تاریخ 1392/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نماينده ايران در مذاکرات با آمريکا، ادعاهاي کروکر را تکذيب کرد

رييس هيات مذاکره کننده ايران با آمريکا درباره عراق، ادعاي رايان کروکر، همتاي آمريکايي اش در مورد مشورت هيات ايراني در حين مذاکرات با فرمانده سپاه قدس را تکذيب کرد.  
به گزارش ايسنا شبکه خبري بي بي سي هفته گذشته در مستند «مردي با کاپشن بهاري» جايگاه رياست جمهوري محمود احمدي نژاد در هشت سال گذشته را به چالش کشيد. در بخشي از اين مستند تلويزيوني، موضوع مذاکرات سه جانبه ايران و آمريکا درباره عراق مورد اشاره قرار مي گيرد و رايان کروکر، سفير وقت آمريکا در عراق و رييس هيات آمريکايي در گفت وگو با اين شبکه ادعا مي کند که "رييس هيات ايراني دائما تقاضاي تنفس مي کرد. نمي دانستيم چرا؟ بعدا متوجه شديم که هر وقت من مطلبي مي گفتم که در دستور کار او نبود براي کسب تکليف با تهران تماس مي گرفت. او شديدا تحت کنترل بود و قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران که بخش عمليات هاي خارجي اين نيرو را هدايت مي کند مستقيما به آيت الله خامنه اي گزارش مي دهد; نه محمود احمدي نژاد.
حسن کاظمي قمي، سفير پيشين ايران در عراق که رياست هيات ايران در دو دور مذاکرات با آمريکا درباره عراق را برعهده داشته است، در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که مذاکرات در چارچوب دستورالعملي از قبل تنظيم شده و با حضور مقامات رسمي عراقي انجام شد، گفت: اين طور نبود که در چند دور مذاکرات با آمريکا درباره مسايل عراق ما جلسه را براي مشورت با مقامي ترک کنيم. اين ادعا با واقعيت هم خواني ندارد و اين مساله مي تواند از سوي مقامات عراقي حاضر در جلسات مورد تاييد قرار گيرد.   او گفت: در طول مذاکراتي که انجام شد، هيات ايراني در جلسه حضور داشته است و جلسه را ترک نکرده است.  
کاظمي قمي تاکيد کرد: مذاکرات از سوي ميزبان ضبط و ثبت شده است و اين ادعا صحت ندارد. اساسا نيازي هم نبوده است که جلسه را ترک کنيم، از اين رو بحث اين که ايران در همين جلسه با چه کسي مشورت مي کرده است هم منتفي است.  
رييس هيات ايراني در مذاکرات با آمريکا درباره ادعاي سفير وقت آمريکا در عراق اظهار کرد: اين گونه مسائل در دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي مورد بحث قرار مي گيرد و به تبع رييس شوراي عالي امنيت ملي رييس جمهور است.  
وي خاطرنشان کرد: به طور کلي در مذاکرات گاهي مسائلي مطرح مي شود که لازم است به اطلاع وزير يا رييس جمهور برسد و اين موضوعي طبيعي است.  
به گزارش ايسنا، هدف ايران از پذيرش مذاکرات با آمريکا درباره عراق، حمايت از ملت عراق و شکل گيري و ثبات يافتن موسسه ها و نهادهاي قانوني و منتخب در عراق بوده است.  
مذاکرات ايران و آمريکا به ميزباني دولت عراق به ترتيب در 7 خرداد 1386 (28 مي (2007 ،  2 مرداد 1386 (24 جولاي 2007) و 15 مرداد 1386 (6 اوت 2007) برگزار شد. دو دور اول اين مذاکرات در سطح سفير ايران و آمريکا و با حضور هوشيار زيباري و دور آخر در سطح کارشناسي بود.  
در جريان سه دور مذاکره، موضوعاتي از جمله تروريسم و راه هاي ثبات و امنيت براي رسيدن به يک چارچوب مشخص براي کمک به ملت و دولت عراق بررسي شد.  
هم چنين رضا اميري مقدم، عضو هيات مذاکره کننده ايران با آمريکا درباره عراق، با اشاره به ادعاي رييس هيات آمريکا مبني بر اين که طرف مشورت ايراني ها محمود احمدي نژاد نبوده است به خبرنگار ايسنا گفت: مذاکرات مذکور در سطحي نبوده است که نياز باشد درباره مسائل مطرح در آن به طور مستقيم با رييس جمهور تماس گرفته شود. هر موضوع سلسله مراتب خاص خود را دارد و طبيعي است در همان چارچوب رفتار مي شود.  
او در پاسخ به ادعاي رايان کروکر خاطرنشان کرد: در رابطه با مذاکرات سه جانبه ايران - عراق - آمريکا، وزارت خارجه و دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي درگير بودند و طبيعي است اگر مشورت با مقام يا مسوولي درباره مسايل مطرح در مذاکرات نياز بود در همين چارچوب صورت گيرد. برداشت سفير وقت آمريکا در عراق که رياست هيات آمريکايي را در آن مذاکرات بر عهده داشت، نشان مي دهد او از ساختار تصميم گيري در ايران مطلع نيست.  
اميري مقدم تاکيد کرد که سطح مذاکرات مذکور و اهميت آن در حدي نبوده است که رييس جمهور مستقيم آن را هدايت کند و اظهارات کروکر منطقي نيست.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان