تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تنديس جديد شيخ ابوالحسن خرقاني در زادگاهش رونمايي شد

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان             
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: تنديس عارف نامي، شيخ ابوالحسن خرقاني با حضور امام جمعه شاهرود و تني چند از مسئولين اين شهرستان در جوار آرامگاه اين عارف بزرگ در روستاي قلعه نو خرقان رونمايي شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، حميد يزداني اظهار داشت: اين تنديس توسط استاد حميد شانس- از مجسمه سازان نامي کشور- ساخته شده است.
وي افزود: وزن اين تنديس بالغ بر 400 کيلوگرم بوده و ارتفاع آن به يک متر و 60 سانتيمتر مي رسد و جنس آن نيز از نوع آلياژ برنز مي باشد.
وي با اشاره به اينکه روستاي قلعه نو خرقان از زمره روستاهاي هدف گردشگري بخش بسطام شهرستان شاهرود است،گفت: مجموعه تاريخي - فرهنگي شيخ ابوالحسن خرقاني يکي از پربازديدترين مجموعه هاي تاريخي و گردشگري استان سمنان است.
شيخ ابوالحسن علي بن جعفر بن  سلمان خرقاني عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجري از چهره هاي بسيار درخشان عرفان ايراني است .
گفتار و کردار اين عارف ايراني که در روستاي قلعه خرقان شهرستان شاهرود مي زيسته است، در طي گذشت نزديک به يک هزار سال همواره مورد توجه، دقت، مطالعه و سرمشق عارفان و شاعران و متفکران و محققان بوده است.
حسن سلوک و عنايت به اخلاق و منش انساني شيخ خرقان چنان بود که امروز پس از گذر سال هاي مديد از خاموشي دنيوي اين مرد بزرگ، آتش عشق جاودانه اش همچنان پر شور است و سخن جاودانه اش همچنان به گوش مي رسد که« هر که در اين سرا درآيد نانش دهيد از ايمانش نپرسيد چه آنکه در نزد باري تعالي به جان ارزد بر خوان بوالحسن البته به نان ارزد».

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان