تاریخ 1392/02/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خودروهاي مدل 91 و 92 هم زمان عرضه مي شوند

در پديده اي جالب توجه در صنعت خودروي ايران، خودروهاي مدل 91 و 92 همزمان عرضه مي شوند.  
به گزارش ايسنا اين وضعيت در حالي است که عرضه انبوه خودروهاي مدل سال گذشته (91) در کنار عرضه محدود خودروهاي مدل سال جديد  (92) در هيچ يک از سال هاي گذشته سابقه نداشته است.  
به گفته فعالان بازار خودرو دليل شکل گيري چنين پديده اي قهر سه ماهه مصرف کنندگان با خودروسازان است به گونه اي که خودروهايي که در اسفندماه سال گذشته فروش نرفتند هم اکنون با پلاک سال قبل و در حجم بالا عرضه مي شوند.  
در مقابل اما تعداد خودروهايي که با پلاک سال جديد شماره گذاري و وارد بازار شده اند محدود است به گونه اي که عمده موجودي بازار خودرو هم اکنون مربوط به خودروهاي مدل 91 است. اين خودروها به طور ميانگين به قيمتي حدود يک ميليون تومان ارزان تر از خودروهاي مدل 92 عرضه مي شوند.  
به عنوان مثال در حالي که خودروي سايپا 131 SX مدل 91 به قيمت حدود 14 ميليون و  500 هزار تومان عرضه مي شود اما قيمت مدل 92 اين خودرو حدود 15 ميليون و 300 هزار تومان است. همچنين اگرچه قيمت مدل 91 تندر 90  E2 حدود 30 ميليون و 500 هزار تومان است اما مدل 92 اين خودرو به قيمت حدود 32 ميليون و 500 هزار تومان عرضه مي شود.  
اين وضعيت در حالي است که هم اکنون بازار خودروهاي داخلي در رکودي گسترده به سر برده و خريد و فروش چنداني انجام نمي شود. پيش از اين رييس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو کشور اظهار کرده بود تا زماني که قيمت خودروهاي داخلي در بازار آزاد رو به کاهش باشد بازار از رکود فعلي خارج نخواهد شد.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان