تاریخ 1392/03/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
براي اولين بار در کشور اجرا شد;
آغاز طرح بسيج همگام با کشاورز در استان
انجمن هماهنگي معلولين استان سمنان راه اندازي مي شود

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
مديرکل سازمان بهزيستي استان سمنان، از راه اندازي انجمن هماهنگي معلولين استان سمنان در آينده نزديک خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل بهزيستي استان سمنان; حجت الاسلام علي پهلوان در نشست اعضا» هيات مديره انجمن توانخواهان معلولين جسمي و حرکتي شهرستان سمنان که در سازمان بهزيستي استان برگزار شد گفت: معلولان عزيزترين و شريف ترين قشر جامعه هستند.
وي با بيان اينکه در استان سمنان دو هزار و 542 معلول جسمي و حرکتي زيرپوشش سازمان بهزيستي هستند، اظهار داشت: از اين تعداد 196 نفر ضايعه نخاعي هستند.
پهلوان زندگي شهروندان داراي معلوليت را از دو جنبه شاخص هاي عمومي رفاهي و شاخص هاي اختصاصي مربوط به معلولان بررسي کرد و با اشاره به شاخص رفاهي ويژه معلولان، عنوان کرد: هزينه هايي از قبيل توانبخشي، دارو و مخارج جانبي، هزينه هاي اضافي هستند که به افراد معلول تحميل و باعث مي شود تا افت شاخص هاي رفاهي معلولان در مقايسه با ساير افراد جامعه شديدتر باشد.
مديرکل بهزيستي بحث مناسب سازي را بسيار مهم دانست و عنوان کرد: مناسب سازي امري تخصصي است که داراي شاخص ها و استانداردهاي خاص خودش است که تمام سازمان ها و افراد بايد در ساخت اماکن اداري و مسکوني به آن توجه کنند.
پهلوان از مسئولان حج و زيارت خواستار سهميه حج براي معلولان شد.
وي فعاليت سمن ها را بسيار مهم دانست و اظهار داشت: بايد سمن ها در خصوص آگاه سازي مسئولان کشور در رده هاي مختلف از نياز ها و توانمندي هاي شهروندان داراي معلوليت کشور، آگاهي عموم جامعه نسبت به شرايط، نياز هاي افراد معلول و به ويژه آگاهي از توانمندي افراد معلول به منظور ايجاد بستر مناسب، افزايش مشارکت اجتماعي افراد معلول و آگاه سازي خود افراد معلول نسبت به اولويت نياز هايشان، شيوه تعامل صحيح با جامعه و مسئوولان و ايجاد توانمندي علمي در آنان جهت مشارکت، در بهبود شرايط افراد معلول و کل جامعه فرهنگ سازي کنند.
شايان ذکر است; در اين نشست درخصوص مشکلات معلولان و همايش روز جهاني معلولين بحث و تبادل نظر شد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان