تاریخ 1392/02/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
احمدي خبر داد:
صدور چک هاي بلامحل غير ممکن شد

دبيرکل بانک مرکزي خبر داد: پروژه انتقال تصوير چک در دست طراحي و پياده سازي است.  
محمود احمدي در گفت و گو با ايسنا با بيان اين مطلب اظهار کرد: به دنبال اخذ مجوز در يکصد و پنجاه و هشتمين جلسه شوراي پول و اعتبار، بانک مرکزي با قابليت پذيرش و پردازش الکترونيکي چک هاي کاغذي بين بانکي و انجام تراکنش هاي الکترونيکي با استفاده از سامانه پاياپاي الکترونيکي(پايا) براي انتقال الکترونيکي تصوير، داده ها و اطلاعات چک و سامانه تسويه ناخالص آني(ساتنا) جهت تسويه بين بانکي، سامانه انتقال تصوير چک  (CIS) را در دست طراحي و پياده سازي دارد.  
وي افزود: راه اندازي اين سامانه علاوه برکاهش مدت زمان تسويه چک هاي مزبور، امکان کنترل و نظارت اين بانک بر عمليات مربوط به چک در سطح کشور و ممانعت از بکارگيري رويه و روالهاي نامناسب موجود در شعب بانکها را فراهم مي آورد. 
احمدي اظهار کرد: سطح بندي و طبقه بندي دسته چک از طرقي مانند رنگ بندي نه تنها موجب ارتقاي وضعيت فعلي آمار چک برگشتي در جامعه نخواهد شد، بلکه اتخاذ چنين روشي داراي مشکلات متعددي بوده و موجب وارد شدن لطمات و آسيب به بازار و جامعه مي شود. 
دبيرکل بانک مرکزي، ايجاد عدم اطمينان در بازار و رانت براي اشخاص با نفوذ، استفاده نادرست از چک، تقويت جنبه اعتباري چک، محروميت برخي افراد از اين ابزار، کلاهبرداري از طريق صدور چک بلامحل با درجه اعتباري بالا و ... را از جمله اين آسيب ها برشمرد.  
وي گفت: از منظر کارشناسي، پيشنهاد مي شود به منظور کاهش آمار چک برگشتي راهکارهاي ديگري مد نظر قرار گيرد و راهکارهايي همچون اصلاح قانون چک و رويه هاي قضايي مربوط به صادرکنندگان چک برگشتي، اهتمام به اجراي دقيق مقررات جديد، فرهنگ سازي استفاده صحيح و بجا از چک به عنوان ابزار برداشت و استفاده از ظرفيت هاي موجود مانند چک تاييد شده مي تواند در نيل به هدف فوق موثر باشد.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان