تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
امام جمعه سمنان:
سنت وقف بايد احيا و ترويج شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان وقف را از سنت هاي حسنه رسول اکرم (ص) و ائمه معصومين دانست و گفت: ترويج و احياي وقف از وظايف اصلي اوقاف و امور خيريه است.
حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد شاهچراغي در نشستي با مديرکل و مسوولان اداره کل اوقاف و امور خيريه استان سمنان با تسليت سالروز رحلت جانگذار رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبي (ع) و امام رضا (ع) افزود: حضرت رسول مي فرمايند هرکس سنت مرا احيا کند با من در بهشت است.
وي گفت: وقف راه و روش حضرت رسول خدا است و حضرات معصومين موقوفاتي داشتند و بر حفظ و نگهداري آنها تاکيد مي کردند.
وي گفت: بايد سنت هاي حضرت رسول اکرم (ص) را احيا کنيم و سيره و روش آن حضرت سنت است که مي توان به سلام کردن، ازدواج، دادن وليمه و ... اشاره کرد.
شاهچراغي عمل به وقف و به روز رساني مال الاجاره موقوفات را نيز مورد تاکيد قرار داد و گفت: به روز رساني مال الاجاره موقوفات کار مهمي است و ميزان اجاره برخي از موقوفات متعلق به 50 سال قبل است و بايد به روز شود.
امام جمعه سمنان زنده ساختن موقوفات فراموش شده و نظارت بر موقوفات شخصي را از ديگر امور مهم دانست و گفت: موقوفات متعلق به حوزه هاي علميه نيز بايد مورد توجه قرار گيرد و به آن عمل شود.
وي رسالت کارکنان اداره کل اوقاف و امور خيريه را بسيار مهم و سنگين خواند و گفت: بايد تلاش کنيد ضمن خوش رفتاري با ارباب رجوع در احيا و عمل به موقوفات رضاي خدا و رضاي واقف را کسب کنيد.
نماينده ولي فقيه در استان سمنان هفته وقف را از هفته هاي پربرکت دانست و گفت: در دوره مديريت جديد اوقاف و امور خيريه استان سمنان تحول نسبي در اين اداره کل ايجاد شده است.
مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان هم در اين ديدار از آغاز اجراي طرح به روز رساني مال الاجاره موقوفات در اين استان خبر داد.
حجت الاسلام عبدالله واحدي افزود: اين طرح بيش از دو ماه است که توسط ادارات شهرستاني اوقاف شروع شده است.
وي افزود: در يک برنامه سه ساله در نظر است تمامي مال الاجاره موقوفات در استان سمنان به روز رساني شود.
وي با بيان اين که 60 درصد از موقوفات استان سمنان داراي سند مالکيت است گفت: با عقد تفاهم نامه اي با اداره ثبت اسناد استان سمنان در نظر است براي 40 درصد بقيه تا آخر سال 92 سند اخذ شود.
واحدي از راه اندازي سامانه جامع اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه در اين استان خبر داد و گفت: براي ايام دهه آخر صفر توسط اين اداره کل 35 نفر روحاني به نقاط مختلف استان سمنان توسط اين اداره کل اعزام شده اند.
مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان تحقق موقوفات بر اساس نيات واقفين، احياي موقوفات فرسوده و اجراي طرح هايي براي احياي موقوفات و ترويج فرهنگ وقف در استان سمنان را از برنامه هاي اين اداره کل برشمرد و گفت: امسال 16 موقوفه جديد به جمع موقوفات استان سمنان افزوده شده است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان