تاریخ 1392/06/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گفتاري به انگيزه مهمترين رويدادهاي چند روز اخير استان
لزوم زمينه‌سازي براي يك جريان سياسي، فرهنگي و هنري در استان
   نويسنده : صحت گو

 گراميداشت دهه كرامت در استان و چند نكنه كوتاه ‌

استان ما سمنان اين هفته با آغاز دهه كرامت و ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) ، سراسر جشن و شادماني بود و ديروز در روز ملي تكريم امام‌زادگان كه مصادف با آيين گراميداشت دهه كرامت و غبار روبي امام زاده يحيي‌(ع) بود و در آستانه ولادت با سعادت ثامن الحجج حضرت علي ابن موسي الرضا‌(ع) ، همه جاي اين استان كويري و مسير زايران حرم رضوي مملو از سرور و شادماني است.

افتخار ميزباني از مجاوران و زائران حرم حضرت معصومه (س) و حضرت امام رضا‌(ع) سال‌ها است كه نصيب استان ما سمنان و شهروندان هم استاني گرديده است. از سوي ديگر برگزاري برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و هنري در دهه كرامت ، شناخت و معرفت نسبت به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در قالب داستان نويسي كبوتر حرم است كه امسال قرار است در روزهاي آخر هفته در شهرستان مهديشهر برگزار شود. بايد گفت كه برگزاري اينگونه برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و هنري براي گروه‌هاي سني مختلف و با موضوعات گوناگون، باعث جذابيت هرچه بيشتر نسبت به اسلام، قرآن و اهل بيت (ع) مي‌شود. جشنواره بين المللي فرهنگي و هنرثي امام رضا (ع) در طول ده روزه از برگزاري آن، زمينه‌ساز يك جريان فرهنگي و هنري در سطح و گستره فرا‌ملي شده است.

به هرحال اين افتخارات در حالي نصيب استان ما شده است كه افتخار ميزباني از زائران و مسافران دو امام معصوم حضرت امام رضا ( ع ) و حضرت فاطمه معصومه‌(س) را دارا است و آرامگاه برادر حضرت امام رضا‌(ع) در سمنان واقع شده است و به نوعي استان سمنان بين الحرمين به شمار مي رود.

اما متاسفانه در طول ساليان اخير نتوانسته ايم از اين فرصت طلايي بين‌الحرمين بودن به نحو شايسته و گسترده استفاده كنيم. هنوز بسترهاي ميزباني شايسته استان از مسافرين و زائرين اين دو حرم استان ما سمنان مهيا نشده است.

احداث جاده اصلي حرم تا حرم كه از مصوبات دولت قبل بود، روند كند و نامطلوبي را در سطح استان ما سمنان سپري مي كند. هنوز در معرفي امامزادگان به ويژه امام زاده يحيي‌(ع) توفيقات لازم كسب نشده است. صرفا در مسير بودن اين دو حرم ملاك نيست و مسئولين عزيز و شهروندان هم استاني بايد دست در دست هم شرايطي را فراهم كنند ، كه استان ما سمنان كه از نظر وجود امامزادگان اماكن مقدس مكان پنجمي كشور را يدك مي‌كشد، بيش از گذشته در اين زمينه توفيقاتي را كسب كند.

لزوم تعيين كابينه استاني در دولت تدبير و اميد ‌

اين هفته جدا از برپايي مراسم هفته حج و هفته تعاون كه با برگزاري مراسم‌هاي گوناگوني همراه بود، شايد مهمترين موضوع روز استان در حال حاضر، انتخاب كابينه استاني دولت تدبير و اميد باشد. چرا كه تصميمات و برنامه‌هاي اجرايي دولت توسط مديران استاني، شهرستاني و بخش كه در راس آن استاندار، فرماندار و بخشدار قرار دارند، صورت مي‌گيرد.

از سوي ديگر تمامي‌مسئولين و روساي ساير نهادهاي استان نيز، تابع استاندار، فرماندار و بخشدار قرار خواهند بود و در نظام حقوق اداري ايران اين سلسله مراتب را تعريف كرده است.

با تغيير دولت كه بيش از يك ماه مي‌گذرد و آغاز به كار شوراهاي شهر و روستا، بيش از گذشته انتخاب و معرفي استاندار و مسئولين استاني اهميت پيدا كرده است. از طرفي ديگر شاهد روند فرسايش در انتخاب و معرفي مسئولين استاني هستيم. اين رويه موجب بروز اختلاف در نيروهاي سياسي و فعالين اثرگذار در سطح استان‌ها شده، به طوريكه بخشي از پتانسيل انساني موجود در استان، همه روزه درگير لابي گري، رابطه تراشي و متقاعد كردن تصميم‌گيران در مركز، حول كانديداي خود شده است. بديهي است هرچه موضوع انتخاب استاندار و مسئولين استاني ، زودتر به فرجام برسد، از هدر رفتن سرمايه‌هاي مادي و معنوي استان جلوگيري شده و روند اجرايي استان، زودتر به روال طبيعي خود نزديك مي‌شود. بايد گفت كه تعلل در انتخاب مسئولين موجب مي‌شود ، برخي از آنها نتوانند با فراغ بال به ادامه برنامه ريزي براي اهداف سازمان بپردازند. درجايي كه هر روز يك اسم به عنوان استاندار يا مدير كل در سطح استان مطرح مي‌شود، چگونه يك استاندار و يا يك مدير‌كل مي‌تواند اطمينان خاطر داشته و بدون هيچ دغدغه اي براي ادامه كار خود برنامه ريزي كند.

مهمتراين كه نگاه وزارت كشور به استاني چون سمنان، يك نگاه توسعه اي و عمراني است و اين نگاه بدون هماهنگي دولت با شهرداران منتخب و شوراي شهر جديد امكان پذير نيست. براي مثال، استان سمنان خاستگاه و زادگاه رئيس جمهور است و وجود پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي فراوان آن، مي‌طلبد كه نگاهي توسعه يافته بدان شود.

از سوي ديگر شهروندان هم استاني به عنوان مخاطبين اصلي دولت در وهله اول با بخشدار، فرماندار و استاندارشان ارتباط دارند و اين تعامل به نحوي است كه آنها هر روز با مسئولين محلي مشكلات خود را مطرح مي‌نمايند. لذا مهمترين ركن اجراي برنامه‌ها، سياست‌ها و تصميمات دولت تدبير و اميد، توسط استاندار، فرماندار، بخشدار و مسئولين ساير نهادهاي اجرايي و نظارتي اين منطقه شكل اجرايي به خود مي‌گيرد.

امروز نيز با توجه به وجود مشكلات و معضلات گوناگون در سطح استان اعم از معضل بيكاري و تورم لجام گسيخته ، پروژه‌هاي نا تمام، كمبود اعتبارات عمراني و تخصيص اعتبار لازم و.... مي‌طلبد كه بر اساس اصل شايسته سالاري و از بين شايستگان بومي ‌هر شهر استان، هرچه سريعتر كابينه استاني دولت تدبير و اميد شكل بگيرد، تا اهداف دولت اعتدال با سرعت مشخص به پيش رود.

گراني لوازم‌التحرير و برپايي نمايشگاه فروش پاييزه در استان ‌

معمولا هر سال با نزديك شدن به ايام مدرسه، جنب و جوش خريد مايحتاج دانش آموزان نيز آغاز مي‌شود و در اين ميان نيز هرساله طبق يك رسم ديرينه، از سوي مسئولين نمايشگاه‌هايي با عنوان نمايشگاه پاييزه در شهرهاي مختلف استان شروع به فعاليت مي‌كنند، كه اين نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم با هدف تنظيم بازار و كاهش قيمت‌ها چند روزي تا قبل از آغاز مدارس داير مي‌شوند. در سال‌هاي اخير بروز گراني در بازار لوازم التحرير، كيف و كوله پشتي‌هاي فانتزي، روزهاي پر دغدغه‌اي بر براي والدين هم‌استاني رقم زده است. در واقع اقلام فانتزي و گران قيمت و متمايل فرزندان به آنها، شيريني اين ايام را به كام برخي از خانواده‌ها و به خصوص اقشار كم‌در‌آمد جامعه هم‌استاني، تلخ كرده است. اگرچه در اين ايام، نمايشگاه‌هايي براي توزيع لوازم‌التحرير برپا مي‌شود، ولي گرايش بسياري از دانش آموزان به نوشت افزارهاي فانتزي از ميزان تقاضا در بازار آن نمي‌كاهد.

بايد گفت كه تهيه و هزينه لوازم‌التحريرهاي فانتزي با نرخ‌هاي رها شده در بازار از يك سو و رغبت و علاقه دانش آموزان به خريد اين لوازم از سوي ديگر، تاثير اقتصادي و رواني فراواني در قشرهايي از جامعه دارد. اما بايد والدين اين آگاهي را داشته باشند، كه خواست بچه‌ها را از نيازهاي شان، جدا كنند. يعني نيازهاي اساسي فرزندان مثل اين امنيت، نياز به لوزام اوليه براي رشد و يادگيري و پيشرفت در حد امكان خانواده تا ميزان 90 درصد برآورده شود، ولي گاهي آنها نياز نيست، بلكه خواست فرزنداست كه از محيط اطراف ياد مي‌گيرد كه آنها را داشته باشد.

لذا بر والدين واجب است كه خواست فرزندانشان را به شكل متعادلي بر آورده كنند و جلوي رشد فرهنگ مصرف‌گرايي را بگيرند. در اين ميان نقش معلمان و محيط‌هاي آموزش نيز بسيار مهم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان