تاریخ 1392/08/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
بيمارستان کوثر سمنان را تکميل کنيد

در کتاب روزشمار تاريخ معاصر ايران، اولين بيمارستان تهران که به نام «مريض خانه وزيري» مشهور بود چنين مي نويسد: ميرزا عيسي خان وزير ، بعلت بيماري وبا در سال 1284 ق در بستر بيماري افتاد . او يکي از بستگان نزديک کامران ميرزا (حاکم تهران بود) که دارالخلافه را بر عهده داشت . وقتي که به حال احتضار افتاد از شيخ  هادي نجم آبادي (که از علماي معروف آن دوره) خواست که از پول و ميراث به جاي مانده او، مريض خانه اي براي رفاه حال مردم بنا کند. شيخ هادي پس از مرگ او با جمع آوري کمک هاي مردمي و ميراث وي، در خيابان ولي عصر فعلي که آن موقع خارج از شهر بود در همان کوچه اي که وزير سکونت داشت بيمارستاني به نام «وزيري» ساخت، آن مريض خانه با ده تخت خواب افتتاح و داراي دو قسمت طبي و جراحي با مديريت دکتر «ولف آلماني » اداره شد. در سالهاي نخست رياست آن مريض خانه با شيخ هادي بود. اولين دکتر ايراني که در طول تاريخ احداث بيمارستان دولتي استخدام و مشغول به کار شد دکتر يوسف بزرگمهر (عليم السلطنه) بود. سپس دکتر عطا»الله خان سميعي، دکتر مهدي ملک زاده، دکتر موسي قدسي و دکتر رضا صحت که پس از گذرانيدن مدرسه عالي طب که اساتيد جملگي فرانسوي بودند وارد دنياي پزشکي و جراحي شدند و...
مدتي قبل بيمارستان کوثر سمنان با هزينه اي گزاف افتتاح شد و بيماران تمام بخش هاي فاطميه که حدود چهل سال از عمر احداث آن مي گذشت به اين بيمارستان جديدالتاسيس اعزام شدند . البته نياز ساخت و افتتاح اين بيمارستان عريض و طويل با در نظر گرفتن افزايش بي رويه جمعيت و مهاجرين از اقصي نقاط کشور از چند سال قبل احساس مي شد که مسئولين استان سمنان به فکر احداث چنين مرکز درماني افتادند تا از ديگر استان هاي کشور عقب نمانند که اکنون به ياري حق تعالي به بهره برداري رسيده و تا اندازه اي از مشکلات درماني اين شهر و استان کويري و محروم ما کاسته شده است. از درگاه لايزال حضرت دوست خواستاريم همه دردمندان را لباس عافيت و سلامتي بپوشاند. ولي متاسفانه با توجه به اينکه ميلياردها تومان از خزانه بيت المال کشور براي افتتاح اين بيمارستان هزينه شده هنوز به مرحله تکامل نرسيده که بايد به همت و تلاش والاي مسئولين ذيربط استان به استانداردهاي بين المللي نزديکتر شود، زيرا برخي از اطبا» محترم بيماران را براي معالجه و درمان به بيمارستان هاي تهران اعزام نموده که اياب و ذهاب براي بيمار دردمند که توان تحرک ندارد و حتي همراهان وي بسيار مشکل است. گاهي اوقات بيماران قلبي به مراکز درماني تهران اعزام مي شوند که از نظر وسعت و مساحت بسيار کوچکتر از بيمارستان کوثر مي باشند. سوال اينجاست چرا مرکز استان با داشتن اساتيد مجرب دانشگاه و پزشکان حاذق و مشهور که شهرت تشخيص و مداواي آنان از مرز کشور گذشته داراي چنين امکانات مدرن و پيشرفته پزشکي حداقل جنوب شهر تهران نيست؟ چگونه بيمارستان هاي تهران که سه دهه از احداث آن مي گذرد در حال حاضر به ابزار و تجهيزات علم روز پزشکي و جراحي دسترسي دارند ولي سمنان از داشتن آن محروم است؟  
به راستي آيا براي بيماري که براي مداوا و نجات جان خود بايد مسافت راه تهران با تعيين وقت قبلي از بيمارستان دولتي يا مطب خصوصي با مشکلات و پرداخت هزينه انچناني طي کند بستري شدن در بيمارستان قديمي فاطميه يا بيمارستان جديد کوثر فرق دارد؟ داشتن لوازم و تجهيزات پزشکي کمتر از احداث بيمارستان نيست.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان