تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در پي اعلام عوارض مصرف مکمل هاي نيروزا;
زنان با مصرف هورمون هاي غيرمجاز به جنگ سلامتي مي روند

رييس فدراسيون پزشکي ورزشي ضمن هشدار نسبت به بروز عوارض سنگين و جبران ناپذير در پي مصرف هورمون ها و مکمل هاي نيروزاي غيرمجاز در زنان از جمله ناباروري، افسردگي، چين و چروک پوست، پيري زودرس و ريزش مو تاکيد کرد: بايد توجه داشت که حتي ازدياد مصرف ويتامين هاي مجاز هم فرد را دچار عوارض مي کند.  
دکتر لطفعلي پورکاظمي در گفت وگو با ايسنا،  درباره عوارض ناشي از مصرف هورمون ها و داروهاي انرژي زا در زنان عنوان کرد: آناتومي بدن انسان به گونه اي است که ميزان هورمون هاي پروژسترون و استروژن و تستسترون به بهترين شکل و در استانداردترين حالت خود قرار دارد.  وي ادامه داد: زماني که فردي از داروهاي هورموني غيرمجاز استفاده مي کند، غلظت هورمون هاي طبيعي مختل مي شود و عوارض هورموني به جاي مي گذارد که مربوط به ازدياد هورمون هاي ورودي به بدن است. به همين دليل توصيه مي شود بانوان هر مکملي را که استفاده مي کنند، حتما با مشورت پزشکان ورزشي و متخصصان تغذيه باشد و خودسرانه از مکمل ها استفاده نکنند. به گفته پورکاظمي خوشبختانه طي دو سال گذشته ميزان آگاهي بانوان در اين خصوص رشد خوبي داشته است.  
رييس فدراسيون پزشکي ورزشي ناباروري را از جمله عوارض شايع استفاده از مکمل هاي غيرمجاز و داروهاي نيروزا دانست و عنوان کرد: همچنين تشديد افسردگي و بيماري هاي اعصاب مرکزي و محيطي، نارسايي کبد و کليه، خونريزي معده، سکته هاي قلبي و مغزي و مرگ ناگهاني از جمله عوارض ناشي از مصرف مکمل ها به صورت غيرمجاز است. وي تاکيد کرد: بايد توجه داشت که حتي ازدياد مصرف ويتامين هاي مجاز هم فرد را دچار عوارض مي کند.  
پورکاظمي در پاسخ به اينکه خطر ناباروري بيشتر زنان را تهديد مي کند يا مردان؟ اظهار کرد: زنان علاوه بر باروري، دوران بارداري را نيز طي مي کنند، به همين خاطر لازم است بيشتر مراقب باشند. 
رييس فدراسيون پزشکي ورزشي درباره آسيب هاي ظاهري که در پي مصرف هورمون ها و مکمل هاي غيرمجاز براي زنان ايجاد مي شود، نيز گفت: چين و چروک پوست، پيري زودرس، ريزش مو و آسيب محسوس بافت هاي ظاهري بدن نيز ممکن است زنان را گرفتار کند. وي با اشاره به زناني که به قصد لاغري به باشگاه هاي ورزشي مراجعه مي کنند، گفت: بهترين دارو براي لاغري، ورزش و رژيم غذايي مناسب است. زنان به هيچ وجه از پودرهاي غيرمجاز استفاده نکنند. اما داروهايي که در خانواده ويتامين ها، امگا3 و 6، فارماتن، خونسازها نظير ففول، فوليک اسيد و فروس سولفات و مسکن ها براي دردهاي عضلاني و استخواني مجاز هستند که درباره استفاده از آنها از پزشک مشورت بگيرند، بهتر است.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان