تاریخ 1392/03/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون گمرک:
داروي دپو شده در گمرک نداريم

معاون گمرک ايران گفت: هيچ مشکلي در ترخيص داروهاي وارداتي از گمرک هاي کشور وجود ندارد. 
محمدرضا نادري در گفت وگو با ايسنا درباره اين که گفته مي شود حجم زيادي از داروهاي وارداتي به دليل مشکلات ارزي پيش آمده در گمرک هاي کشور دپو شده و ترخيص نمي شوند، گفت: چنين چيزي نيست و هيچ مشکلي در ترخيص داروهاي وارداتي وجود ندارد.  
وي افزود: گمرک حتي داروها را براساس تعهدات اسنادي وزارت بهداشت نيز در سريع ترين زمان ممکن ترخيص مي کند. اگر عده اي مدعي رسوب دارو در گمرک ها هستند مستندات خود را اعلام کنند تا ما بررسي کنيم.  
اين اظهارات در حالي مطرح مي شود که رييس انجمن سرطان ايران با اشاره به رسوب حجم بالايي از داروها در گمرک هاي کشور گفته که کمبود دارويي که امروز در برخي از حوزه هاي پزشکي در کشور شاهد آن هستيم با تسهيل در ترخيص داروهاي موجود در گمرک ها برطرف خواهد شد.  
به گفته عبدالله فضلعلي زاده هم اکنون ترخيص ميزان قابل توجهي دارو و تجهيزات پزشکي در گمرک منتظر اعمال نظر مسئولان در زمينه نرخ ارز دارو است و مسئولان بايد در اين رابطه تعجيل کنند تا بيش از اين شاهد فشار ناشي از کمبود دارويي نباشيم.  
بانک مرکزي اعلام کرده است که از ابتداي سال جاري تا 16 ارديبهشت ماه 157 ميليون دلار براي دارو، مواد اوليه دارويي و تجهيزات پزشکي اختصاص داده است. 
دارو و برخي تجهيزات پزشکي سال قبل در اولويت اول واردات کالا قرار داشتند و براي واردات نيز ارز مرجع دريافت مي کردند. بانک مرکزي در 11 ماهه سال 1391 مبلغ  1.3 ميليارد دلار براي واردات دارو اختصاص داد. بانک مرکزي در اوايل ارديبهشت ماه سال جاري با صدور بخشنامه اي ارز مرجع واردات دارو را حذف و اعلام کرد کرد که از اين پس دارو صرفا با ارز مبادله اي وارد خواهد شد.  
در همين حال طبق اظهارنظر فعالان صنعت و بازار دارو قيمت انواع دارو در بازار به شدت افزايش يافته است. همچنين برخي گزارش ها حاکي از آن است که برخي داروخانه هاي فرصت طلب اقدام به احتکار داروهاي ضروري و موردنياز مردم کرده اند.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان