تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ايران خط لوله صلح را در خاک پاکستان مي سازد

يک شرکت خصوصي ايراني بخش پاکستاني خط لوله گاز ايران- پاکستان را احداث خواهد کرد.  
به گزارش ايسنا يک شرکت خصوصي ايراني قصد دارد احداث خط لوله گاز ايران و پاکستان را در خاک پاکستان بر عهده بگيرد.  
به گزارش روزنامه پاکستاني اکسپرس تريبون، يک تيم ايراني که هفته گذشته به پاکستان سفر کرده بود درباره واگذاري قرارداد احداث خط لوله گاز ايران و پاکستان به گروه توسعه انرژي تدبير مذاکره کرده است.  
گروه توسعه انرژي تدبير يک شرکت فعال در پروژه هاي نفت و گاز ايران است و به پالايشگاه ايراني وهمچنين کارخانه هاي فرآورده هاي پتروشيمي خدمات ارائه مي دهد.  
در اين گزارش آمده است که ايران و پاکستان طرحي را براي سرمايه گذاري در اين پروژه در خاک پاکستان بدون نياز به انتقال پول از اسلام آباد به تهران مذاکره کرده اند.  
در اين ديدار، هيات مديره شرکت سيستم هاي گازي پاکستان اعلام کرد که تهران يک وام 500 ميليون دلاري به گروه توسعه انرژي تدبير اعطا خواهد کرد.  
ايران در فاز اول 250 ميليون دلار اعطا خواهد کرد و در فاز بعدي 250 ميليون دلار ديگر به آن اضافه خواهد کرد.  
اين پيشنهاد در حال حاضر به کميته هماهنگي اقتصادي کابينه پاکستان ارسال شده است. اين قرارداد براساس توافق بين دو دولت به شرکت ايراني واگذار خواهد شد.  
خط لوله گاز ايران و پاکستان که هزينه آن يک ميليارد و 200 تا يک ميليارد و  500 ميليون دلار تخمين زده مي شود سالانه 21 ميليون و 500 هزار متر مکعب گاز طبيعي ايران را به پاکستان انتقال خواهد داد. ايران در حال حاضر بيش از  900 کيلومتر از اين خط لوله را در خاک خود احداث کرده است.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان