تاریخ 1392/04/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
داروخانه هاي معين به کمک داروخانه هاي دولتي مي آيندمعاون سازمان غذا و دارو:
يارانه دارو از اول مرداد در اختيار بيمه ها قرار مي گيرد

معاون داروي سازمان غذا و دارو وضعيت دارويي حال حاضر کشور را ترسيم کرد و به اقدامات انجام شده براي حل مشکلاتي نظير بروز شديد کمبودهاي دارويي، مشکلات بيماران خاص، جبران مابه التفاوت تغيير نرخ ارز دارو، روند توزيع دارو و افزايش قيمت دارو اشاره کرد. 
به گزارش ايسنا، شمسعلي رضازاده در نشست خبري که در خبرگزاري نسيم که پيرامون مشکلات دارويي کشور برگزار شد با بيان اينکه از ابتداي امسال کمبود جدي در بازار اتفاق افتاد و تعداد کمبودهاي دارويي به بيش از 350 قلم مي رسيد، عنوان کرد: علت بروز کمبودهاي شديد دارويي در ابتداي سال 92 را بايد در مشکلاتي که سال گذشته با آن روبرو بوديم، جستجو کرد.  
وي ادامه داد: پس از دو نرخي شدن ارز در سال گذشته سيستم دوگانه اي براي تخصيص ارز ايجاد شد و شرکت هاي دارويي دچار مشکلات ناشي از کمبود نقدينگي و انتقال ارز شدند.  
معاون داروي سازمان غذا و دارو با بيان اينکه در نهايت سردرگمي صنايع دارويي باعث شد ذخاير دارويي به تدريج مصرف شوند، عنوان کرد: با اين حال و با وجود تمام مشکلات، از ابتداي امسال عزم جدي به وجود آمد تا مشکلات با همکاري مراجع و نهادهاي مختلف از شوراي عالي امنيت ملي و بانک مرکزي حل شوند.  
رضازاده يکي ديگر از مشکلات موجود در حوزه دارو را قيمت گذاري آن دانست و گفت : طي چند ماه اخير روند توليد دارو کند شده بود و اولين اقدامي که بايد براي به حرکت درآوردن چرخ صنعت دارو انجام مي داديم، همين بحث قيمت گذاري داروها بود. در همين راستا 1030 قلم دارو در ارديبهشت ماه قيمت گذاري شدند که قوت گرفتن صنايع توليدي و سرريز شدن دارو به بازار را در پي داشت.  وي به تعامل جدي با بانک مرکزي در مسير انتقال و تخصيص ارز نيز اشاره کرد و گفت : در همين راستا ارز قابل توجهي از داروها پرداخت شد و بخشي از داروهاي کمبود خورده از طريق واردات تامين شدند.    معاون داروي سازمان غذا و دارو اضافه کرد: علي رغم کمبودهاي چند ماهه در بازار دارويي و کاهش ذخاير شرکت هاي پخش و داروخانه ها در حال حاضر عدد کمبودهاي دارويي به کمتر از 50 تا 60 قلم رسيده است و با نبود دارو روبرو نيستيم.  
رضازاده با بيان اينکه بيشتر، مشکلات ما براي تامين دارو داخلي بود تا بيرون مرزي و شرکت هاي خارجي برخلاف گفته ها، ايران را تحريم نکرده اند، عنوان کرد: اکنون در صورت توان پرداخت نقدي هزينه دارو، امکان دسترسي به آن و خريد از شرکت هاي خارجي وجود دارد. 
رضازاده همچنين در توضيح جزئيات تخصيص يارانه دارو از طريق سازمان هاي بيمه گر، گفت: بحث در خصوص چگونگي تخصيص يارانه دارو به بيماران خاص از حدود چهار ماه پيش شروع شد و در نهايت به اين جمع بندي رسيديم که به جاي پرداخت يارانه به حساب بيمار، آن را به صورت کامل در اختيار بيمه ها قرار دهيم.  
وي با بيان اينکه در مقطع فعلي که سازمان تامين اجتماعي و بيمه سلامت بخشي از هزينه هاي ناشي از مابه التفاوت تغيير نرخ ارز را براي دارو پوشش نداده اند، واريز مابه التفاوت به حساب خانوار را در دستور کار داريم، گفت: اطلاعات مربوط به بيماران صعب العلاج و خاص از سازمان هاي بيمه گر دريافت شده و به حساب بيماراني که از 25 ارديبهشت تا 18 تير مابه التفاوت قيمت دارو را شخصا پرداخت کرده اند، واريز خواهد شد.  
معاون داروي سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در حال حاضر مشغول مشخص کردن حساب هاي بانکي خانوار و اطلاعات مربوط به آن هستيم.   رضازاده از در اختيار قرار گرفتن يارانه دارو به طور کامل به سازمان هاي بيمه گر از اول مرداد ماه خبر داد و گفت: اعتبار لازم براي پرداخت هاي اوليه تامين شده که براي حدود 523 هزار قلم دارو، دو ميليارد و 900 ميليارد تومان است.  

داروخانه هاي منتخب به کمک داروخانه هاي دولتي مي آيند

وي در ادامه با بيان اينکه يکي از مشکلات موجود در حوزه توزيع دارو، تمرکز آن بر داروخانه هاي دولتي است، گفت: وقتي کمبود ايجاد مي شود، تنها 15 تا 20 داروخانه داروهاي خاص و گرانقيمت را توزيع مي کنند. در نظر داريم براي افزايش سطح دسترسي بيماران به دارو و برداشتن بار مالي از دوش داروخانه هاي دولتي، داروخانه هاي منتخب يا داروخانه هاي معين را به کمک بگيريم.  
معاون داروي سازمان غذا و دارو با بيان اينکه 200 داروخانه منتخب در سطح شهر تهران به کمک داروخانه هاي دولتي خواهند آمد، گفت: اين داروخانه ها بر حسب اعلام آمادگي خودشان و همچنين ارزيابي دانشگاه هاي علوم پزشکي انتخاب خواهند شد.  
وي اضافه کرد: اين اتفاق به تدريج در شهرستان ها هم خواهد افتاد، اما در حال حاضر در تهران و کرج اجرا خواهد شد. 
رضازاده همچنين در پاسخ به اين پرسش که چه زماني آرامش بر بازار دارويي کشور حاکم خواهد شد، گفت: حدود دو ماه طول مي کشد تا بازار از دارو اشباع شود، خريدها به اندازه کافي انجام و دارو به ميزان مورد نياز در دسترس مردم قرار بگيرد. 
معاون داروي سازمان غذا و دارو درباره ذخاير دارويي کشور نيز توضيح داد: سال گذشته 800 ميليون دلار براي خريد داروهاي وارداتي صرف شد. اين در حالي است که تاکنون تخصيص ارز حدود 650 ميليون دلار براي داروهاي وارداتي اتفاق افتاده و تاکنون دو سوم آن پرداخت شده است.  
وي ادامه داد: براي مواد اوليه دارويي 250 ميليون دلار تخصيص ارز داشتيم و درخواست ها براي تامين 350 ميليون دلار ديگر ارز دارويي ارسال شده است. بنابراين تا دو ماه آينده براي داروهاي وارداتي بيش از شش ماه ذخيره و براي داروهاي توليد داخل بيش از 9 ماه ذخيره خواهيم داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان