تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نگاهي به کشورهاي جهان از لحاظ درآمد توريسم

1- آمريکا - /9.93 ميليارد دلار
در سال 2008 ، تعداد 35 ميليون گردشگر از ميدان تايمز ديدن کردند، 31 ميليون گردشگر به شهر لاس وگاس سفر کردند و 24 ميليون گردشگر از بازارها و پارک هاي اين کشور در واشنگتن بازديد کردند. با توجه به اين آمار اين کشور در رتبه دوم پربازديد ترين کشورهاي جهان و در رتبه نخست پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري قرار دارد. در سال 2008 صنعت گردشگري اين کشور درآمدي بيش از 110 ميليارد دلار به دست آورد که تقريبا دو برابر اسپانيا است اما بعد از رکود اقتصادي درآمد حاصل از گردشگري اين کشور به حدود 94 ميليارد دلار کاهش پيدا کرده است با اين حال هنوز رتبه نخست در اين فهرست را داراست.

2 - اسپانيا- 53/2 ميليارد دلار
سواحل فوق العاده زيبا، شهرهاي تاريخي، موسيقي زيباي اسپانيايي، آب ميوه هاي طبيعي و نوشدني هاي محلي، موزه هاي بارسلونا، پيست اسکي پيرنه از جمله عواملي هستند که گردشگران را براي سفر به اين کشور زيبا ترغيب مي کنند. در طول سال هاي اخير اسپانيا با توجه به تعداد زياد گردشگراني که به اين کشور آمده اند اسپانيا بالاتر از کشورهايي چون ايتاليا قرار گرفته و مکان سوم در فهرست محبوب ترين کشورهاي جهان و همچنين مکان دوم در فهرست پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري را به دست آورده است.
در دو دهه اخير صنعت گردشگري به يکي از منابع مهم جذب درآمد اين کشور تبديل شده به طوري که در سال 2008 بيش از 60 ميليارد دلار درآمد و در سال 2009 بيش از 53 ميليارد دلار براي اسپانيا جذب کرده است.

3 - فرانسه - 49/4 ميليارد دلار
مهم نيست شما دنبال چه چيزي بگرديد ، مطمئنا هدفتان را در فرانسه پيدا خواهيد کرد. ميليون ها گردشگر از سرتاسر جهان اين حقيقت را مي دانند و هر ساله به اين کشور سفر مي کنند. پيست هاي اسکي آلپ، سواحل مناسب براي موج سواري، مهماني هاي بزرگ در پاريس، يا نوشيدني هاي درجه يک از دلايل سفر گردشگران به اين کشور است. در سال 2008 کشور فرانسه 79 ميليون و در سال 2009 74 ميليون بازديد کننده داشت و به همين دليل رتبه اول را در فهرست پربازديد ترين مقاصد گردشگري جهان و رتبه سوم پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري را به دست آورد.

4 - ايتاليا - 40/2 ميليارد دلار
صنعت گردشگري با درآمدي در حدود 45 ميليارد دلاردر سال 2008 و 2.40 ميليارد دلار در سال 2009 يکي از مهم ترين جنبه هاي اقتصادي کشور ايتاليا محسوب مي شود. هنرهاي زيبا، آشپزي درجه يک، صنعت مد ، سواحل زيباي مديترانه و فرهنگ غني اين کشور از جمله دلايل محبوبيت اين کشور نزد گردشگران است. 44 ميراث جهاني يونسکو در اين کشور قرار دارد که بيش تر از هر کشوري در جهان است. ايتاليا رتبه پنجم در فهرست پربازديد ترين کشورهاي جهان و رتبه چهارم در فهرست پردرآمدترين کشورهاي جهان از لحاظ صنعت گردشگري قرارد دارد.

5 - چين- 39/7 ميليارد دلار
چين يکي از خارق العاده ترين کشورها براي گردشگران است به طوري که روز به روز محبوبيت آن نزد گردشگران در حال افزايش است. در سال 2008، 53 ميليون و در سال 2009، 50 ميليون گردشگر به چين سفر کردند. اين تعداد بازديد باعث شده تا چين در رتبه چهارم پربازديد ترين مقاصد توريستي دنيا و رتبه پنجم پردرآمدترين کشورهاي دنيا از لحاظ گردشگري قرار بگيرد. سه شهر پکن، شانگ هاي و گوانگ ژو به عنوان پربازديدترين و ثروتمندترين شهر هاي چين انتخاب شده اند.

6- آلمان - 34/7 ميليارد دلار
آلماني هاي خلاق و باهوش خوب مي دانند که چه طور محصولي پرفروش بسازند، چه اين محصول سوسيس باشد چه سيب زميني و يا ماشين. آلماني ها برج ايفل، ساحل هاي زيباي استراليا و حتي کليساهاي واتيکان را ندارند اما درآمد حاصل از گردشگري اين کشور در سال 2008 به 40 ميليارد دلار و در سال 2009 به بيش از 34 ميليارد دلار رسيد.
قصرهاي رويايي، جو ادبي برلين، کباب هاي ترکي و... از عواملي هستند که سالانه بيش از 25 ميليون گردشگر را به اين کشور جذب مي کنند. آلمان در رتبه نهم محبوب ترين مقاصد گردشگري و رتبه ششم پردرآمدترين کشورها از لحاظ گردشگري قرار دارد. تعداد گردشگران و درآمد حاصل از گردشگري در اين کشور روز به روز درحال افزايش است.

7 - انگلستان - 30 ميليارد دلار
انگلستان و مخصوصا شهر لندن يکي از ديدني ترين مکان هاي جهان براي هر گردشگر است. پايتخت انگلستان با 15 ميليون بازديد کننده در سال 2008 دومين شهر پر بازديد جهان به حساب ميآيد. به علت واحد پولي اين کشور (پوند) اين کشور يکي از گران ترين مقاصد گردشگري در جهان است به طوري که قيمت يک قهوه چند برابر ديگر کشورهاي اروپايي است. در سال 2008 تعداد بازديد کنندگان از اين شهر به 30 ميليون و در سال 2009 به 28 ميليون نفر رسيده که اين آمار نشان مي دهد سفر به اين کشور ارزش پول خرج کردن را دارد.

8 - استراليا - 25/6 ميليارد دلار
اگر اهل موج سواري يا ورزش هاي دريايي باشيد يا حتي اگر اهل کافه رفتن هستيد مطمئنا با يک بار سفر به استراليا عاشق اين کشور مي شويد. خانه اپرا، بيابان هاي زيبا، ساحل هاي زيبا و مناطق زيباي ديگري مثل صخره هاي مرجاني باعث شده اند تا اين کشور به يکي از پردرآمد ترين کشورهاي دنيا از لحاظ گردشگري تبديل شود. گردشگراني که به اين کشور ميآيند تقريبا 25 ميليارد دلار براي استراليا درآمد دارند و اين کشور را در رتبه هشتم اين ليست قرار داده اند.
نکته اي که قابل توجه است درآمد اين کشور از صنعت گردشگري در سال 2008 و 2009 است به طوري که در سال 2008- 24/8 ميليارد دلار و در سال 2009- 25/6 ميليارد دلار درآمد داشت و تنها کشوري است که رکورد اقتصادي باعث کاهش کسب درآمد آن نداشت.

9 - ترکيه - 21/3 ميليارد دلار
اين کشور با توجه به بناهاي تاريخي و مناطق زيبايي که دارد سالانه ميزبان خيل عظيمي از گردشگران خارجي است. دو بنا از 7 بناي عجيب دوران کهن جهان در اين کشور واقع شده است. در سال هاي اخير ترکيه به عنوان يکي از محبوب ترين مقاصد گردشگري در جهان تبديل شده به طوري که بين سال هاي 2000 تا 2008 تعداد گردشگراني که به اين کشور سفر کرده اند از 8 ميليون نفر به 25 ميليون نفر افزايش پيدا کرده است.
به همين خاطر اين کشور از لحاظ تعداد بازديد در رتبه هفتم جهان و از لحاظ کسب درآمد در رتبه نهم جهان قرار دارد.

10- اتريش - 19/4 ميليارد دلار
مناطق پوشيده از برف و مناسب براي اسکي، قدم زني در کوه هاي آلپ، کافه هاي وين، شکلات فروشي هاي مملو از خوشمزه ترين سوهان هاي گردو، مهمان نوازي مردم محلي و... همه و همه از دلايلي هستند که گردشگران را به سفر به اين کشور تشويق مي کند.
هرچند اتريش کشور کوچکي است اما چه در فصل تابستان و چه در زمستان ميزبان تعداد زيادي از گردشگراني است که از سرتاسر جهان به اين کشور سفر مي کنند. درآمد حاصل از صنعت گردشگري در اين کشور اهميتي بسيار زيادي در اقتصاد اين کشور دارد به طوري که 9 درصد درآمد ناخالص داخلي را شامل مي شود. 
بايد به اين نکته توجه کرد که از لحاظ تعداد بازديد کشور ترکيه و مالزي در سال 2010 به ترتيب در جايگاه نهم و دهم قرار دارند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان