تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
درس هاي بزرگي که مي توان از مورچه ها آموخت

همه ما سعي مي کنيم که از افراد بزرگ درس زندگي بگيريم و دوست داريم رمز و راز موفقيت  آنها را بدانيم. اما فراموش مي کنيم که گاهي بزرگترين درس هاي زندگي از کوچکترين موجودات کنار ما گرفته مي شوند.
مثلا مورچه ها را در نظر بگيريد. آيا باور مي کنيد که اين موجودات کوچک مي توانند به ما ياد بدهند که چطور بايد زندگي بهتري داشته باشيم؟
از رفتار مورچه ها مي توانيم چهار درس مهم بگيريم که به ما براي داشتن زندگي بهتر کمک مي کنند.
1. مورچه ها هيچ وقت تسليم نمي شوند. آيا متوجه شده ايد که چطور مورچه ها هميشه به دنبال راهي براي رد شدن از موانع هستند؟ انگشتتان را در راه يک مورچه قرار دهيد و آن را دنبال او بکشانيد، يا حتي روي او. مدام به دنبال راهي براي عبور از انگشت شما خواهد بود. هيچ وقت يکجا نمي ايستد و گيج نمي ماند. هيچ وقت دست از تلاش بر نمي دارد و عقب نمي کشد.
همه ما بايد ياد بگيريم که اين چنين باشيم. هميشه موانعي در زندگي ما وجود دارد. چالش اين است که دست از تلاش برنداريم و به دنبال راه هاي جايگزين براي رسيدن به اهدافمان باشيم.
2. مورچه ها همه تابستان به فکر زمستان هستند. داستان قديمي گنجشک و مورچه را يادتان هست؟ در اواسط تابستان، مورچه ها به شدت مشغول جمع کردن آذوقه براي زمستان خود هستند- در حالي که گنجشک براي خود خوش مي گذراند. مورچه ها مي دانند که تابستان- اوقات خوش-براي هميشه نمي ماند. بالاخره زمستان مي آيد. اين درس خيلي خوبي است. وقتي زندگي خوب مي شود، نبايد مغرور شويد و تصور کنيد که هيچ وقت زندگيتان با شکست روبه رو نخواهد شد. با ديگران با ملاطفت و مهرباني رفتار کنيد. براي روزهاي سخت پس انداز کنيد و به فکر آينده باشيد و يادتان باشد که اوقات خوب هميشه نيستند اما انسان هاي خوب هميشه هستند.
3. مورچه ها همه زمستان به فکر تابستان هستند. وقتي با سرماي طاقت فرساي زمستان مواجه مي شوند، هميشه به خودشان يادآور مي شوند که اين هميشگي نخواهد بود و بالاخره تابستان فرا مي رسد. و با اولين اشعه هاي خورشيد تابستان، مورچه ها بيرون مي آيند و آماده کار و تلاش و تفريح هستند. وقتي ناراحت و افسرده هستيد و وقتي تصور مي کنيد مشکلات تمامي ندارند، خوب است که به خودتان يادآور شويد که اين نيز مي گذرد. اوقات خوش فرا مي رسد و خيلي مهم است که هميشه رويکري مثبت به زندگي داشته باشيد.
4. مورچه ها هرچه از توانشان برمي آيد را انجام مي دهند. مورچه ها چه مقدار غذا در تابستان جمع مي کنند؟ هرچقدر که بتوانند! اين الگوي خيلي خوبي براي کار است. هرچه که از دستتان برمي آيد را انجام دهيد. يک مورچه نگران اين نيست که مورچه ديگر چقدر غذا جمع کرده است. عقب نمي کشد و به اين فکر نمي کند که چرا بايد اينقدر سخت تلاش کند. از حقوق کم خود هم شکايت نمي کند. آنها فقط سهمشان را از کار انجام مي دهند. موفقيت و خوشبختي معمولا در نتيجه 100% به دست مي آيد- يعني همه آنچه که در توان داريد را به کار گيريد. اگر به اطرافتان نگاه کنيد، افراد موفقي را مي بينيد که با هرچه در توانشان هست زحمت مي کشند.
پس:
1) عقب نکشيد.
2) به فکر آينده باشيد.
3) مثبت انديش باشيد.
4) تا منتهاي توان خود تلاش کنيد.
و يک درس ديگر هم هست که مي توانيد از مورچه ها ياد بگيريد. آيا مي دانستيد که مورچه ها مي توانند شيئي با 20 برابر وزن خود حمل کنند؟ شايد ما هم همين طور باشيم. ما مي توانيم سختي ها را به دوش بکشيم و حجم کارهاي سخت و زياد را مديريت کنيم. دفعه بعد که چيزي موجب ناراحتيتان شد و تصور کرديد که قادر به تحمل آن نيستيد، دلسرد نشويد. به آن مورچه کوچک فکر کنيد و يادتان باشد که شما هم مي توانيد وزن بيشتري را به دوش بکشيد!
منبع: مجله سبز

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان