تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خبر
تغيير شرايط پذيرش بيماران ازسوي متخصصان تغذيه با اصلاح مجوزهاي فعاليت

رييس انجمن تغذيه کشور از اصلاح مجوزهاي فعاليت متخصصان تغذيه و رژيم درماني در کشور و اجازه پذيرش مستقيم بيماران و مراجعه کنندگان از سوي متخصصان و کارشناسان تغذيه خبر داد.  به گزارش ايسنا، دکتر مجيد حاجي فرجي، رييس انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع کشور با اعلام اين خبر گفت: مهمترين و موثرترين اقدامي که در دوره رياست بنده در اين انجمن صورت گرفت و البته بدون کمک و تلاش همکارانمان در سازمان نظام پزشکي و وزارت بهداشت ميسر نبود، اصلاح مجوزهاي تاسيس دفاتر مشاوره تغذيه و رژيم  درماني است.  وي افزود: متاسفانه به دلايل غير مستند، بندي به ذيل مجوزهاي متخصصان و کارشناسان تغذيه وارد شده بود که آنها را از پذيرش مستقيم بيماران منع مي کرد. يعني يک مشاور تغذيه اجازه نداشت به طور مستقيم بيمار را پذيرش کند، بلکه بايد بيمار از طريق يک پزشک به وي ارجاع مي شد. بنابراين پس از برگزاري جلسات مختلف و مکاتبه با رياست سازمان نظام پزشکي و به امضا رسيدن اصلاحيه از سوي وزير بهداشت و موافقت مديرکل امور پروانه هاي سازمان نظام پزشکي، خوشبختانه از 16 دي 91 اين بند از مجوزها حذفف شد. بدين ترتيب همکاران قديمي مي توانند با دريافت معرفي نامه از رييس انجمن تغذيه ايران براي اصلاح مجوزهايشان به سازمان نظام پزشکي در تهران و دفاتر سازمان در شهرستان ها مراجعه کنند.  وي در ادامه گفت: متاسفانه وجود برخي موانع و محدوديت ها مانع احقاق حق کارشناسان و متخصصان تغذيه شده بود که يکي از اين حقوق اصلاح تعرفه متخصصان تغذيه و رژيم درماني است که در حال حاضر با حداقل تعرفه حتي در حد يک پزشک عمومي فعاليت مي کنند. در حالي که ارائه خدمات و کار در اين رشته - تغذيه و رژيم درماني - بسيار زمان بر، دقيق و نيازمند صرف انرژي و هزينه بالايي است و همکاران ما چه در کلينيک هاي مربوطه و چه در مطب بايد براي تعيين و محاسبه ميزان مصرف کالري، تعيين رژيم هاي مناسب و گوناگون وقت و انرژي زيادي بگذارند و چند جلسه براي يک مراجعه کننده وقت صرف کنند. 
به گفته حاجي فرجي، معمولا تعرفه متخصصان تغذيه طبق استانداردهاي بين المللي بويژه در آمريکا بر اساس زمان تعيين شده است. اما در کشور ما در حد يک پزشک عمومي است که با تلاش و پيگيري هاي اخير سازمان نظام پزشکي متقاعد شد و اصلاح اين تعرفه را به وزارت بهداشت سپرد تا با اصلاح آن نگراني و کاهش اعتماد به نفس همکارانمان در ارائه خدمات رفع شود. 
رييس انجمن تغذيه کشور در ادامه با اشاره به تدوين 11 خدمت مشاوره اي تغذيه بر اساس استانداردهاي جهاني گفت: در طول دو سال اخير که بنده دبير کميته کشوري تدوين شناسنامه و استانداردسازي خدمات مشاوره تغذيه و رژيم درماني بودم 11 خدمت متفاوت و جديد بررسي و تدوين شد. حال آن که با توجه به وقت گير بودن آنها تلاش مي کنيم با تاييد و تصويب استانداردها، تعرفه را به شکل واقعي خود که با نوع خدمات هماهنگ داشته باشد، برگردانم. وي افزود: مشکل ديگري که متخصصين تغذيه با آن روبه رو بودند، محروميت از خدمات بيمه هاي درماني بود، يعني امکان استفاده از بيمه هاي درماني براي همکارانمان وجود نداشت. البته مردم - مراجعه کنندگان - نيز از اين خدمات محروم بودند که در حال حاضر با تصويب وزير بهداشت و تدوين اصلاحيه در آئين نامه مربوطه اميدواريم سازمان نظام پزشکي و وزارت بهداشت همزمان با اصلاح تعرفه ها موضوع بيمه هاي خدمات درماني را نيز تاييد نمايند.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان