تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظرفيت شما چه قدر است؟

منظور از ظرفيت همان سعه صدر است که در فارسي بهتر از دو واژه گنجايش و تحمل، معادلي براي آن نمي توان يافت اين معنا براي ظرفيت، در لغت نامه معين هم آمده است. پس ظرفيت يعني گنجايش روحي براي تحمل کردن. آن هم نه تحمل درد، بلکه تحمل سختي ها و احساسات مختلف و بالاتر از آن، تحمل احساسات متضاد در کنار هم.
ظرفيت، همان چيزي است که براي گذشت کردن، عفو و اغماض و براي بسياري از لوازم خوش خلقي به آن احتياج داريم. ظرفيت که افزايش يابد کارهاي بزرگ هم کوچک جلوه مي کنند، اضطراب کم مي شود و آرامش پايدارتري به دست ميآيد.  
با افزايش ظرفيت، کمتر چيزي مي تواند شخص را ناراحت و رنجيده کند. انساني که آستانه تحملش بالاست و با هر حرف و سخني رنجيده نمي شود، به سهولت مي تواند به ديگران محبت کند و خود نيز دنياي شادي داشته باشد. اما وقتي ظرفيت کم باشد، هميشه چيزي براي ناراحت شدن، دليلي براي قهر کردن، مشکلي براي خجالت کشيدن و بهانه اي براي شرکت نکردن مخصوصا در فعاليت هاي جمعي و کارهاي خير وجود دارد.  
خوشبختانه ظرفيت نعمتي است که کاملا اکتسابي است. البته برخي از صفات خوب مثل شجاعت و خوش قلبي راه کسب ظرفيت را هموارتر و برخي از صفات همچون عجز و کم جراتي، تکبر و خودخواهي آن را دشوار مي کند. اما در هر حال سطح ظرفيت را مي توان با تمرين ارتقا داد.

تمرين هاي زير در جهت ارتقا» سطح ظرفيت موثر است:
1- توکل و دعا: ابتدائا بايد به خدا توکل کرد و همواره از او خواست. خواندن آيات 25تا 28 سوره طه در اين خصوص بسيار سودمند است.  
قال رب اشرح لي صدري و يسر لي امري و احلل عقده من لساني يفقهوا قولي
موسي عليه السلام گفت پروردگارا سينه ام را گشاده گردان. کارم را برايم آسان کن. گره از زبانم بگشا و گفتارم را به ديگران بفهمان (موثر قرار ده)
2- تحمل سختي ها:  ظرفيت انسان با تحمل سختي هاي زندگي زياد مي شود. امکان ندارد کسي که در زندگي اش با شدائد و نابساماني هاي زيادي دست و پنجه نرم کرده (به شرطي که از زير بار مسئوليت ها فرار نکرده باشد)، انسان کم تحملي باقي بماند. تفاوت هاي چنين شخصي با ديگران در موقعيت هاي مختلف، مشخص خواهد شد. بنابراين براي افزايش ظرفيت بايد به انجام کارهاي سخت رو کرد. اگرچه اين کارها کاملا جنبه جسماني داشته باشند. در پادگان هاي نظامي براي تمرين تحمل سختي هاي جنگ با دشمن، تمرين هاي سخت رزمي را با شدت و سخت گيري هاي زيادي انجام مي دهند. اين سخت گيريها واقعا تاثير زيادي در تحمل سختي هاي فوق العاده جنگي دارد. از اين رو مي توان ادعا کرد تحمل مرارت هاي مخصوص رشته هاي مختلف ورزشي هم مي تواند موجب افزايش تحمل اخلاقي افراد شود.
3- دانش: دانش ما هرچه بيشتر و جهلمان هرچه کمتر مي شود، قدرت تسلط ما بر زندگي بيشتر مي شود. و اين دقيقا لازمه ظرفيت اخلاقي است.
دانش مثل اشيا» مادي نياز به ظرف دارد. گاهي وقتها با يادگرفتن چيزهايي دور از انتظار به شدت هيجان زده يا سردرگم و متحير مي شويم يعني براي آن اطلاعات ظرف مناسب نداشتيم. اما از آنجا که دانش ذره ذره زياد مي شود، ظرف آن هم ذره ذره رشد مي کند.
4- تمرين هاي احساسي :  ظرفيت را با تمرين هاي احساسي هم مي توان افزايش داد. تمرين کنيد از يک احساس به احساس ديگر منتقل شويد. مثلا اگر مي توانيد تمرين کنيد وقتي عصباني هستيد با لبخند و آرامش سخن بگوييد. يا وقتي خجالت مي کشيد، با جرات رفتار کنيد.
اگر مي توانيد همان وقت که با همسرتان دعوا مي کنيد با فرزندتان با مهرباني سخن بگوييد. يا همان وقت که بسيار ناراحتيد با آرامش نماز بخوانيد.
تمرين کنترل خشم، تمرين کنترل رفتار در هنگام شرم و خجالت، تسلط بر اعصاب در هنگام ناراحتي هاي شديد، تقويت جرات با تمرين حرف زدن در حضور جمع سخنراني; آواز خواندن براي ديگران و ... همه از تمرين هاي عملي موثر در ارتقائ ظرفيت افراد هستند. اما اين تمرين ها بسيار سخت اند و خودشان نيازمند يک حدي از ظرفيت هستند. بسياري از افراد اگر در يک روز به شدت بترسند يا به شدت هيجان زده شوند ممکن است دچار سردرد، تپش قلب، افت فشارخون شوند يا ممکن است سکته کنند. اين در حالي است که يک احساس را در حد زياد تجربه کرده اند.  
اگر انسان در يک روز به خاطر ديدن يک حادثه تصادف دلخراش به شدت ناراحت شود و سپس مثلا در همان روز با نامزدش ديدار کند و احساسات عاشقانه او را هيجان زده کنند و در انتهاي همان روز با شنيدن يک انتقاد، حسابي خشمگين شود، آخرالامر چه حالي خواهد داشت؟ کسي که ظرفيت زيادي داشته باشد هيچ. اما آنکه هنوز ظرفيتش رشد نکرده باشد، قطعا تعادلش را از دست داده و ناهنجاري هاي رفتاري نشان خواهد داد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان