تاریخ 1392/08/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سمنان جزء سه استان فاقد ايستگاه هواشناسي کشاورزي در کشور است

سمنان -  خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
مديرکل هواشناسي استان سمنان گفت: سمنان به همراه يزد و خراسان جنوبي، سه استاني در کشور هستند که در آنها ايستگاه هواشناسي کشاورزي وجود ندارد.
 غلامرضا حسني غربا در نشست کارگروه بلاياي جوي و اقليمي استان سمنان، خاطرنشان کرد: به علت اهميت پيوند هواشناسي و کشاورزي و تاثير مهم پيش بيني هاي هواشناسي بر کشاورزي، ايجاد سه ايستگاه هواشناسي کشاورزي در استان سمنان برنامه ريزي شده که با تاييد شبکه هواشناسي کشور، با تامين اعتبار احداث مي شوند.
وي اندازه گيري دما و رطوبت خاک و پيش بيني وضعيت هوا و تاريخ کشت و تعيين بهترين زمان کوددهي و سمپاشي را از خدمات ايستگاه هاي هواشناسي کشاورزي عنوان و تصريح کرد: با توجه به اينکه محصولات متنوع کشاورزي کشور مانند پسته دامغان و گردوي شهميرزاد در استان سمنان پرورش مي يابند، ايجاد ايستگاه هواشناسي خودکار کشاورزي نيز اهميت بسياري دارد.
وي پيش بيني زمان طغيان بيماريها و آفات و محاسبه موازنه رطوبت خاک و شناخت توانمندي هاي اقليمي و کشاورزي را دستاوردهاي ايستگاه هواشناسي خودکار دانست و اظهار داشت: ايجاد ايستگاه هاي هواشناسي کشاورزي علاوه بر کمک به کشاورزان و افزايش صرفه اقتصادي، مديريت سيل و منابع طبيعي و آبخيزداري و باغباني را نيز به همراه دارد.
وي به برنامه ريزي براي راه اندازي پايگاه ماهواره اي در مرکز و احداث 10 نقطه هشدار سيل در استان سمنان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دو نقطه هشدار سيل در سوداغلن و ديباج در حال احداث است.
غربا با اشاره به اينکه با بلاياي طبيعي نمي توان مقابله کرد، ادامه داد: براي کاهش آسيبهاي بلاياي مختلف طبيعت، بايد بر مديريت ريسک تمرکز کرد.
وي در مورد تغييرات اقليمي در استان سمنان در سال زراعي 91 -   92، گفت: متوسط دما در اين مدت 16/7 درجه سانتيگراد بوده که نسبت به سال زراعي قبل، بين 1/4 تا 1/9 درجه سانتيگراد افزايش داشته است.
وي با اشاره به تقسيم استان سمنان به پنج پهنه دمايي و با بيان اينکه دماي هوا در تمام فصل هاي سال در اين استان افزايش چشمگير داشته، ادامه داد: بيشترين افزايش دماي هوا در زمستان 91 بود که بين 2/1 تا 2/3 درجه سانتيگراد نسبت به سال قبل افزايش يافته است.
وي ميانگين بارش در استان سمنان در سال زراعي 91 -   92 را 117 ميليمتر عنوان کرد که نسبت به سال زراعي گذشته 38 درصد کاهش داشته و خاطرنشان کرد: به جز ميامي که پنج درصد افزايش بارندگي داشت، تمام نقاط استان سمنان کاهش بارندگي داشتند.
وي با اشاره به کاهش ميانگين 38 درصدي بارندگي در استان سمنان در سال زراعي جاري، گفت: بر اساس شاخص توزيع استاندارد، اين استان امسال با خشکسالي مواجه است.
وي با اشاره به وجود شش پهنه بارشي در اين استان و اينکه شاهرود بيشترين و بيارجمند کمترين خشکسالي را در استان سمنان داشته اند، اظهار داشت: کمتر شدن بارش برف و افزايش دما در تابستان باعث شد يخبندان در سال زراعي امسال نسبت به پارسال 42 روز کاهش يابد.
مدير کل هواشناسي استان سمنان گفت: در اين استان هشت پهنه يخبندان وجود دارد و با وجود اقليمهاي متفاوت آب و هوايي در اين استان، نقاط شمالي استان سمنان جز» مناطق سرد کشور محسوب مي شوند.
در اين نشست با حضور احمد طاهري مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري و برخي از مسوولان و کارشناسان دستگاه هاي اجرايي عضو کارگروه بلاياي جوي و اقليمي، در مورد مسايل مختلفي که استان سمنان امسال با آن دست به گريبان است، بحث شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان