تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نمايش هاي محمد يعقوبي استغاثه سياسي تاريخي است

دکتر فرهاد ناظر زاده کرماني با نواختن زنگ اجراي آغازين نمايش «مرد بالشي» گفت: نمايش هاي محمد يعقوبي نوعي استغاثه سياسي تاريخي است.  
اين استاد دانشگاه در آيين گشايش نمايش «مرد بالشي» کار جديد محمد يعقوبي و آيدا کيخايي که شامگاه جمعه سوم خرداد ماه برگزار شد،  گفت: براي محمد يعقوبي احترام زيادي قائل هستم. چون او هم براي تئاتر احترام قائل است و هميشه نوعي آرمان گرايي را در کارهايش پيگيري کرده و نمايش هايش استغاثه سياسي تاريخي است.  
اين نمايشنامه نويس يادآور شد: يعقوبي هميشه نگران رفاه و آزادي انسان هاست و براي همين است که تئاتر را در خدمت مي گيرد و برعکس اين کار را انجام نمي دهد.  
ناظرزاده کرماني با ابراز خرسندي از حضورش در آيين گشايش نمايش «مرد بالشي» اضافه کرد: برايم افتخار بزرگي است که زنگ آغاز اجراي نمايش «مرد بالشي» را به صدا درمي آورم; به ويژه اينکه آيدا کيخايي دانشجوي سابقم نيز در اجراي اين نمايش مشارکت دارد.  
در ادامه مجيد سرسنگي، مدير تماشاخانه ايرانشهر با اشاره به سالروز آزادسازي خرمشهر اين اتفاق را نقطه عطف هشت سال جنگ و پاسداشت تلاش کساني دانست که از اين آب و خاک دفاع کرده اند.  
اين مدير هنري اظهار اميدواري کرد: هنرمندان در خلق آثار هنري شان بيشتر به رخدادهايي مانند آزاد سازي خرمشهر بپردازند.  
سرسنگي افزود: تئاتر نزديک ترين هنر به زندگي است و نوع گفتمان آن چند بعدي است. اين هنر بر حسب وظيفه  ذاتي خود به مسائل سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي و... مي پردازد و اميدواريم تماشاگران و منتقدان آن همواره به اين نکته توجه کنند که پرداختن تئاتر به مسائل بشري جزو وظايف تئاتر است و اگر قرار است نقدي صورت بگيرد با اين نگاه همراه باشد.  
مدير عامل خانه هنرمندان ايران با ابراز خرسندي از اجراي نمايش «مرد بالشي» افزود: با کارگرداني هوشمندانه اين دو هنرمند اين نمايش مي تواند فراتر از متن برود.  
او در پايان صحبتش از مهرباني دکتر ناظرزاده کرماني تشکر کرد و يادآور شد: تاثير اين استاد بر تئاتر دانشگاهي و پرورش چندين نسل از دانشجويان تئاتر امکان ناپذير است.  
نمايش «مرد بالشي» نوشته مارتين مک دونا است که با کارگرداني مشترک محمد يعقوبي و آيدا کيخايي و بازي احمد مهران فر، پيام دهکري، نويد محمدزاده و علي سرابي هر شب ساعت 20 و 30 دقيقه در سالن شماره يک تماشاخانه ايرانشهر به صحنه مي رود.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان