تاریخ 1391/10/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس کل بيمه مرکزي
جريمه استفاده از بيمه شخص ثالت جنبه باز دارندگي دارد

رييس کل بيمه مرکزي درباره علت پرداخت جريمه از سوي استفاده کنندگان بيمه نامه هاي شخص ثالت گفت: موضوع اخذ جريمه از دارندگان بيمه نامه شخص ثالث در متن قانون بيمه شخص ثالث قيد شده است تا جنبه بازدارندگي داشته باشد.  
سيدمحمد کريمي در گفت وگو با ايسنا، گفت: بنا نيست کسي که 500 هزارتومان تا يک ميليون تومان حق بيمه پرداخت مي کند يک مرتبه 500 ميليون تومان از شرکت بيمه خسارت دريافت کند و اين عقلا و شرعا اشکال هم دارد.  
بنابراين خسارت هاي بيمه اي پرداخت مي شود اما براي کساني که از اين خسارت ها استفاده مي کنند به لحاظ بازدارندگي جريمه گرفته مي شود همانگونه که براي کسي که از کوپن بيمه نامه استفاده نمي کند تخفيف قائل مي شوند.  
وي خاطر نشان کرد: در جريمه ها نرخ بيمه نامه شخص ثالث در قبال خسارت 500 هزارتوماني يا يک ميليون توماني بين 50 هزار تا 100 هزار تومان است در حالي که در خسارت ممکن است بيش از پول يک ديه کامل باشد چرا که در تصادفات جرحي علاوه بر خسارت هاي بيمارستاني که صنعت بيمه پولش را به وزارت بهداشت و درمان پرداخت مي کند، براي اقسام ديه اي که قاضي حکم صادر مي کند ممکن است بيش از 126 ميليون تومان هم باشد لذا نبايد کاري کنيم که موجبات تجري جرم در جامعه به وجود بيايد.  
وي درباره اينکه اين قانون در کشورهاي ديگر اجرايي نمي شود، نيز گفت: بسياري از نکاتي که ما در صنعت بيمه داريم از تجربيات کشورهاي ديگر گرفته شده است ضمن آن که 30،20،10 درصد خيلي مبلغ زيادي نيست و مانند جريمه راهنمايي رانندگي حالت بازدارندگي دارد و البته در همه جاي دنيا يکسان نيست.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان