تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روز شمار تاريخ

 21 ارديبهشت برابر با 30 جمادي الثاني و 11 مي

1298  ش:  اعدام دکتر "حشمت" از ياران ميرزا کوچک خان جنگلي به دستور تيمور تاش حاکم گيلان  
دکتر ابراهيم حشمت الاطبا»، يکي از مردان آزاده، خدمتگزار و نيک نامي بود که در جنبش مشروطيت از مجاهدين صديق و در قيام جنگل از سران فداکار و نزديک به ميرزا کوچک خان جنگلي بود. وي در جريان نهضت جنگل، به واسطه خدمات پزشکي اش، محبوبيت زيادي در لاهيجان کسب کرده بود و در آنجا يک گروه چند ...  
1333ش:محکمه تجديدنظر نظامي تهران 21 ارديبهشت سال 1333 دکتر مصدق که همچنان خود را نخست وزير قانوني ايران و دولت وقت را رژيم کودتا و دست نشانده خارجي معرفي مي کرد به سه سال زندان محکوم ساخت. دکتر مصدق که از آغاز هم اين محاکمه را خلاف قانون و نا صالح اعلام داشته بود و گفته بود که جاي محاکمه اعضاي کابينه ديوان عالي کشور است; نه محکمه نظامي به اين حکم هم اعتراض کرد. دستگاه دادستاني نظامي براي دکتر مصدق تقاضاي مجازات اعدام کرده بود.  
1337ش: 21 ارديبهشت سال 1337 به حکم محکمه نظامي و تاييد شاه، «خسرو روزبه» سرگرد کمونيست و از اعجوبه هاي تاريخ معاصر ايران اعدام شد. وي در تيرماه 1336 سالها پس از فرار و ادامه فعاليت به صورت زير زميني، در خانه اي در خيابان سيروس جنوبي (محله بازارچه اسماعيل بزاز) به دام ماموران افتاده بود. با وجود اين، دست به فرار زد ولي در جريان فرار، هنگام بالا رفتن از تير برق هدف گلوله قرار گرفت، مجروح و دستگير شد و مدت ها در زندان تحت درمان بود. سرگرد روزبه قبلا هم بارها دستگير و از دست ماموران فرار کرده بود.
1349ش:  توفان شديد در تهران چند ساختمان را در هم ريخت. درخت هاي کهن را از ريشه کند و دو نفر را کشت و 9 نفر را مجروح کرد.
1351ش:  قيمت طلا از طرف بانک مرکزي هر کيلو 14600 تومان اعلام شد.
1359ش:  پيوستن رسمي اروپاي غربي به آمريکا در تحريم اقتصادي جمهوري اسلامي ايران  
به دنبال واقعه فتح لانه جاسوسي آمريکا توسط دانشجويان پيرو خط امام در 13 آبان 1358 و پس از شکست طرح تحريم اقتصادي ايران از طريق سازمان ملل به دليل وتوي يکي از اعضاي شوراي امنيت، برخي از کشورهاي اروپايي تصميم گرفتند که از امضاي قراردادهاي جديد با جمهوري اسلامي خودداري نموده و ايران ...
665  م: درماه مي سال665 ميلادي مردم مازندران  با هدف ايستادگي بهتر در برابر حملات نظامي اعراب به اين استان ايران، شاپور باونديان(بانديان شاپور) از وابستگان خاندان اسپهبدان را به رياست خود (حکومت مازندران) برگزيدند. اين خانواده تا 65 سال بعد بر مازندران حکومت کرد.
1387م: گاهنامه (تقويم تاريخ) رافائل (تنها شامل رويدادهاي قرون 14 و 15 ميلادي که مولف ايتاليايي اش آن را در سال 1520 به پايان رسانده است) در مقدمه حوادث ماه مي 1387 چنين آورده است: ايرانيان از يک فاتح تازه (امير تيمور) که از همان نژاد چنگيزاست و از بريدن سرها بسان هندوانه لذت مي برد خواب و خوراک ندارند. او که از يک پا لنگ است و سري بزرگ دارد با سپاهيان خود به اصفهان و شيراز نزديک مي شود، و شيراز شهر شمس الدين محمد (حافظ) است که غزلسرا، حکيم، فرهيخته و انساندوستي چون او به دنيا نيامده است و ....».
1645م: مرگ "ژان دو لابروير" عالم علم اخلاق و نويسنده فرانسوي
1812م: «اسپنسر پرسوال Perceval Spencer » نخست وزير 50 ساله انگلستان و پدر شش پسر و شش دختر يازدهم ماه مي 1812 در تالار انتظار مجلس نمايندگان اين کشور به دست يک مرد ورشکسته به نام «جان بلينگامBellingham John » کشته شد. جان که بر اثر بدي اوضاع اقتصادي که نتيجه درگيري انگلستان با ناپلئون در جنگ ها و نيز تحريم اقتصادي انگلستان از سوي فرانسه و دوستان فرانسه بود، سرمايه خود را از دست داده و ورشکست شده بود براي دادن عريضه به نخست وزير به مجلس رفته بود که در آنجا به قتل پرسوال دست زد.
1864م: تولد خانم "اتل ليليان وينيچ" نويسنده معروف انگليسي  
اتل ليليان وينيچ" نويسنده و موسيقي دان انگليسي بود و در خانواده جرج بول يکي از دانشمندان برجسته انگليسي در 11 مي 1864 ديده به جهان گشود. پدر وي پروفسور رياضيات بود، مادرش درباره مسائل اجتماعي مقالاتي مي نوشت. «جرجي اورست»، عموي مادر او، جغرافيدان مشهوري بود و مرتفع ترين قله...  
1867م:  تشکيل کشور "لوکزامبورگ" در اروپاي غربي 
يازدهم مي 1867 قدرت هاي اروپايي در اجلاس خود بار ديگر و براي سومين بار در طول قرن نوزدهم مهر تاييد بر استقلال دوک نشين «لوکزامبورگ» گذاردند. اين کشور دو هزار و پانصد کيلومتر مربعي با پانصد هزار جمعيت ميان فرانسه، آلمان و بلژيک قرار گرفته و با اين کوچکي، از موسسان اتحاديه اروپا و پيشگامان عضويت در «ناتو» بوده است. کشور لوکزامبورگ که نام اصلي آن، "لوتسلبورگ" مي باشد در قرن دهم ميلادي پديد آمد و به عنوان يکي از توابع امپراتوري عظيم روم شکل گرفت و تا قرن پانزدهم ادامه يافت. اين دوک نشين در اواخر اين قرن جزئي از هلند گرديد و بر اساس مصوبه کنگره وين به اتحاديه آلمان ملحق گرديد.
گردآوري: سلماز عرب عامري

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان