تاریخ 1392/06/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کمبود آب، چالش بزرگ و روند رو به رشد تخريب مراتع در کشور و استان سمنان

سرويس خبر:
معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري  استان سمنان ضمن اشاره به کاهش قابل توجه بارندگي در سطح دنيا از جمله ايران گفت: کمبود آب و روند روبه رشد تخريب مراتع در کشور باعث شده تا برنامه ريزان به بخش آبخيزداري توجه ويژه داشته باشند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، محمدهادي نوچه در اولين جلسه کميته مديريت و برنامه ريزي طرح مديريت آب و خاک حبله رود در شهرستان سرخه که با حضور مسئولان کشوري و استاني در محل فرمانداري اين شهرستان برگزار شد.

وي گفت: روند روبه رشد کمبود آب و تخريب مراتع در کشور بخش قابل توجه پروژه هاي دولت بر محور آبخيزداري برنامه ريزي شده است.  
وي با يادآوري اينکه حبله  رود رودي است که در استانهاي تهران و سمنان جريان دارد و از شمال کوه هاي البرز سرچشمه مي گيرد اين رود مهمترين منبع تامين آب دشت گرمسار بوده و تنها رودخانه دائمي استان سمنان به شمار مي آيد.

مدير پايدار منابع آب و خاک و مدير اجرايي حبله رود استان سمنان بيان داشت: طرح آبخيزداري حوزه حبله رود در يک ميليون 200 هزار هکتار اجرا مي شود که شهرستان گرمسار بر روي حبله رود قرار گرفته است.
وي با اشاره به اهداف طرح آبخيزداري حوزه حبله رود اظهار داشت: دستيابي به الگوهاي مناسب برنامه ريزي، مديريت،  اجرا، بهره برداري و پايش و ارزيابي منابع آب و خاک در اين حوزه آبخيز و تعميم و توسعه نتايج حاصله از پروژه به برنامه ملي حفاظت منابع طبيعي از طريق مشارکت مردم روستا و آبخيزنشينان در مديريت آبخيز کشور از جمله اين اهداف است.

معاون آبخيزداري اداره کل منابع طبيعي استان سمنان همچنين حوزه هاي گسترده طرح بزرگ حبله رود را زيرمجموعه حوزه استحفاظي استان هاي همجوار بيان کرد و گفت: دو استانداري با پنج فرمانداري در اين طرح مشارکت دارند که شامل، شهرستان هاي دماوند، فيروزکوه، گرمسار، آرادان و سرخه است.
نوچه گفت: آبي که از اين رود خارج مي شود شاه کليد منطقه است و ما توانستيم شش پروژه مرتبط با آن را به بهره برداري برسانيم که مهمترين آنها طرح مديريت چراگاه ها بود.
وي در خاتمه با بيان اينکه شهرستان سرخه در حوزه طرح حبله رود  قرار دارد مي توانيم يک سايت نمونه در شهرستان سرخه داشته باشيم و اين شهر را به عنوان پايلوت انتخاب کنيم.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان