تاریخ 1392/03/05 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مدير کل حفاظت محيط زيست استان خبر داد;
استان سمنان زيستگاه هر 8 گونه گربه ايراني

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
مدير کل حفاظت محيط زيست استان سمنان به مناسبت فرارسيدن اول خرداد، روز جهاني تنوع زيستي گفت : تنوع زيستي ميراث ارزشمندي است که آن را از نسل هاي قبل به امانت گرفته ايم و به نسل هاي بعد خواهيم سپرد بنابراين تک تک افراد جامعه مي توانند هر فعاليتي را هرچند بسيار کوچک، براي کمک به محيط زيست و حفظ آن انجام داده تا اين ميراث گران قدر را براي خودمان و آيندگان حفظ کنيم .
ظهرابي افزود: با آن که سير تکاملي موجودات کره زمين چند ميليون سال طول کشيده است، امروزه به دليل بدرفتاري انسان با طبيعت پيرامون خود و تخريب زيستگاه ها، پراکندن آفت هاي گياهي و جانوري، تخليه آلاينده ها در هوا، خاک و آب، روند انقراض اين گونه ها با سرعت بسيار نگران کننده اي در حال افزايش است.
وي با اعلام اين خبر افزود : استان سمنان ميزبان گونه هاي جانوري متنوعي از رده پستانداران- خزندگان- پرندگان - آبزيان و دوزيستان با تنوع و فراواني منحصر به فردي مي باشد. مناطق اين استان انواع جانوران وحشي کمياب اعم از پرنده - خزنده و پستاندار را به صورت پراکنده در قسمت هاي کوهستاني، دشت و کوير ميزباني مي نمايد.
استان سمنان داراي بيش از 50 گونه از 164 گونه پستاندار ايران بوده و متجاوز از 160 گونه پرنده و بيش از 40 گونه خزنده، 6 گونه دوزيست و چندين گونه ماهيان را شامل مي شود  و همچنين وجود بيش از 650 گونه گياهي مجموعا بيانگر تنوع بالاي جانوري و گياهي استان در سطح کشور است.
وي همچنين از اين استان به عنوان زيستگاه تمامي 8 گونه از گونه هاي مختلف گربه هاي ايراني شامل پلنگ- يوزپلنگ آسيايي- کاراکال-سياه گوش-گربه پالاس-گربه شني- گربه جنگلي و گربه وحشي نام برده و خاطر نشان کردند: مهمترين گونه هاي جانوري در معرض خطر انقراض استان شامل گورخر ايراني، يوزپلنگ آسيايي، زاغ بور، گربه پالاس و گونه آندميک استان وزغ کويري مي باشد که اين اداره کل تمامي تلاش خود را در حفظ و نگهداري اين گونه هاي ارزشمند خواهد نمود.
شايان ذکر است : تنوع زيستي شبکه اي از همه موجودات زنده، اعم از گياهي و جانوري است و نژادهاي انساني، جانوران، گياهان، قارچ ها و ساير جانداران تک سلولي را در بر مي گيرد . يکم خرداد مصادف با 22 ماه مي هر سال از طرف کنوانسيون تنوع زيستي روز جهاني تنوع زيستي در جهان نامگذاري شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان