تاریخ 1392/02/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون سازمان توسعه تجارت:
به ازاي هر يک دلار واردات 75 سنت صادرات داريم

برنامه صادرات غير نفتي ايران در سال92 اعلام شد.  
به گزارش ايسنا در ايلام، کيومرث کرمانشاهي، معاون سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: استراتژي کشور در جهت حمايت و توسعه صادرات از طريق مديريت واردات است. سازمان توسعه تجارت نيز متولي تجارت خارجي در کشور است که با مديريت واردات و حمايت از توليدات و صنايع داخلي، هدف مهم توسعه صادرات غير نفتي کشور را دنبال مي کند.  
وي با بيان اينکه اين هدف مهم در سه سطح رصد و سياست گذاري مي شود تصريح کرد: کارگروه توسعه صادرات در استان ها به رياست استانداران و دبيري روساي سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها در سطح اول براي تسهيل در صادرات اقداماتي را در سطح استاني انجام مي دهد.  
معاون سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در سطح مياني کارگروه توسعه صادرات در سازمان توسعه تجارت خارجي کشور جهت مشکلات و رفع موانع صادرات برگزار مي شود. 
کرمانشاهي ادامه داد: در سطح سوم کارگروه توسعه صادرات به رياست معاون اول رئيس جمهور و دبيري سازمان توسعه تجارت خارجي برگزار مي شود که مصوبات آن در حد مصوبات و تصميمات هيات وزيران است که در اين کارگروه مسائل کلان صادراتي کشور مورد بررسي و کارشناسي قرار گرفته و براي رفع آن تمهيداتي انديشيده مي شود.  
وي با بيان اينکه صادرات در کشور با وجود همه فشارها، تحريم ها، موانع و مشکلات رشد بسيار قابل توجهي داشته است، خاطر نشان کرد: سال گذشته با مديريت صادرات و دسته بندي واردات شاهد بيش از 43 ميليارد دلار صادرات در برابر 53 ميليارد دلار واردات بوده ايم که در برابر هر يک دلار واردات 75 سنت صادرات در کشور انجام شده است.  
کرمانشاهي با تاکيد براستراتژي کشور مبني بر توسعه صادرات گفت: حجم صادرات غير نفتي کشور بايد از واردات پيشي گيرد و اين يک اصل اقتصادي است .  
وي در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان ايلام با ابراز رضايت از رشد 151 درصدي صادرات مرز مهران در سال گذشته افزود: تاجران افسران اقتصادي جنگ نرم در کشورند و هدف ما حمايت از اين عزيزان براي توسعه صادرات است.  
او تصميم گيري تجاري کشور را در سال گذشته اقتضايي عنوان و تصريح کرد : صادرات کشور براساس مقتضيات زمان مديريت مي شود و سياست ما حمايت از صنايع پايين دستي و عدم خروج مواد خام و حرکت به سمت صادرات کالاهاي توليدي است که تاحدودي نيز در اين سياست موفق عمل شده است.  
وي پيش بيني صادرات غير نفتي کشور را در سال جاري 59 ميليارد دلار اعلام و اضافه کرد: از اين ميزان 41 ميليارد دلار صادرات کالا و 18 ميليارد دلار نيز صادرات خدمات در نظر گرفته شده که اميدواريم در سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي بتوانيم به اين هدف دست پيدا کنيم.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان