تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چرا جوانان از ازدواج فراري اند؟

چندان نيازي به آمار و ارقام نيست. همين که به اطرافتان نگاه کنيد، مي بينيد که تعداد پسران مجرد نسبت به نسل قبل چند برابر شده است. اين موضوع را سازمان جوانان هم تاييد مي کند که; پسرها اشتياق چنداني براي ازدواج ندارند.
طبق يک  نظرسنجي که با هدف بررسي عوامل موثر بر تاخير ازدواج از منظر جوانان انجام شد، نشان داده که 5/49 درصد پسران 15 تا 29 ساله مجرد اصلا شرايط خود را براي ازدواج مناسب نمي بينند اما از ميان دختران همين سال، تنها 3/22 درصد براي ازدواج آمادگي ندارند. تحليل يک جامعه شناس را با هم مي خوانيم:

6/52 درصد از دختران به خاطر ادامه تحصيل ازدواج نمي کنند
دلايلي که جوانان را در بستن پيمان مشترک منصرف مي کند کم نيستند، اما اين نظرسنجي نشان مي دهد قصد ادامه تحصيل، يکي از اصلي ترين اين دلايل است. يافته ها نشان مي دهد 6/52 درصد از دختران و 8/44 درصد از پسران ترجيح مي دهند به جاي ازدواج، درس شان را ادامه دهند. افزايش سطح تحصيلي دختران نسبت به پسران هم به نظر 4/74 درصد دختران و 40درصد پسران در کاهش آمار ازدواج تاثيرگذار است.
  نمي توان عوامل ديگر را فراموش کرد و تنها تمايل به ادامه تحصيل را در اين زمينه موثر دانست. در بسياري موارد، تمايل افراد، به ويژه دختران به ادامه تحصيل ناشي از بيکاري است و بسياري از پسر ها هم براي به دست آوردن شان اجتماعي بالاتر به تحصيلات رو مي آورند. خيلي از دخترها تحصيل را به عنوان يک سرگرمي و راهي براي ورود به جامعه مي بينند و پسرها هم گمان مي کنند که با بالاتر بردن پايگاه اجتماعي شان، براي داشتن يک ازدواج موفق امکان بيشتري را پيدا مي کنند.

8/91 درصد پسران به خاطر نداشتن شغل مناسب ازدواج نمي کنند
بر کسي پنهان نيست که نگراني هاي اقتصادي بيشتر از هر دليل ديگري جوانان را به مجرد ماندن ترغيب مي کند. از هزينه هاي سرسام آور اجاره خانه گرفته تا فراهم کردن مقدمات يک جشن عروسي و به جا آوردن رسوم، همه و همه در منصرف کردن جوانان از ازدواج نقش دارند.
طبق اين نظرسنجي، يافتن شغل مناسب به نظر 9/89 درصد دختران و 8/91 درصد پسران، انتظار جهت دستيابي به امکانات رفاهي براي شروع زندگي مشترک از نظر 5/81 درصد دختران و 6/83 درصد پسران، اشتغال زنان نيز از نظر 4/78 درصد دختران و 6/41 درصد پسران تاثير زيادي دارد. همچنين به نظر 2/52 درصد دختران و 9/44درصد پسران کسب درآمد توسط زنان و بي نيازي آنها از مردان در افزايش سن ازدواج جوانان تاثير بسيار زيادي در تاخير سن ازدواج دارد.
مي توان مشکلات اقتصادي و معيشتي را به عنوان عامل اصلي دوري جوانان از ازدواج در نظر گرفت. در کشور ما با وجود سنت هاي بسياري که بار مالي زيادي را بر دوش خانواده ها مي گذارند، اقدام براي ازدواج نيازمند پشتوانه مالي بزرگي است و اين موضوع باعث طفره رفتن جوانان از اين تصميم مي شود. سنت هايي مثل جهيزيه کامل، هديه هاي سنگين براي مناسبت هاي مختلف و بسياري موارد ديگر، به 2 جوان که پشتوانه مالي قوي ندارند اجازه تصميم گيري در اين مورد را نمي دهد. در بسياري از موارد، خانواده ها هم امکان تحمل چنين بار مالي سنگيني را ندارند و براي ازدواج فرزندانشان پيش قدم نمي شوند.

45 درصد دخترها براي شرايط ازدواج سختگيري مي کنند
ميزان سختگيري پاسخگويان براي انتخاب همسر در پسرها از دختران بيشتر است. نتايج ارزيابي ها نشان مي دهد درحالي که تنها 45درصد دخترها سختگيري بسيار زيادي براي شرايط ازدواج دارند اما حساسيت پسرها هم کم نيست و 1/53 درصد آنها دنبال شرايط ايده آلي براي ازدواج هستند.

فقط 5/6 درصد پسرها شرايطشان را براي ازدواج مناسب مي دانند
5/27 درصد دختران و 5/49 درصد پسران اصلا شرايط خود را براي ازدواج مناسب نمي بينند و فقط 3/22 درصد دختران و 5/6 درصد از پسران شرايط خود را به ميزان زياد و بسيار زياد براي ازدواج مناسب دانسته اند.
  در شرايط فعلي تنها در موارد اندکي مي بينيم که هر دو طرف شاغل هستند و در اغلب موارد تنها يکي از 2نفر، شغلي با درآمد قابل قبول دارد. از آنجا که در فرهنگ ما برعهده گرفتن مسئوليت هاي مالي توسط زنان چندان شايسته تلقي نمي شود، پسراني که درآمدي ندارند، نمي توانند تصميمي براي تشکيل خانواده بگيرند. درست است که پسران شاغل در شرايط فعلي کم نيستند. اما با وجود هزينه هاي بالاي زندگي، يک کار ساده با درآمد ناچيز نمي تواند هزينه هاي سنگين زندگي را پاسخگو باشد و از عهده مخارج سنگين يک زندگي بربيايد.

8/20 درصد دختران، عروسي رويايي مي خواهند
نحوه برگزاري مراسم ازدواج هم از مواردي است که نمي گذارد اين پيمان به راحتي بسته شود. اين بار دختران هستند که مانع مي تراشند و از آرزوهاي کودکي شان نمي گذرند. بر اساس آمار ها تنها 3/40 درصد از دختران حاضرند با يک عروسي ساده به خانه بخت بروند، در حالي که 2/43 درصد از پسران اهميتي به يک عروسي مجلل نمي دهند. ميزان تمايل به انجام مراسم عروسي در يک سالن مجلل يا در يک هتل يا باشگاه درجه يک هم در دختران 8/20 درصد است و در پسران 2/15 درصد است.
بعضي از تجملات نادرستي که در فرهنگ ما نهادينه شده اند، مانع از تشکيل يک زندگي آرام مي شوند. شايد اگر خود خانواده ها در اين زمينه آگاهي پيدا کنند آمار ازدواج روزبه روز بالاتر برود.
مسئولان بايد با ايجاد کار براي جوانان، يکي از اصلي ترين دغدغه ها را حل کنند. از طرف ديگر اگر دولت بتواند مسکن هايي را با شرايط ويژه به جوانان واگذار کند، مطمئنا شاهد آمار بسيار بالاتري در زمينه ازدواج خواهيم بود. گام بعدي فرهنگ سازي است; با از بين بردن تجملات و فرهنگ سازي درست در ميان جوانان، مي توانيم مشکل را حل کنيم.

معيارهاي ازدواج موفق چيست؟
به گفته رئيس مرکز مطالعات و پژوهش هاي راهبردي وزارت ورزش و جوانان، نتايج مربوط به معيارهاي پاسخگويان از ازدواج موفق نشان مي دهد تفاهم و درک متقابل، شرايط مالي مناسب و صداقت به ترتيب از مهم ترين معيارهاي موردنظر پاسخگويان محسوب مي شود و از بين معيارهاي عنوان شده براي ازدواج در اين طرح در بين دختران و پسران به ترتيب 3مورد اخلاق و رفتار، همفکر و هم عقيده بودن و هم ترازي فرهنگي خانواده ها از مهم ترين عوامل بوده اند.
  همه اين عوامل را مي توان به عنوان فاکتور هاي دخالت کننده در ازدواج و موفقيت آن بررسي کرد اما همان طور که گفته شد، در شرايط فعلي، عامل اقتصاد از مهم ترين دلايلي است که تشکيل يک زندگي و دوامش را تحت تاثير قرار مي دهد. با فرهنگ سازي و تغيير نگاه جوانان نسبت به شرايط تشکيل خانواده هم مي توان قدم بسيار موثري در اين زمينه برداشت.
منبع: مجله سيب سبز

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان