تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سياست در هفته اي که گذشت

فضاي سياسي کشور در چند روز گذشته با ثبت نام از کانديداهاي رياست جمهوري يازدهم وارد مرحله جديدي از فعاليت هاي خود شد. در حالي که فضاي جامعه هنوز انتخاباتي نشده اما انتظار مي رود با ثبت نام از کانديداهاي رياست جمهوري اين فضا در چند روز آينده تغيير يابد. در روزهاي گذشته بازار سفرهاي انتخاباتي کانديداهاي احتمالي رياست جمهوري داغ بود و هر يک از کانديدهاي 20 گانه با حضور در مراکز علمي و دانشگاهي و حتي حوزوي و نيز ديدارهاي عمومي در برخي مساجد از برنامه ها و دلايل حضور خود در عرصه انتخابات مي گويند و وعده هاي فراواني مي دهند. در چند روز گذشته در سطح استان ما سمنان نيز حضور مصطفي پورمحمدي در سمنان خبرساز شد. آنجا که اين کانديداي احتمالي از برخي خبرها در زمينه فساد مالي در دستگاه هاي اداري پرده برداشت. اما جدا از کانديداهاي احتمالي رياست جمهوري، رئيس دولت نيز به سرعت به سفرهاي استاني خود ادامه مي دهد و در اين سفرها شخصيت هايي چون اسفنديار رحيم مشايي، ثمره هاشمي، نيکزاد که از آنان به عنوان کانديداهاي احتمالي دولت در عرصه انتخابات يازدهم ياد مي شود وي را همراهي مي کنند.
البته رئيس جمهور در همايش ملي شوراهاي اسلا مي شهر و روستا نيز با انتقاد از همزماني برگزاري انتخابات شوراها با رياست جمهوري گفته است: «دليل برگزاري همزمان انتخابات، کاهش هزينه ها عنوان شد اما امروز هزينه هايي که براي برگزاري اين دو انتخابات پيش بيني شده بيش از دو برابر هزينه اي است که در مجموع بايد براي برگزاري مجزاي اين دو انتخابات هزينه مي شد و آنچه به عنوان دليل اين تصميم مطرح شد در عمل نقض گرديد.»
اما در هفته گذشته با پيوستن اکبر اعلمي نماينده اسبق مجلس، ارسلا ن فتحي پور رئيس کميسيون اقتصادي مجلس فعلي، عليرضا زاکاني و صادق واعظ زاده از چهره هاي نزديک به بيت رهبري، شمار کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري به بيش از 20 نفر رسيد. در جريان اصولگرايان و ائتلا ف 1+2 و 2+3، رقابت ها حساس تر شده و اظهارنظرها هم صحيح تر!
دو رئيس جمهور اسبق کشور نيز همچنان در ميان آمدن يا نيامدن دچار ترديد هستند، اما برخي از کانديداهاي احتمالي گفته اند که خاتمي و هاشمي نبايد وارد انتخابات شوند. آنجا که اکبر اعلمي در واکنش به احتمال کانديداتوري اين دو نفر گفته است: «اگر در يک جامعه دموکراتيک مانند آمريکا زندگي مي کرديم به شما مي گفتم به همان دليلي که روساي جمهوري مانند کلينتون، بوش و اوباما پس از پايان دو دوره رياست جمهوري خود هرگز براي دور سوم در انتخابات شرکت نمي کنند امثال آقاي خاتمي و هاشمي هم ديگر نبايد با استفاده از رانت ناشي از شهرت دوران رياست جمهوري خود وارد ميدان رقابت ها شوند.»
علي اکبر ولا يتي نيز از کانديداهاي احتمالي رياست جمهوري در پاسخ به سوالي مبني بر کنار رفتن از صحنه انتخابات در صورت ورود هاشمي گفته است: به نفع هاشمي کنار نمي روم.
کامران باقري لنکراني کانديداي جبهه پايداري نيز در چند روز گذشته در اظهاراتي صريح به هاشمي و قاليباف تاخته و در مورد قاليباف گفته است: «در سال 84 وقتي احمدي نژاد کانديداي انتخابات شد برخي دهان ها مي گفت براي اين که رجل سياسي اثبات شود شهردار بودن کافي نيست، افراد بايد وزير باشند اما امروز همين دهان ها مي گويند: وزير بودن براي رجل سياسي کافي نيست و افراد بايد شهردار باشند تا رجل سياسي باشند.»
در حالي که برخي کانديداهاي احتمالي از جمله محمدحسن ابوترابي فرد به دولت توصيه کرده که در انتخابات کانديدا نداشته باشد اما اسفنديار رحيم مشايي يکي از کانديداهاي احتمالي رياست جمهوري در گفت و گويي سه ساعته با ايسنا که نخستين گفت و گوي سياسي او در سه سال گذشته محسوب مي شود به طور مفصل درباره مسائلي چون جريان انحرافي، مکتب ايراني و... سخن گفته است در اين مصاحبه وي به صراحت نگفته که کانديدا مي شود ولي ادبياتي که انتخاب کرده ادبيات يک کانديداي رياست جمهوري است که دارد از گذشته دولت احمدي نژاد و اتهاماتي که زده شده دفاع مي کند و از آمادگي اش براي ورود به ميدان مي گويد.
آمدن مشايي هم به اندازه آمدن خاتمي و هاشمي مهم است البته فعلا  همه اصولگرايان چشم اميد دارند که شوراي نگهبان وي و خاتمي را رد صلا حيت کند ولي اگر چنين نشود معاملا ت سياسي انتخابات برهم خواهد خورد.
شايد شديدترين انتقادها از هاشمي و خاتمي از سوي وزير اطلا عات بيان شده باشد. آنجا که حيدر مصلحي در نوزدهمين همايش سراسري هيات رزمندگان اسلا م در قم گفته است «کسي که جزو سران فتنه بوده و انقلا ب و نظام به دليل يکسري ملا حظات او را مانند آن دو تن ديگر چندان محصور نکرده و به او آزادي عمل داده است، امروز امر بر او اشتباه نشود که انقلا ب يادش رفته اين آقا در فتنه چه نقشي ايفا کرده است.»
وي همچنين با انتقاد از آنچه منجي سازي کاذب خواند گفت: کسي که خود را پيشگوي حوادث سال 88 عنوان مي کند و مي گويد: «من گفتم من بيانيه دادم» در حقيقت پيشگويي نکرده است، ما اطلا عات دقيقي داريم که اين آقا در فتنه دست داشته است.
وزير اطلا عات همچنين افزود: زماني که رهبري در نماز جمعه آن خطبه ها را بيان فرمودند چه کسي بود که نامه بدون سلا م عليک داد.
اما در چند روز گذشته هيات اجرايي يازده نفره اي که بايد از اين پس بر اساس قانون جديد انتخابات اجراي امور انتخابات رياست جمهوري را برعهده بگيرد اعضاي خود را شناخت. هفت عضوي که به نام هاي محمداسماعيل کوثري نماينده مجلس و فرمانده سابق جبهه ها، محمدمهدي زاهدي وزير اسبق علوم، سيد مرتضي بختياري وزير دادگستري فعلي، حجت الا سلا م سيد رضا تقوي رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه، حجت الا سلا م رحيميان نماينده ولي فقيه در بنياد شهيد و خانم خزعلي يکي از دختران آيت اله خزعلي هستند که به همراه چهار عضو ديگر يعني وزير کشور، وزير اطلا عات، دادستان کل کشور و نماينده هيات رئيسه مجلس (محمد آشوري) بايد امور اجرايي انتخابات را بر عهده بگيرند.
سرويس سياسي

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان