي غيرتهاجمي ديگر که از اسکنرهاي پزشکي موجود مانند زيمنس، جنرال الکتريک توشيبا و فيليپس استفاده مي کنند مانند آنژيوگرافي و سم شناسي نيز قابليت تلفيق در اين کالبد شکافي ديجيتالي را دارند.
چاندران قصد دارد 18 مرکز را در نزديکي سردخانه هاي انگليس راه اندازي کند. اين شرکت همچنين تمايل دارد علاوه بر مالزي و انگليس، سيستم خود را در خاورميانه، آمريکاي لاتين و آسيا نيز عرضه کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان