تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تاثيرات ورزش در سنين مختلف

معمولا افرادي که سن 40 سالگي را رد مي کنند، اين سوال برايشان پيش مي آيد که چه ورزشي براي آنها مناسب تر است و چگونه بايد ورزش را از سر بگيرند.  
پايگاه اينترنتي  eurekasante  تعريف هاي مختلفي از سن بيان کرده است و تاثير آن بر ورزش را توضيح داده است. مساله ورزش بعد از 40 سالگي براي کساني که مي خواهند در اين سن ورزش را شروع کنند يا دوباره آن را از سر بگيرند، مطرح است. بدون توجه به افزايش سن و وزني که ايجاد شده، افراد بالاي چهل سال تصور مي کنند همان توانايي و استقامت گذشته را دارند. در صورتي که از سر گرفتن ورزش بعد از سن 40 سالگي نيازمند احتياط است.  
مفهوم سن واقعي  
با گذشت سال ها، ورزش کردن سخت تر مي شود، کارايي کاهش مي يابد و توانايي ها کم مي شوند. سن مفهومي است که تعريف آن ساده نيست. چندين تعريف براي سن وجود دارد که تنها تاريخ تولد نشان دهنده آن نيست.  
 سن بيولوژيک  
اين تعريف، معيارهايي دارد که کارايي ارگان هاي مختلف بدن را در نظر مي گيرد. اين نوع سن به فاکتورهاي ژنتيک و شيوه زندگي بستگي دارد: فعاليت حرفه اي، فعاليت ورزشي، شرايط زندگي و استعمال دخانيات.  
سن رواني  
اين نوع سن به تصوري که ما از خود داريم بستگي دارد. معيارهاي اندازه گيري اين سن، انطباق پذيري، تجربه، پختگي روحي و آينده نگري هستند.  
 سن اجتماعي  
اين نوع سن به معيارهاي فرهنگي جامعه بستگي دارند و با توجه به نقطه نظرات مختلف، تغيير مي کند. براي مثال زني که 35 سال سن دارد هم مي تواند يک کارمند جوان به حساب بيايد و هم يک مادر ميانسال.  
در زمينه ورزش ، همه اين معيارها به حساب مي آيند :
 سن بيولوژيک  
اين نوع سن در زمينه ورزش مهم تر است. زيرا ارگان هاي بدن و توانايي بدني بررسي مي شوند. يعني قلب، رگ ها، اسکلت بدن، ماهيچه ها، مفاصل و چشم ها در نظر گرفته مي شوند.  
 سن رواني: کسي که مشکل حافظه دارد، ممکن است در ورزش هايي که حرکت پيچيده دارد دچار مشکل شود. اين فرد نمي تواند ورزش هاي خيلي تکنيکي را شروع کند.  
سن اجتماعي  
اين نوع سن نيز در ورزش در نظر گرفته مي شود. براي مثال زني که 25 سال سن دارد اگر بدني انعطاف پذير و با انرژي داشته باشد مي تواند شروع به انجام ژيمناستيک کند، اما هم باشگاهي هاي او که اکثرا نوجوان هستند ، او را پير خواهند ديد !
مي بينيم که سن مي تواند از فردي به فرد ديگر متغير باشد، تنها سن شناسنامه اي نشان دهنده توانايي انجام ورزش نيست. بعضي افراد بيشتر جوان مي مانند و توانايي بالاتري دارند.  
 18 - تا 30 سال  
در اين رده سني، بزرگسالان بيشترين توانايي فيزيکي را دارند. ورزشکاراني که حرفه اي هستند . در اين رده سني بالاترين کارايي را دارند. در اين دوره ، تمام فعاليت هاي ورزشي قابل انجامند، مگر اين که فرد ناتواني خاصي داشته باشد.  
 30 - تا 45 سال  
افرادي که در اين سن زندگي ساکني دارند، از هماهنگي بدني و سرعت کمتري برخوردارند. استقامت و قدرت بدني نيز در اين افراد محدود است. حدود 40 سالگي توصيه مي شود تا افراد ورزش حرفه اي انجام ندهند، همچنين ورزش هايي که اقتضاي سن خاصي دارند، همچون هاکي روي يخ براي اين افراد مناسب نيست. فرد در اين سن بايد به توانايي هاي جديد خود عادت کند و طبق آنها ورزش را انتخاب کند.  
 45 - تا 65 سال  
کيفيت فيزيکي فردي که ورزش نکرده است در اين سن کاهش يافته و قدرت خود را تا حدودي از دست داده است. مي توان در اين سن ورزش جديدي را شروع کرد، اما بايد محدوديت هاي فيزيکي را در نظر گرفت. بيشتر ورزش هاي استقامتي در اين سن مناسب هستند. 
بعد از 65 سال  
کاهش کارايي حرکتي در اين سن قابل مشاهده است. افراد بايد در اين سن به تغييرات توانايي هايشان دقت کنند. نظم و شدت ورزش بايد متناسب با سن باشد. مي توان در اين سن فعاليت ورزشي را شروع کرد، اما بايد با مواظبت زياد و تمرينات خاص صورت گيرد.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان