تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دانش آموز ديروز، دانشجوي امروز و مدير فردا

افزايش و گسترش انواع مختلف دانشگاه ها- اعم از آزاد، سراسري، پيام نور، علمي و کاربردي، فني حرفه اي، پودماني، مجازي، غيرحضوري، غيرانتفاعي و...- و به تبع آن افزايش تعداد دانشجو در هرخانه، طايفه، کوچه و خيابان شايد مقداري از ذوق و شوق دانشجو شدن- در مقايسه با سال هاي پيش- کاسته باشد، ولي «دانشگاه» هنوز مکان ارزشمند، مقدس و بزرگي است که قداست آن را با چيز ديگري نمي توان عوض کرد و حرمت و اعتبار آن همچنان به عنوان محل علم آموزي و ادب اندوزي به قوت خود باقي است. مي دانيم که يدک کشيدن يک يا چند «عنوان» نمي تواند به خودي خود براي کسي ارزش و اعتبار به دنبال داشته باشد; بلکه براي رسيدن به فضيلت اخلاقي و تعالي روح و در نهايت انسان شدن به معناي واقعي، در هر برهه اي از زمان و هر بخشي از عمر، انسان تکاليف و وظايفي دارد که در صورت پرداختن به آنها خواهد توانست به تعالي برسد.  گذر از مرحله دانش آموزي و ورود به فصلي جديد از زندگي به نام «دانشجويي» مرحله اي بسيار مهم و حياتي در طول زندگي يک فرد به حساب ميآيد، چرا که دانشگاه محيطي است که فرد با استفاده از محضر اساتيد و بهره مندي از ساير پتانسيل هاي موجود در محيط دانشگاه مي تواند به اهداف برتر خود در زندگي دست يابد و يا احيانا در صورت عدم استفاده صحيح از امکانات موجود نه تنها به هدف خود نرسد، بلکه خود را در مرحله سقوط از انسانيت قرار دهد. اين نوشته به دنبال آن است تا به دانشجويان مواردي را يادآور شود که اميد مي رود در صورت رعايت اين قبيل موارد، ضمن جلوگيري از اتلاف وقت و انرژي به اهداف بزرگ و ستودني زندگي خود نزديک و نزديک تر شوند. هر کاري- من جمله درس خواندن- را براي رضايت خدا انجام دهيد.
در هر حال کرامت انساني را حفظ کنيد. انسان ارزشي دارد و انجام بعضي کارها از اين ارزش و قدر انساني مي کاهد. انسان رسالتي را در پيش دارد که براي انجام آن بايستي تمام همت خود را به کار گيرد. مانند تمبر باشيد، چون تا رسيدن به مقصد همراه نامه مي ماند، شما هم اين گونه به دنبال اهدافتان باشيد.
افکارتان را تغيير دهيد تا زندگيتان تغيير يابد.
اگر مي خواهي به دوستانت چيزي ياد بدهي، با اعمالت نشان بده نه با زبانت اين قانون را ياد بگيريد.
نه بار زمين بخوريد، ده بار برخيزيد.
اگر دوستت تو را يک بار فريب داد، شرم بر او. ولي اگر دوستت تو را دو بار فريب داد، واي بر تو.
هر چه قدر تلاش کنيد به همان ميزان آينده خود را رقم خواهيد زد.
«نه» گفتن را تجربه کنيد، در دانشگاه نياز خواهيد داشت به اينکه زياد «نه» بگوييد و الا...
دوستان عزيز سعي کنيد هر لحظه و هر روز در حال پيشرفت باشيد. زياد بخوانيد و مطالعه کنيد. چون همچنان که جسم شما به غذا نياز دارد، روحتان نيز...
اگر دوستتان چيزي به شما تعارف کرد. مجبور نيستيد حتما قبول کنيد.  دوستان عزيز بعضي چيزها را حتي براي يک بار هم، حتي براي يک بار هم تجربه نکنيد. شما دانشجو هستيد، بايد جوينده دانش باشيد و تحقيق و پژوهش بايستي بخش مهمي از زندگيتان باشد.
شما به اندازه اي که مي خوانيد و مطالعه مي کنيد و تفکر مي نماييد، ترقي خواهيد کرد.
از اين پس بيشتر مواظب رفتارتان باشيد، چون اين خود شما خواهيد بود که به ديگران مي گوييد چگونه با شما رفتار کنند. هم کلاسي هايتان همانگونه در مورد شما فکر مي کنند که خودتان خواسته ايد.  ضد ارزش ها را براي خود ارزش به حساب نياوريد چون زود از اعتبار مي افتند. به اساتيد خود زياد احترام قائل شويد، آنها تمام داشته هايشان را در اختيار شما قرار مي دهند. «کتاب بوستان دانشمند است»، از سير در اين بوستان غافل نشويد. 
داشتن عنوان «دانشجو» به شما اعتبار نمي دهد، اين شخصيت خود شماست که به هر عنواني ارزش و اعتبار مي بخشد.
 پدر و مادر شما فرشته هايي هستند که تمام وجودشان وقف شما شده است، پس شما هم...
کارکنان دانشگاه دوستان شما مي باشند که تلاش مي کنند مسائل و مشکلات شما را حل و فصل کنند، مواظب دوستان خود باشيد.
رشته اي که در آن تحصيل مي کنيد، از ضروري ترين رشته ها براي بهتر ساختن فرداهاي اين مرزوبوم است. کاري نکنيد، حرکتي انجام ندهيد و لباسي نپوشيد که شما را انگشت نما کند.
درس هايتان را پاس نکنيد که پاس کنيد، بلکه آنها را ياد بگيريد و مهم تر اينکه آنها را به کار گيريد.
تشکل هاي دانشجويي که در کنار شما هستند، براي اعتلا و پيشرفت شما و دانشگاهتان فعاليت مي کنند، به آنها بپيونديد و شما هم تلاش کنيد.
مي دانيد تذکر دادن به شما از طرف برخي بخش هاي دانشگاه براي چيست؟ مي خواهند به شما بگويند که اگر يک ميخ را داخل پريز برق بکنيد براي شما خطرناک است، چون آنها شبيه اين موارد را زياد ديده اند و شما را از صميم قلب دوست دارند.
اموال دانشگاه متعلق به خود شماست، شما با اموال خود چه مي کنيد...
پرونده دانشجويي خود را هر از چند گاهي از اول مرور کنيد. و بسيار مسائل و مواردي که شما بيشتر از من مي دانيد.. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان