تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس شوراي ملي زعفران
قيمت زعفران ايراني يک پنجم متوسط جهاني است

رييس شوراي ملي زعفران گفت: متوسط قيمت زعفران در بازارهاي اروپايي بيش از 6000 دلار اما زعفران ايراني به دليل صادرات فله اي و کيفيت پايين حدود 1200 دلار در بازار جهاني عرضه مي شود.  
فرشيد منوچهري در گفت و گو با ايسنا اظهارکرد: عدم ثبات قيمت زعفران يکي از عوامل تهديد براي اين محصول است اما بايد قيمت زعفران به گونه اي در بازارهاي جهاني تثبيت شود که بتوان آن را کيلويي 2000 تا 2500 دلار به فروش رساند که قيمت منطقي براي زعفران ايراني به شمار مي رود.  
وي با بيان اين که زعفران جزو معدود محصولات کشاورزي است که بيش از 90 درصد ارزش بازرگاني آن به جيب کشاورزان مي رود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر قيمت زعفران در بازارهاي داخلي به کيلويي 4 ميليون تومان رسيده است.  
رييس شوراي ملي زعفران عنوان کرد: براي بهبود و تثبيت جايگاه زعفران ايراني در بازارهاي جهاني بايد تهديداتي مانند صادرات فله اي و با کيفيت پايين، نبود ثبات قيمت و کمبود منابع مالي را از پيش رو برداشت.   منوچهري ادامه داد: با وجود اينکه ايران بزرگترين توليدکننده زعفران است اما اثرگذاري قابل قبولي در بازارهاي جهاني ندارد و اين يکي از بزرگترين تهديدهايي است که بر سر راه زعفران ايراني وجود دارد.  
وي تاکيد کرد: صادرات فله اي و بدون شناسنامه زعفران باعث مي شود تا اين محصول به نام ديگر کشورها مانند اسپانيا به بازارهاي هدف جهاني صادر شود که تهديدي براي زعفران ايراني در بازارهاي صادراتي به شمار مي رود.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان