تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گرچه بيرنگ است صحبت هاي ما / هست در هرخانه اي جاي پاي ما
   نويسنده : فرهنگ شکوهي

به جاست که شکر و سپاس خالصانه داشته باشم از تمامي دوستان و صاحبنظران و علاقمندان به فرهنگ و دانش هاي مردمي (فولکور) بخصوص از فرهنگ و قابليت هاي ارزشمند شهر و استان خودمان که چه از طريق اين رسانه و همينطور راديو و تلويزيون خواستار مطالب اين بنده هستند گرچه که اصل مطالب و نوشته هاي من از ناحيه خود ايشان است و آبشخور نقل از اقوال و افکار اين عزيزان و سروران صميمي.
شروع کردن دوباره مطلب، به خصوص اگر بر پايه و اساس نکته هاي تازه و همراه با تنوعي باشد دشوار و بنده تابع سبک و دوئي به دور از نظم و انضباط و مطالبي هستم که از حافظه کندوي ذهن برگيرم و گفتني ها را تا هر کجا که مي کشد ادامه دهم. گرچه سال هاست افشا نکرده بودم که با بزرگان و صاحب نظران فولکور ايران چون شادروان ابولقاسم انجوي شيرزاي و دکتر جابر عناصري و برجستگان ديگري ارتباط کاري در زمينه فرهنگ عاميانه داشتم، استاد فرزامي که از سرمايه هاي علمي اين استان و در زمان تحصيل در دبيرستان صفائي در زمان رياست محمد تقوي فاميلي و مرحوم حاج محمد علي واعظيان همه روزه کارم افزون از درس و بحث کلاسي پرسش واژگاني چون استره (تيغ دلاکي) و حبر (دودي رنگ) و مراثي (اشعار سوگواري و مرثيه) و اينگونه لغات و اصطلاحات، به علاوه توضيح برخي اصطلاحات فقهي چون اقاله (برهم زدن معامله) و لقيط (چيز پيدا شده) از مبحث لقطه و غيره توسط، اين کنجکاوان کتابخوان و اهل مطالعه بود که مرا بدنبال کار و مراجعه به کتاب هاي گوناگون مي فرستاد. وقتي منبع و ماخذ اين واژگان را مي پرسيدم اشاره به کتاب کليله و دمنه بهرامشاهي و مقامات حميدي (حميدي بلخي) کتاب هاي خارج از برنامه هاي درسي و کلاسي و فارسي و تاريخ ادبيات مي نمودند که معلوم مي شد که ايشان بيشتر از معلمين و متعلمين خود حرکت مي کند که بايد همواره با دست پر وارد کلاس شد و منبع و ماخذي را به همراه داشت. اين يار ديرين و اين دوست متين اخيرا اين بنده را مرهون الطاف سرمدي خود قرار داده به نقد نوشته هايم پرداخته با بيتي پر بار اشاره کرده اند که:  
پنجاه سال کشتي اي مرد اوستاد               
پنجاه سال باش که از کذشته به دروي
اين بنده نمي دانم که چگونه از اينهمه لطف و حق شناسي قدرداني کنم و شرمساري از اين اديب اريب را به کجا ببرم. همينطور وقتي اديب و استاد خردمند جناب دکتر جباري دانشيار محترم دانشگاه سمنان به کرات اين بنده را مرهون الطاف خود قرار داده و اخيرا به عنوان هديه نوروزي به همراه شادباش هاي ظريف و عطرآگين بهاري مرا مورد عطوفت قلبي خود قرار داده فرموده اند:
ايران به حکيم  طوس خود مي نازد          
هرکس به قفاي او رود مي بازد  
بر توسن سرکش زبان سمنان                  
بنشسته شکوهي همرهش مي تازد
استاد جباري گرچه خود ماخذ و معياري مستند براي زبان سمناني و کارشناسي آن از جهات مختلف است با سعه صدر و حسن نظر واسعه خود معيار تلفظ صحيح و طبيعي واژگان سمناني را تلفظ و ترتيل اين بنده مي داند.  
که شرمندگي ديگري براي اين کمترين است. همينطور هنرمند ارجمند و شاعر مبتکر و پرمايه استاد محمد حسن جواهري بر پيشاني کار جديد اينجانب مليهم ( مرهم ) اينگونه مي نگارد:
استفاده از استعاره و تشبيه هاي محلي هرچند که از بسامد کمي برخودار است توان و شناخت شکوهي را به طور جدي از اين گويش به نمايش مي گذارد. در مجموعه آثار او باستان گرائي موتيواست و به خاطرات گذشته خويش مي بالد و سعي  دارد حالات نوستالوژيک را به خاطر مردم تداعي کند. رويکرد جديد شکوهي به اشعاره ها و صور خيال به شعرش رنگ و بوي ديگري بخشيدن و شعرش را کما بيش وارد حوزه شعر به معناي خاص خود کرده است. از نظر جواهري و برداشت هنرمندانه او سپاس و شکر کمترين شيوه قدر شناسي اين عزيز بي پيرايه است .
علامه حائري سمناني- مرجعي براي پاسخ به سوالات اساتيد دانشگاه استاد منصور فرزامي در تقريظ و نقد و نظر نسبت به آثار و کارهاي تاليفي و منتشر شده و اينجانب اشاره به استفاده و بهره مندي اينجانب از اساتيد برجسته اي چون جلال الدين همائي استاد هادي سينا- بديع الزمان فروزانفر- مجتبي مينوي- استاد محمد فرزان و امثالهم نمودند که از سال 1340 تا سال 1343 که اينجانب در دانشگاه تهران در حال تحصيل و گذراندن واحدهاي درسي خود بودم و از اساتيد برجسته و پرمايه اي چون استاد محمد مسکوه- استاد دکتر مهدي حميدي شيرازي- استاد برجسته دکتر امير حسين يزدگردي- صاحب نقته المصدور- استاد علي اکبر شهابي- استاد مير جلال الدين محدث - استاد محمود شهابي و ساير اساتيد بزرگ در درس هايي گوناگون استفاده مي کردم، برحسب تصادف در درس ترجمه متون مير جلال محدث و درس بديع و آئين بلاغت، شادروان استاد جلال الدين همائي که پرسش از شهر و ديارم نمودند وقتي از سمنان نام بردم. اين اساتيد فرمودند که پس از پايان درس و اتمام کلاس به ايشان مراجعه کنم اصلا به فکرم خطور نمي کرد که اين اساتيد چه کاري به من دارند و موضوع مراجعه من به محضرشان چيست. وقتي به خدمت شادروان استاد جلال الدين همائي رسيدم پس از احترام و ملاطفت تمام به بنده با نهايت خضوع و احترام ازمن سئوال کردند که آيا (فقه العلما» و سراج البلغا و حضرت آقاي علامه حائري در سمنان اقامت دارند و شما ارتباطي با ايشان و بيت و حوزه درسي آن ملجا بزرگ داريد؟ بنده از آنجا که بوسيله يکي از همکلاسان خود جناب آقاي حاج اسمعيل ساعدي که گاه به حضرت علامه مراجعه و معني پاره اي از واژه هاي المنجد و قواميس عرب را از ايشان مي پرسيدم و به وسيله ساعدي جواب مي گرفتم جواب مثبت دادم. بدين وسيله باب ارتباط مراوده با استاد همائي باز شد و استاد فرمودند که در جلسه بعدي درس در هفته ديگر به ايشان مراجعه کنم. در عين حال که منتظر رسيدن هفته بعدي درس و کلاس خود بودم روزي که مرحوم مير جلال محدث در دفتر دانشکده معقول و منقول (اللهيات) بودند و از اساتيد برجسته متون عربي بشمار مي آمدند و بسياري از متون دانشگاه مشهور الازهر مصر را تصحيح و تحشيه مي کردند، به حضورشان رسيدم و عرض کردم از دانشجوياني هستم که از شهر سمنان ميآيم، شما در جلسه قبل فرموديد که به حضورتان شرفياب شوم. خدمت رسيده ام. در همان دفتر مرا در کنار خود جاي دادند و ايشان هم پرسيدند، حضرت علامه حائري در سمنان تشريف دارند و حوزه درسي خود را اداره مي کنند، گفتم آري ايشان هم از من سوال کرده اند که آيا شما به حوزه و شخص خودشان ارتباط داريد، عرض کردم آري، ايشان فرمودند من جلسه ديگر کلاس چند سوال را توسط شما خدمت ايشان مي دهم شما ضمن ابلاغ سلام و ارادت خالصانه من جواب آنها را از ايشان بگيريد و برايم بياوريد. ضما خدمت آقاي علي اکبر شهابي هم برويد ، من به ايشان گفته ام که براي دسترسي به حضرت علامه حائري دانشجويي را يافته ايم که مي تواند مشکلات ما را در زمينه هاي مختلف علمي خصوصا اشتقاق واژه ها و ترجمه متون و اشکالات در حاشيه طب ابن سينا و ديگر نکته هاي مبهم متون برطرف کند. بدين طريق من واسطه چند استاد براي سوالات مختلف دانشگاهي از محضر علامه حائري از تهران به سمنان شدم که در دنباله خاطرات و ملاحظات بدان اشاره مي کنم.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان